Jump to content

Mars 21.07.03 - kolejny w szrankach

Guest
 Share

Recommended Posts

Nie mogłem wczoraj pokazać mojej fotki Marsa, "gdyż są wakacje i młodzież się nudzi" - rozwalili troszkę LAN na osiedlu...

Po świetnych fotkach Leszka i Waldka proszę popatrzeć na moje 8)

mars_21.07.03_00h37mUT_Prev.jpg

Mój marsik to ten najmniejszy z prawej ;)

Więcej szczegółów tutaj: http://www.bielack.got.pl/astronomia/

Przypomnę tylko, że posługuję się talem 200K, 8" Klevcovem/Cassegrainem i Vestą z barlowem 2x.

Bartek, ja cierpliwie czekam do 2 godziny, Mars się nieśmiało wychyla, mogę sobie popatrzeć, ale jeszcze 30 minut mija, nim oddali się od wieżowca na tyle, żę turbulencje są już dosyć małe (mówimy o balkonie) ;)

Niestety, nie stać mnie jeszcze na laptopa, ale stwierdziłem, że biegać przez 30 minut "tam i z powrotem" by ustawić ostrość mija się z celem. Zrobiłem sobie przedłużacz, wyniosłem komputer na balkon (przykryłem monitor daszkiem z kocyka) i nareszcie widzę to co Vesta :D

Guest Janusz_P.

Nic dodać nic ująć Mars cudo, szkoda że taki maleńki, ale tu małe jest piękne a tak narzekałeś na jakość Klewcowa chyba nie jest tak źle jak widzę ???

Bartolo, oto dane dla Poznania

świt nawigacyjny 1:07 UT

świt cywilny 2:10 UT

wsch. słońca 3:03 UT

górowanie 10:58

zach. słońca 18:53 UT

zmierzch cywilny 19:44

zmierzch nawigacyjny 20:48

wsch. księżyca 22:30

górowanie 5:27 UT

zach. księżyca 12:47

Korzystam z programu Janusza Wilanda pt. ASTROJAWIL v.4.04

Nic dodać nic ująć Mars cudo, szkoda że taki maleńki, ale tu małe jest piękne a tak narzekałeś na jakość Klewcowa chyba nie jest tak źle jak widzę ???

Nie, nie - na jakość teleskopu nigdy! :)

Powiem tak, jak mi powiedział Bartek i Misza "teleskop jest bardzo dobry, tylko montaż jest do bani". I ja przychylam się do ich zdania, choć mam ten "Nowy, wspaniały Montaż"... Ech, 7 czy 8 kółeczek zębatych, każde lata na boki gdy je dotknąć palcem - co chwila zaczynają wpadać w jakiś rezonans czy coś takiego - terkoczą jak traktor! W całym domu słychać (w środku nocy). Bywa tak, że prowadzenie jest świetne i nagle obraz ucieka z ekranu tak szybko, jak by ktoś kopnął w nogę od teleskopu. I już po 3 sekundach jest spokój. Zdaża się to tylko czasami, ale świadomość tego mnie drażni.

Druga rzecz - wyciąg okularowy ma stanowczo zbyt mały zasięg! Nie mogę zrobić filmu Vestą bez barlowa, bo nie mogę tak bardzo wkręcić wyciągu. Myślę nad przeróbką pudełka od kamerki, bo boję się posłać teleskop do Ciebie, Janusz na przeróbkę tego wyciągu. Boje się transportu, a nie Twoich umiejętności - teleskop jest chyba poprawnie skolimowany, a jak go wytrzęsie po drodze, to kto wie, co będzie?

Ale trzeba przyznać, że jak na 8" rosyjskiej optyki, to foto nie jest złe, prawda? :D

piękna fotka Bielack.

Ech gdybym ja się naumiał obsługiwać tę web kamerkę..., ale nie umiem :-, więc będę podziwiał prace innych :).

Ech gdybym ja się naumiał obsługiwać tę web kamerkę..., ale nie umiem :-, więc będę podziwiał prace innych :).

Jak mawiał doktor Niegłowicz, "Istnieje nie tylko prawo, ale i sprawiedliwość", i to jest dobre.

Ktoś umie zarabiać pieniądze na dobry sprzęt, ale niestety nie ma przez to czasu by siąść i podziubać, a ktoś ma byle co i musi kombinować ;D

Jeden trener od MartialArt powiedział "Taki Tyson jak przyłoży, to po gościu. A wy, musicie kombinować". I ja właśnie kombinuję, jak tu bardziej doświadczonym kolegom podskoczyć ;)

Święte słowa. Jak taki Waldek zrobi fotkę, to wszyscy czują się rozgrzeszeni, że robią trochę gorsze. Ale jak koledzy forumowicze robią fotki MTO, ETX-ami to przyznaję, że podziwiam ich ale też mnie w dołku ściska, że tak nie potrafię.

Co do Tal200, to bym nie przesadzał ze skromnością. Toż to 20cm lustra z całkiem sporą ogniskową.

Tak sobie myślę, że trzeba któregoś dnia spakować sprzęt+weba (którego tak na marginesie mam od Jachranki, ale jeszcze nie użyłem), i udam się na szkolenie.

Druga rzecz - wyciąg okularowy ma stanowczo zbyt mały zasięg! Nie mogę zrobić filmu Vestą bez barlowa, bo nie mogę tak bardzo wkręcić wyciągu. Myślę nad przeróbką pudełka od kamerki, bo boję się posłać teleskop do Ciebie, Janusz na przeróbkę tego wyciągu. Boje się transportu, a nie Twoich umiejętności - teleskop jest chyba poprawnie skolimowany, a jak go wytrzęsie po drodze, to kto wie, co będzie?

Ale trzeba przyznać, że jak na 8" rosyjskiej optyki, to foto nie jest złe, prawda? :D

też mi nie wystarcza wyciągu, dlatego wkręcam przedłużacz ;) zamów oś takiego u Janusza...

Bielack-fota jest naprawde mega dobra. To tyle.

Ja nie wiem, czy Ty zdajesz sobie sprawę, na co tu wszyscy czekają - to taka luźna uwaga w związku z Twoim powrotem na łono Forumowe... ;D

Bielack-fota jest naprawde mega dobra. To tyle.

Ja nie wiem, czy Ty zdajesz sobie sprawę, na co tu wszyscy czekają - to taka luźna uwaga w związku z Twoim powrotem na łono Forumowe... ;D

Heh, ma się rozumieć - już zacząłem wczoraj focić :) Na rezultaty trzeba poczekać dzień lub dwa, bo mam problemy z kompem i Photoshop mi coś nie chce zaskoczyć :(

pozdr

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.