Skocz do zawartości

Sygnał czasu


piotrusb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W wielu książkach astro spotkałem się z pojęciem 'wzorcowy sygnał czasu', 'sygnał czasu' itp. Co to jest ten sygnał czasu, jak go odebrać (z radia) i które stacje nadają takie wzorcowe sygnały ?

Pozdrawiam

Piotrek

 

Piotrku,

Wzorcowy sygnał czasu to jak sama nazwa wskazuje sygnał czasu oparty na wzorcu jakimi są

najdokładniejsze dziś zegary atomowe. Jeden z takich zegarów znajduję się np w obserwatorium

PAN w Borówcu pod Poznaniem. Na ustalonych falach emituję sie np o godzinie 12 kilka 'pików'

sygnału w których ostatni oznacza 12:00:00,00 tak to mniej więcej wygląda. Dzisiaj jednak

mało kto korzysta z radia do kontroli czasu. Służą do tego specjalne serwery które kontorolują

czas do wzorca. Nie znam adresów ale są one ogólnie dostępne w sieci

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Europie taki wzorcowy sygnał transmituje nadajnik pod Frankfurtem - poszukaj w sieci informacji o DCF77. Są w sprzedaży zegarki, które odbierają taki sygnał, można też znaleźć schematy odbiorników do samodzielnego montażu.

Można też za wzorcowy uważać sygnał z odbiorników GPS, które do dokładnego wyznaczania położenia potrzebują też dokładnego czasu i otrzymują go z satelitów tego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też za wzorcowy uważać sygnał z odbiorników GPS, które do dokładnego wyznaczania położenia potrzebują też dokładnego czasu i otrzymują go z satelitów tego systemu.

pozdrawiam,

Maciek

 

Są też programiki w necie do kontroli czasu przez serwery czasowe....

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

time.task.gda.pl

niestety niewiem jakie programy pod windowsem potrafia ustawic czas w/g tego. pod linuksem jest to np. ntpdate

Sam Windows potrafi (w wersjach 2000, XP i 2003), nie trzeba nic więcej.

 

Opis procedury ustawienia serwera czasu dla różnych systemów:

Windows 2000: http://support.microsoft.com/kb/216734/PL/

Windows XP: http://support.microsoft.com/kb/314054/PL/

Windows Server 2003 : http://support.microsoft.com/kb/816042/PL/

Zamiast time.microsoft.com lepiej podać któryś z polskich serwerów - wspomniany time.task.gda.pl, albo któryś ze strony http://odyniec.fdns.net/ntp/.

 

Jeśli nie chcecie modyfikować rejestru, to podaję "procedurę uproszczoną":

Otworzyć "wiersz poleceń" i wydać polecenie:

 

net time /setsntp:time.task.gda.pl

 

i już :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam programu Chronograph który przy każdym starcie systemu synchronizuje mój zegar pod windowzem Me.

Ja używam ciagle wersji 2.2 tego programu która swojego czasu była darmowa i za darmo chodzi mi bez problemu do dziś, teraz jest chyba wersja 5.0 za którą trzeba płacić.

a to link do strony porducenta http://www.altrixsoft.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem tak. Ja do każdej swojej obserwacji używam łużby czasu.

Podstawa to zegar DCF z wyjściem impulsu akustycznego w Polsce do dostania tylko poprzez SOPiZ PTMA.

Ideałem czasu są wzorce z GPS. Istnieją jeszcze dobre nadajniki takie jak Rugby czy RWM Moskwa.

 

Teraz należy się postawić przed problemem jaka dokładność jest nam potrzebna.

W przypadku zakryć, żaden z zegarów wzorcowych ustawiających czas przez internet nie jest dobry!!!!!!!!

Obserwatorzy zakryć używają w zależności od metody obserwacji albo inserterów czasu do sygnału video albo - gdy obserwują CCD metodą drift scanningu czy też multiekspozycją - uzywa się odbiorników GPS lub DCF bezpośrednio spiętych z komputerem.

