Skocz do zawartości

Jak poprawić obraz planet


Prot

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dodał bym jeszcze jedną propozycję - bafle wyczerniające w teleskopie.

 

Patrzyłem kiedyś na Jowisza przez 2 teleskopy i jeden refraktor w PTMA w Warszawie na Bartyckiej.

 

Najlepszy obraz był w Piccolo - Janusza Wilanda. W jego telepie są właśnie takie bafle i seing w jego telepie był jak by inny :Boink: . Po prostu obraz w nim był najbardziej kontrastowy i stabilny, a przecież były takie same warunki: wystudzenie itd.

 

Warto więc zwrócić uwagę na ten nie doceniany element tuby teleskopu. Na pewno zdecydowanie poprawią się dzięki temu obrazy planet-zwłaszcza jasnych i oczywiście Księżyca-można wtedy spokojnie oglądać brzegówki bo poza tarczą widać już tylko mocną czerń.

PS. mniemam iż obrazy dobrej jakości jakie widziałem w teleskopie Janusza są przede wszystkim dlatego że jest w nim bardzo dobre lustro . No , ale jak ktoś więcej luster zrobił w życiu niż ja zjadłem kotletów to się nie ma co dziwić :D .

 

PS.2. Janusz ma takie lustereczko na sprzedaż , cyt zanim sprzedaż swój samochód żeby kupić teleskop spójrz najpierw przez teleskop Piccolo-ma chłop rację.

pozdr

 

camk_do05_57.jpg

 

 

ten teleskop Piccolo jest wlasnej roboty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to takiego te słynne bafle? :huh:

Czy to chodzi o przesłony w tubusie? Jeśli tak, to co w nich szczególnego w Piccolo. Czy nie mają takich przysłon inne teleskopy? Chyba, że to ewenement w Newtonie. Widzę, poza tym, że Piccolo ma lustro sferyczne.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to takiego te słynne bafle? :huh:

Czy to chodzi o przesłony w tubusie? Jeśli tak, to co w nich szczególnego w Piccolo. Czy nie mają takich przysłon inne teleskopy? Chyba, że to ewenement w Newtonie. Widzę, poza tym, że Piccolo ma lustro sferyczne.

 

cyctat ze strony Janusza Wilanda:

 

Odblasków żadna czarna i najbardziej matowa farba nie zlikwiduje

tak skutecznie jak odpowiednie przesłony wewnątrz tubusa.

 

więcej tu: http://www.astrojawil.pl/jazz_tubus.htm

pozdrowienia

 

a przesłony w newtonie to naprawdę rzadkość :rolleyes:

i mało tego, ich rozmieszczenie podlega ściśłym obliczeniom:

corel132.jpg

obrazek z programu (arkusza kalkulacyjnego) do obliczania parametrów tubusa:

http://www.astrojawil.pl/teleskop_jawil_pc.xls

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diafragmy (bafle - skad ta nazwa?) to przeslony wewnatrz tuby newtona. To ewenement w newtonach. Dlaczego? Bo wymaga znaaaacznie wiekszej srednicy rury niz srednica lustra. Co to oznacza? Wieksza mase i rozmiary teleskopu. Diafragmy pomagaja wyeliminowac odblaski przez co ograniczaja ilosc falszywego swiatla poprawiajac kontrast. Popularne w refraktorach gdzie kazdy nastepny ma inna srednice - im blizej wyciagu tym weziej. W refraktorze slup swiatla to stozek stad takie podejscie. W newtonie slup swiatla to walec, wiec teoretycznie diafragmy winny byc jednakowej srednicy. Jest tez podejscie mowiace o tym, ze diafragmy powinny miec nieco mniejsza srednice niz lustro. Dlaczego? Poniewaz najwieksze bledy lustra maja podobno tuz przy krawedzi.

