Skocz do zawartości

jak złożyć lunetę turist 3


Nergal

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem. Przyszedł do mnie mój "sąsiad" w wieku 8 lat no i jak to normalny mały dzieciak rozkręcił mi lunetę turist 3. Mam teraz mały problem ze złożeniem układu odwracacza i ustawienia tych tulejek dystansowych (kolejność). Jeśli ktoś z was wie dokładnie w jakiej kolejności jaka soczewka i jaka podkładka i tuleja ma sie znaleźć to bardzo proszę o odpowiedź!!! Wielkie pozdro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
dziękuję ślicznie :Beer:

Nie nie, nie składaj według tego schematu, z tej lunetki spokojnie można wyciągnąć większe powiększenia niż 20x, ja sobie ustawiłem 33x, a czasami nawet dawałem 50x. Im bliżej siebie ustawisz te 2 grube soczewki tym uzyskasz większe powiększenie. Co prawda jest trochę roboty, bo nie zawsze można złapać ostrość i trzeba przetestować chyba wszystkie kombinacje ustawienia rurek i soczewek, ale warto.

 

Informuję że nie jestem w stanie podać swojej kombinacji, ponieważ pomieszałem rurki Turista 3 z Turistem 5.

 

Powiększenie można zmierzyć, mierząc linijką krążek widoczny w okularze patrząc z odległości ok. 25 cm od okularu. Należy podzielić średnicę obiektywu przez średnicę tego krążka.

 

Należy uważać, aby wkładając krążki z dziurką nie zasłonić zewnętrznych części obiektywu, można się o tym przekonać powtarzając dwukrotnie to co napisałem wyżej dla pomiaru powiększenia przy wyjętych i włożonych krążkach.

Edytowane przez astroccd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
cześć a może wiecie w jaki sposób bezpiecznie można kombinować z TURISTEM 5??

Pozdrawiam

 

Zamów sobie 2 numery Vademecum Miłośnika Astronomii u pana Mirosława Brzozowskiego-w nich są przynajmniej 2 sosoby przeróbek lunetki na wieksze i mniejsze powiększenia. Można Turista przerobić tez na szukacz.

Oto te 2 numery : 2/2002 , 3/2002 r . myślę że powinny jeszce być - cena ok 5zł za szt.

 

Strona Vademecum http://www.vademecum.astronomia.pl/index.html

pozdr :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamów sobie 2 numery Vademecum Miłośnika Astronomii u pana Mirosława Brzozowskiego-w nich są przynajmniej 2 sosoby przeróbek lunetki na wieksze i mniejsze powiększenia. Można Turista przerobić tez na szukacz.

Oto te 2 numery : 2/2002 , 3/2002 r . myślę że powinny jeszce być - cena ok 5zł za szt.

 

Strona Vademecum http://www.vademecum.astronomia.pl/index.html

pozdr :D

 

ok ale te numery opisują TURISTA 3 a ja szukam info o PIĄTCE!!

Mimo wszystko dzięki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Nie nie, nie składaj według tego schematu, z tej lunetki spokojnie można wyciągnąć większe powiększenia niż 20x, ja sobie ustawiłem 33x, a czasami nawet dawałem 50x. Im bliżej siebie ustawisz te 2 grube soczewki tym uzyskasz większe powiększenie. Co prawda jest trochę roboty, bo nie zawsze można złapać ostrość i trzeba przetestować chyba wszystkie kombinacje ustawienia rurek i soczewek, ale warto.

 

Witam,

 

Zachęcony lekturą Twojej wypowiedzi, wyciągnąłem z szafy mojego Turista-3 i zacząłem kombinować. :D

Największe powiększenie uzyskałem dla następującej konfiguracji tulejek i soczewek:

1. Okular

2. Dwie podkładki

3. Tuleja dł. 28mm

4. Diafragma

5. Dwie tuleje dł. 15mm

6. Pierwsza soczewka odwracacza obrazu

7. Tuleja dł. 6mm

8. Druga soczewka odwracacza obrazu

9. Tuleja dł. 23mm

10. Soczewka i tu nie znam jej przeznaczenia

 

Soczewki odwracacza obrazu skierowane do siebie powierzchniami wypukłymi.

Po takim ustawieniu musiałem wsunąć o 4mm ostatni segment lunety, aby móc ostrzyć obraz za pomocą okularu.

Przy okazji usztywniłem całość kontrukcji za pomocą śrub M4 wkręconych w pierwszy i drugi tubus lunety. Po trzy śruby na tubus.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony lekturą Twojej wypowiedzi, wyciągnąłem z szafy mojego Turista-3 i zacząłem kombinować. :D

 

A czy zmierzyłeś średnicę krążka widocznego w okularze po odsunięciu oka na odległość ok. 25cm? Będziesz znał tym samym powiększenie.

 

Powinieneś to zrobić dwukrotnie z wyjętymi i włożonymi diafragmami i porównać czy przypadkiem nie zmniejszają ci średnicy obiektywu do np.: 3cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zmierzyłeś średnicę krążka widocznego w okularze po odsunięciu oka na odległość ok. 25cm? Będziesz znał tym samym powiększenie.

 

Powinieneś to zrobić dwukrotnie z wyjętymi i włożonymi diafragmami i porównać czy przypadkiem nie zmniejszają ci średnicy obiektywu do np.: 3cm.

 

Witaj,

 

Pomiarów nie dokonywałem. Może dlatego, że nie wiem o który krążek chodzi. :huh:

Miałeś rację co do diafragm. Usunąłem tę z małym otworem i obecnie średnica obiektywu wynosi chyba tyle ile mu fabryka dała. :D

Niestety musiałem dołożyć dodatkowe podkładki pomiędzy gwintowaną tuleję okularu a ostatni pierścień dystansowy, gdyż nie udało się wyostrzyć obrazu. Całkowita "grubość" podkładek ok. 7mm, średnica ich otworów identyczna ze średnicą otworów w oryginalnych podkładkach.

Pasy chmur na Jowiszu widać doskonale i teraz czekam na Księżyc. :D Niestety seeing w mojej lokalizacji jest fatalny.

Coraz bardziej mi się to zaczyna podobać i może jakiś mały refraktor w rodzaju Celestrona PowerSeeker'a 80EQ lub Firstscope 70EQ, stanie na moim balkonie. :banan:

 

Pozdrawiam,

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiarów nie dokonywałem. Może dlatego, że nie wiem o który krążek chodzi. :huh:

 

Chodzi o obiektyw widoczny w okularze, odsuń oko od okularu na odpowiednią odległość to zobaczysz w nim mały jasny obraz obiektywu. I zmierz to linijką.

 

Np.: w mojej lornetce ten krążek ma zawsze jak by nie mierzyć 5 mm. Co przy średnicy obiektywu 50 mm daje powiększenie 50mm/5mm=10x.

 

Po Googluj, to o czym piszę to "źrenica wyjściowa okularu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o obiektyw widoczny w okularze, odsuń oko od okularu na odpowiednią odległość to zobaczysz w nim mały jasny obraz obiektywu. I zmierz to linijką.

 

Np.: w mojej lornetce ten krążek ma zawsze jak by nie mierzyć 5 mm. Co przy średnicy obiektywu 50 mm daje powiększenie 50mm/5mm=10x.

 

Po Googluj, to o czym piszę to "źrenica wyjściowa okularu".

 

 

Witam,

 

Aaaa... to zmienia postać rzeczy :D Dokonałem pomiaru i średnica "źrenicy wyjściowej okularu" wynosi ok. 1mm. Czyli wychodzi na to, że obecne powiększenie to ok. 50x

 

Pozdrawiam,

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.