Na pewno do zakryć nie powinno się używać czasu z zegarka DCF ze sklepu bo te się aktualizują najczęściej raz na godzinę.

 

W moim przypadku np. służba czasu to inserter czasu DCF do sygnału VHS. Jeśli obserwuję wizualnie to używam zegara DCF 77 z wyjściem akustycznym by nim startowac stoper.

 

DO ZAKRYĆ NIE POLECAM NAWET NAJLEPSZYCH SERWERÓW CZASU!

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"'Pawel_Maksym' date='Jan 14 2006, 16:20' post='165381']

...Jeśli obserwuję wizualnie to używam zegara DCF 77 z wyjściem akustycznym by nim startowac stoper..."

Praktycznie, to jak to się odbywa? Słyszysz sygnał akustyczny i naciskasz stoper? To jaka jest różnica w takim razie do wizuala między DCF, a przyzwoitym zegarkiem kwarcowym o znanej dobowej poprawce? Przecież błąd układu ucho-mózg-ręka jest dużo większy i mniej przewidywalny. Chyba, że chodzi o wygodę jednoczesnego słyszenia i obserwowania zjawiska. W takim wypadku najlepszy byłby chyba zegar "wyświetlający"dokładny czas w okularze. :banan:

PS. przepraszam, ale coś mi się z cytowanym fragmentem pochrzaniło.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"'Pawel_Maksym' date='Jan 14 2006, 16:20' post='165381']

...Jeśli obserwuję wizualnie to używam zegara DCF 77 z wyjściem akustycznym by nim startowac stoper..."

Praktycznie, to jak to się odbywa? Słyszysz sygnał akustyczny i naciskasz stoper? To jaka jest różnica w takim razie do wizuala między DCF, a przyzwoitym zegarkiem kwarcowym o znanej dobowej poprawce? Przecież błąd układu ucho-mózg-ręka jest dużo większy i mniej przewidywalny. Chyba, że chodzi o wygodę jednoczesnego słyszenia i obserwowania zjawiska. W takim wypadku najlepszy byłby chyba zegar "wyświetlający"dokładny czas w okularze. :banan:

 

Sygnał akustyczny (na wyjściu akustycznym) uruchamia stoper podłączony do zegara DCF. Do stopera podłączona jest wtyczka, którą wkłada się do wyjścia akustycznego zegara DCF. I zegar uruchamia stoper, najczęściej na pełnej minucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy są w takim razie do dostania i za jaką cenę?

 

Dla członków SOPiZ PTMA takie zegary robi się na zamówienie a ich cena zależy od ceny części, które obecnie trzeba ściągać z niemiec... a jeszcze dwa lata temu były w Polsce. Średnio wychodzi ok. 150-200 zł

 

 

"'Pawel_Maksym' date='Jan 14 2006, 16:20' post='165381']

...Jeśli obserwuję wizualnie to używam zegara DCF 77 z wyjściem akustycznym by nim startowac stoper..."

Praktycznie, to jak to się odbywa? Słyszysz sygnał akustyczny i naciskasz stoper? To jaka jest różnica w takim razie do wizuala między DCF, a przyzwoitym zegarkiem kwarcowym o znanej dobowej poprawce? Przecież błąd układu ucho-mózg-ręka jest dużo większy i mniej przewidywalny. Chyba, że chodzi o wygodę jednoczesnego słyszenia i obserwowania zjawiska. W takim wypadku najlepszy byłby chyba zegar "wyświetlający"dokładny czas w okularze. :banan:

PS. przepraszam, ale coś mi się z cytowanym fragmentem pochrzaniło.

 

Tak jak napisał Robert. Stopert jest startowany automatycznie poprzez impuls elektryczny generowany przez sygnał czasu. Każdy zegar w SOPiZ jest testowany na różnice ze względu na opóźnienie elektroniki.