 

Ja chyba bede bawil sie w swoim wynalazku w diafragmy. Dlaczego? Bo mam zamiar uzyc bardzo cienkiej blacy alu, wymagajacej podpor aby nie uginala sie pod ciezarem lustra w obejmach. Czy zrobie przeswit diafragm mniejszy od srednicy lustra? Nie, nie jestem az takim ekstremista. Nie ufam tej teorii do konca. Czy ma znaczenie odleglosc miedzy diafragmami? W refraktorach na pewno, poniewaz odleglos diafragmy od obiektywu wyznacza jego min. przeswit. W newtonach nie bardzo (walec zamiast stozka swiatla) ale im beda czesciej tym wiecej falszywego swiatla zabiora. (z drugiej strony im beda czesciej tym wieksza masa tuby, z trzeciej strony im beda czesciej tym mocniejszy korpus tuby, z czwartej strony im beda czesciej tym wieksze prawdopodobienstwo, ze trafia idealnie pod obejmy czyli tam gdzie sa najbardziej potrzebne, z piatej strony im beda czesciej tym bardziej problematyczne wyczernienie calej konstrukcji a przecie wlasnie od odblaskow sie zaczelo).

 

Ja bede mial tube niewiele wieksza od srednicy lustra. Podepre sie kilkoma wregami wzmacniajacymi ktore beda robic przy okazji za niewielkie diafragmy odcinajace odblaski (nie bede przeslanial swiatla lusta).

 

Piccolo generalnie dla wielu osob jest symbolem jakosci obrazow, ale nalezy pamietac, ze sa osoby ktore nie odnosza sie do takiej kostrukcji rownie entuzjastycznie, dostrzegajac jej minusy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie lepiej jest jak diafragmy sa toche wieksze od lustra . Padajacy na lustro snop swiatla nie ulega ugieciu na krawedzi diafragm . Tym samym obraz bedzie lepszy . Tak na prawde to diafragma nad wyciagiem w Newtonie jest najwazniejsza bo zmniejsza naswietlenie scianki tubusa naprzeciw wyciagu. A to zwieksza kontrast . Nizej to juz sprawy konstrukcyjne albo nadgorliwosc .

W refraktorze musza byc diafragmy .

W pralkach automatycznych kolo pasowe ma na ogol 30 cm srednicy. Jest 3 ramienne . Powinno nadawac sie na podstawe lustra . W raminach nagwintowac po otworze na srobki kolimacyjne , na nich "plywajaca" podpora lustra - plaskownik z 2 punktami podpierajacymi . Korcilo mnie takie proste rozwiazanie ale moja tuba ma 28 cm srednicy .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładaj przesłon, szkoda rozdzielczości, Aby widzieć dużo na planetach trzeba obserwować na spokojnie najlepiej siedząc ponadto trzeba mieć doświadczenie, samemu głupio mi się to pisze ale to jest prawda, z czasem człowiek uczy się je obserwować a nie tylko chaotycznie gapić. Ponadto radzę wypróbowac oboje oczu :D ja planety obserwuje lewym, szybko się przezwyczaiłem a to dlatego ze widzi ciemniej i dzieki temu tarcza nie jest jasnym plackiem a wynika to z faktu że u każdego człowieka jedno oko jest prowadzące i widzi jasniej nadając się zdecydowanie do DS, drugie więc lepiej do jasnych planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładaj przesłon, szkoda rozdzielczości, Aby widzieć dużo na planetach trzeba obserwować na spokojnie najlepiej siedząc ponadto trzeba mieć doświadczenie, samemu głupio mi się to pisze ale to jest prawda, z czasem człowiek uczy się je obserwować a nie tylko chaotycznie gapić. Ponadto radzę wypróbowac oboje oczu :D ja planety obserwuje lewym, szybko się przezwyczaiłem a to dlatego ze widzi ciemniej i dzieki temu tarcza nie jest jasnym plackiem a wynika to z faktu że u każdego człowieka jedno oko jest prowadzące i widzi jasniej nadając się zdecydowanie do DS, drugie więc lepiej do jasnych planet.

 

Nic tylko czekać na dobry seeing

Dobrze byłoby jak byś Hamal wymyslił jeszcze jakieś urządzenie do zmiany pogody :D:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Newtonie wyczernienie rejonu naprzeciw wyciagu poprawia kontrast . Mozna dac pomalowany czarnym matem papier scierny itd . Mozna w tym rejonie wyciac w tubie otwor i zabudowac jakas puszke w srodku wyczerniona . Powinna dawac lepszy kontrast . Wyciag tez w srodku lepiej aby byl czarny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.