Skocz do zawartości

Wasz ulubiony gwiazdozbior :)


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Orion za jego pas i M42, Wielki Pies za Syriusza i Syriusza B, którego nie mogę upolować. Byk bo to mój znak zodiaku i za Plejady dzięki którym zyskałem rangę " znawcy nieba" :icon_smile: tłumaczą że to nie Mała Niedźwiedzica i biegun północny to w zupełnie w innym miejscu. Pozdrawiam Zbyszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wymieniając Oriona jako ulubiony gwiazdozbiór, oryginalny z pewnością nie będę. Wymieniam go jednak ze względu na wielką różnorodność ciekawych obiektów w tym także obfitość gwiazd podwójnych które bardzo lubię obserwować. Znaczna część z nich jest dosyć jasna i łatwa do lokalizacji. Takim przykładem niech będzie eta i lambda ori czy też słynny trapez. Separacja tych układów jest na tyle duża że można się z nimi bawić prawie przy każdym seingu. Jeżeli zaś przyjdzie nam ochota przetestować swój wzrok lub dowartościować posiadany sprzęt można się zmierzyć z trudniejszym wyzwaniem jakim jest rozdzielenie ukladów podwójnych 32 i 52 ori.

Sami więc widzicie że ten gwiazdozbiór cieszy wprost każdego. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcza.
Żaden inny gwiazdozbiór nie zaskoczył mnie tak wiele razy. Na początku to był (w mojej głowie, rzecz jasna) dom dla M11 plus kilku innych, niewyraźnych gromad otwartych (plus jednej kulistej).
Z czasem przewartościowałem sobie całą konstelację - oczywiście przez te wredne ciemnotki. Niemniej, niewiele jest miejsc na niebie, gdzie da się odczuć przestrzenność Galaktyki jak w tym niewielkim skrawku, gdzie można znaleźć tak genialny kontrast między obłokami gwiezdnymi a jego pyłowym obramowaniem. Niewiele lornetkowych kadrów robi takie wrażenie.

PS
inna sprawa, że widząc zdjęcie Skorpiona (wrzucone przez Paethera) zastanawiam się, czy niebawem nie zrewiduję swojego werdyktu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie tutaj jaki jest Wasz ulubiony gwiazdozbior moga byc maksymalnie 2 naj naj smile.gif i dlaczego dazycie go sentymentem smile.gif

Ja najbardziej lubię konstelację Woźnicy. Z kilku powodów: Kapella była pierwszą gwiazdą, którą potrafiłam odnaleźć na niebie. Bardzo podoba mi się kształt Woźnicy. W tej konstelacji są zarówno czerwone gwiazdy typu widmowego M, jak i błękitne gorące gwiazdy typu B, i to wszystko w obrębie jednego gwiazdozbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.