Kiedyś istniała taka metoda obserwacji nazywana oko - ucho. Polegała ona na obserwowaniu zjawiska i próbie szacowania dziesiątej części sekundy w której zjawisko wystąpiło. Obecnie nie używana.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ufam zadnym internetowym synchronizacjom.. Im mniej balaganu po drodze tym lepiej, a stary dobry analogowy DCF to tylko nadajnik, odbiornik, dekoder - do tego da sie zabrac wszedzie i wlozyc w kieszen ;)..

 

http://www.nordelektronik.com/index.php?uklad=70

 

Zlozylem do tej pory takie 3 zegary, wszystkie dzialaja jak trzeba, choc wymagaja troche zabawy z dostrajaniem anteny odbiornika. Kosztuja ponizej 100zl, posiadaja przekaznik ktory mozna uruchamiac o okreslonej godzinie. W projekcie powstajacej wlasnie stacji bolidowej zegar taki ma synchronizowac czas w komputerze za posrednictwem portu LPT. Oczywiscie mozna z tym zrobic co tylko do glowy przyjdzie - stoper tez idzie podlaczyc, tyle ze zamiast sygnalu akustycznego mamy proste zamknecie obwodu :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę że nie ja pierwszy usiłuje podłaczyć ten zegar do kompa stacji :D .

Do dokładnej synchronizacji stopera nie można używać tego przekaźnika bo czas jego załączenia jest różny.

Ja wyprowadziłbym dodatkowo impuls bezposrednio z tranzystora.

Jak stroisz antenę? Pożyczyłem taki zegar od kolegi był zmontowany ale z problemami z sygnałem niestety mnie też nie udało się zmusić go do poprawnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam insertera z odbiornikiem sygnałów DCF do zakryć. Z sygnałem DCF są coraz większe problemy one wynikają chyba z dużego poziomu zakłóceń radiowych. Są miejsca gdzie antena dostraja się kilkanaście minut, a są takie gdzie sygnał odbiera po paru sekundach. Przyszłośc w GPS-ie i Galileo. Są specjalne zegary, które kontrolują czas w komputerech i pobierają go albo z DCF-a albo z GPS-a niestety są to rozwiązania stosunkowo drogie (2000-4000zł) i stosowane na dużych serwerach . Jakiś czas temu były do kupienia moduły zegara DCF do podłączenia z PC-tem kosztowały około 20Euro ale od jakiegoś czasu znikły z rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ufam zadnym internetowym synchronizacjom.. Im mniej balaganu po drodze tym lepiej, a stary dobry analogowy DCF to tylko nadajnik, odbiornik, dekoder - do tego da sie zabrac wszedzie i wlozyc w kieszen ;)..

 

http://www.nordelektronik.com/index.php?uklad=70

 

Zlozylem do tej pory takie 3 zegary, wszystkie dzialaja jak trzeba, choc wymagaja troche zabawy z dostrajaniem anteny odbiornika. Kosztuja ponizej 100zl, posiadaja przekaznik ktory mozna uruchamiac o okreslonej godzinie. W projekcie powstajacej wlasnie stacji bolidowej zegar taki ma synchronizowac czas w komputerze za posrednictwem portu LPT. Oczywiscie mozna z tym zrobic co tylko do glowy przyjdzie - stoper tez idzie podlaczyc, tyle ze zamiast sygnalu akustycznego mamy proste zamknecie obwodu :)

 

Przemo

 

Takich zegarów też używali nasi członkowie. Problem był z nimi jeden w terenie... bardzo bateriolubne...

Jak np. mój DCF chodzi na jednej baterii rok tak koledzy wyeminiali baterię dość często. Zasadniczo w zegarach SOPiZowskich są montowane dwa elmenty. Jeden wyświetlacz ze swoim niezależnym odbiornikiem DCF a nr 2 który odbiera sygnał i nadaje tylko impuls akustyczny i z tego startujemy stoper.

Pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę że nie ja pierwszy usiłuje podłaczyć ten zegar do kompa stacji :D .

Do dokładnej synchronizacji stopera nie można używać tego przekaźnika bo czas jego załączenia jest różny.

