Skocz do zawartości

Mars 21.07.03 - kolejny w szrankach


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogłem wczoraj pokazać mojej fotki Marsa, "gdyż są wakacje i młodzież się nudzi" - rozwalili troszkę LAN na osiedlu...

Po świetnych fotkach Leszka i Waldka proszę popatrzeć na moje 8)

 

mars_21.07.03_00h37mUT_Prev.jpg

Mój marsik to ten najmniejszy z prawej ;)

 

Więcej szczegółów tutaj: http://www.bielack.got.pl/astronomia/

Przypomnę tylko, że posługuję się talem 200K, 8" Klevcovem/Cassegrainem i Vestą z barlowem 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, ja cierpliwie czekam do 2 godziny, Mars się nieśmiało wychyla, mogę sobie popatrzeć, ale jeszcze 30 minut mija, nim oddali się od wieżowca na tyle, żę turbulencje są już dosyć małe (mówimy o balkonie) ;)

Niestety, nie stać mnie jeszcze na laptopa, ale stwierdziłem, że biegać przez 30 minut "tam i z powrotem" by ustawić ostrość mija się z celem. Zrobiłem sobie przedłużacz, wyniosłem komputer na balkon (przykryłem monitor daszkiem z kocyka) i nareszcie widzę to co Vesta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nic dodać nic ująć Mars cudo, szkoda że taki maleńki, ale tu małe jest piękne a tak narzekałeś na jakość Klewcowa chyba nie jest tak źle jak widzę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo, oto dane dla Poznania

 

świt nawigacyjny 1:07 UT

świt cywilny 2:10 UT

wsch. słońca 3:03 UT

górowanie 10:58

zach. słońca 18:53 UT

zmierzch cywilny 19:44

zmierzch nawigacyjny 20:48

wsch. księżyca 22:30

górowanie 5:27 UT

zach. księżyca 12:47

 

Korzystam z programu Janusza Wilanda pt. ASTROJAWIL v.4.04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ująć Mars cudo, szkoda że taki maleńki, ale tu małe jest piękne a tak narzekałeś na jakość Klewcowa chyba nie jest tak źle jak widzę ???

Nie, nie - na jakość teleskopu nigdy! :)

Powiem tak, jak mi powiedział Bartek i Misza "teleskop jest bardzo dobry, tylko montaż jest do bani". I ja przychylam się do ich zdania, choć mam ten "Nowy, wspaniały Montaż"... Ech, 7 czy 8 kółeczek zębatych, każde lata na boki gdy je dotknąć palcem - co chwila zaczynają wpadać w jakiś rezonans czy coś takiego - terkoczą jak traktor! W całym domu słychać (w środku nocy). Bywa tak, że prowadzenie jest świetne i nagle obraz ucieka z ekranu tak szybko, jak by ktoś kopnął w nogę od teleskopu. I już po 3 sekundach jest spokój. Zdaża się to tylko czasami, ale świadomość tego mnie drażni.

Druga rzecz - wyciąg okularowy ma stanowczo zbyt mały zasięg! Nie mogę zrobić filmu Vestą bez barlowa, bo nie mogę tak bardzo wkręcić wyciągu. Myślę nad przeróbką pudełka od kamerki, bo boję się posłać teleskop do Ciebie, Janusz na przeróbkę tego wyciągu. Boje się transportu, a nie Twoich umiejętności - teleskop jest chyba poprawnie skolimowany, a jak go wytrzęsie po drodze, to kto wie, co będzie?

Ale trzeba przyznać, że jak na 8" rosyjskiej optyki, to foto nie jest złe, prawda? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech gdybym ja się naumiał obsługiwać tę web kamerkę..., ale nie umiem :-, więc będę podziwiał prace innych :).

Jak mawiał doktor Niegłowicz, "Istnieje nie tylko prawo, ale i sprawiedliwość", i to jest dobre.

Ktoś umie zarabiać pieniądze na dobry sprzęt, ale niestety nie ma przez to czasu by siąść i podziubać, a ktoś ma byle co i musi kombinować ;D

Jeden trener od MartialArt powiedział "Taki Tyson jak przyłoży, to po gościu. A wy, musicie kombinować". I ja właśnie kombinuję, jak tu bardziej doświadczonym kolegom podskoczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa. Jak taki Waldek zrobi fotkę, to wszyscy czują się rozgrzeszeni, że robią trochę gorsze. Ale jak koledzy forumowicze robią fotki MTO, ETX-ami to przyznaję, że podziwiam ich ale też mnie w dołku ściska, że tak nie potrafię.

Co do Tal200, to bym nie przesadzał ze skromnością. Toż to 20cm lustra z całkiem sporą ogniskową.

 

Tak sobie myślę, że trzeba któregoś dnia spakować sprzęt+weba (którego tak na marginesie mam od Jachranki, ale jeszcze nie użyłem), i udam się na szkolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga rzecz - wyciąg okularowy ma stanowczo zbyt mały zasięg! Nie mogę zrobić filmu Vestą bez barlowa, bo nie mogę tak bardzo wkręcić wyciągu. Myślę nad przeróbką pudełka od kamerki, bo boję się posłać teleskop do Ciebie, Janusz na przeróbkę tego wyciągu. Boje się transportu, a nie Twoich umiejętności - teleskop jest chyba poprawnie skolimowany, a jak go wytrzęsie po drodze, to kto wie, co będzie?

Ale trzeba przyznać, że jak na 8" rosyjskiej optyki, to foto nie jest złe, prawda? :D

 

też mi nie wystarcza wyciągu, dlatego wkręcam przedłużacz ;) zamów oś takiego u Janusza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack-fota jest naprawde mega dobra. To tyle.

Ja nie wiem, czy Ty zdajesz sobie sprawę, na co tu wszyscy czekają - to taka luźna uwaga w związku z Twoim powrotem na łono Forumowe... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack-fota jest naprawde mega dobra. To tyle.

Ja nie wiem, czy Ty zdajesz sobie sprawę, na co tu wszyscy czekają - to taka luźna uwaga w związku z Twoim powrotem na łono Forumowe... ;D

 

Heh, ma się rozumieć - już zacząłem wczoraj focić :) Na rezultaty trzeba poczekać dzień lub dwa, bo mam problemy z kompem i Photoshop mi coś nie chce zaskoczyć :(

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.