Ja wyprowadziłbym dodatkowo impuls bezposrednio z tranzystora.

Jak stroisz antenę? Pożyczyłem taki zegar od kolegi był zmontowany ale z problemami z sygnałem niestety mnie też nie udało się zmusić go do poprawnej pracy.

 

Pamietam ze w oryginale nie szlo ruszyc rdzeniem anteny. Pozbylem sie tych plastikowych ogranicznikow i przewinalem drut na nieco luzniejsza tulejke. Producent dal do tego 2 kondensatory na chybil trafil, jeden 2.2nf, drugi chyba ze 10. Pomoglo wlutowanie wlasnego 4.7.

No wiec wlutowalem ten 4.7 i delikatnie ruszalem rdzeniem. Decyduja ulamki milimetra. Czlowiek konczy strojenie, robi "uffffffff", zabezpiecza rdzen no i gotowe :)

 

Odbiornik jest wrazliwy na zaklocenia. Nie lubi komputerow, zasilaczy impulsowych, sprzetu sieciowego itp. Czasem nawet nie lubi swojego wlasnego wyswietlacza :). Tak ze w naszym przypadku to najlepiej pare metrow kabla i w przeciwny kat chalupy albo nawet gdzies na zewnatrz

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam ze w oryginale nie szlo ruszyc rdzeniem anteny. Pozbylem sie tych plastikowych ogranicznikow i przewinalem drut na nieco luzniejsza tulejke. Producent dal do tego 2 kondensatory na chybil trafil, jeden 2.2nf, drugi chyba ze 10. Pomoglo wlutowanie wlasnego 4.7.

No wiec wlutowalem ten 4.7 i delikatnie ruszalem rdzeniem. Decyduja ulamki milimetra. Czlowiek konczy strojenie, robi "uffffffff", zabezpiecza rdzen no i gotowe :)

 

Odbiornik jest wrazliwy na zaklocenia. Nie lubi komputerow, zasilaczy impulsowych, sprzetu sieciowego itp. Czasem nawet nie lubi swojego wlasnego wyswietlacza :). Tak ze w naszym przypadku to najlepiej pare metrow kabla i w przeciwny kat chalupy albo nawet gdzies na zewnatrz

 

Przemo

 

Pamiętam przeboje jak w roku 1999 zamontowano nam w Łodzi w obserwatorium oświetlenie jarzeniowe.

Podczas szykowania się do obserwacji światło jest konieczne. Ale podczas czynności przygotowawczych włącza sie DCF - co by się "nastroił" - ale ni cholerę nie chciał łąpać sygnału. Cały czas przy świetle było rozkręcanie DCFa, potem insertera potem sprawdzanie kabli... w końcu zdecydowaliśmy, że zrobimy obserwacje wizualnie poszedłęm piętro niżej po stoper. Tam też go wystartowałem. Wracam, zgasiliśmy światłą... i po kilku minutach wciąż chodzący inserter DCF77 złapał sygnał...

 

Dzisiaj wiemy, że to było oświetlenie jarzeniowe!

 

To tyle... niech będzie to przestroga przed umieszczaniem anten przy telewizorach czy kompach itp.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik jest wrazliwy na zaklocenia. Nie lubi komputerow, zasilaczy impulsowych, sprzetu sieciowego itp. Czasem nawet nie lubi swojego wlasnego wyswietlacza . Tak ze w naszym przypadku to najlepiej pare metrow kabla i w przeciwny kat chalupy albo nawet gdzies na zewnatrz

 

:Boink::Boink:

kurde a o tym to nie pomyślałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam ze przeszkadzala mi lampka ze swietlowka kompaktowa oswietlajaca stol na ktorym majstrowalem :)

A z przyczyn naturalnych DCF-a potrafia sparalizowac burze i to nawet dosc odlegle. W koncu to fale dlugie i trzaski slychac wtedy okropne.. Odbior jest znacznie lepszy w nocy niz w dzien a to juz pewnie z przyczyn ludzkich :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.