Skocz do zawartości

Jaki okular 2" ok.30mm z jak najmniejszymi objawami komy i dużym polem?


Krzysztof G.

Rekomendowane odpowiedzi

Moze sprostuje: moj przypadek dotyczy Erfla modyfikowanego 30mm z polem 74st.

Pole rzeczywiste to 60-62st.

 

Nie wiem jak do tego maja sie zwykle Erfle.

 

Tak czy inaczej ten Erfl daje dobre obrazy, ale w tym przypadku placimy przede wszystkim za pole ktorego nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli okular Erfla daje większe pole widzenia (nawet jezeli pole nie to co w specyfikacji) i troche lepsze obrazy niż RKE był by dobrą alternatywą dla SWANA 33mm ponieważ bym był w stanie jeszcze dokupic bralowa i był bym bardzo zadowolony. :D

Tak czy inaczej zobaczy się w czasie testów (jeżeli do nich dojdzie)

 

Wielkie dzięki za porade i pogodnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli okular Erfla daje większe pole widzenia (nawet jezeli pole nie to co w specyfikacji) i troche lepsze obrazy niż RKE był by dobrą alternatywą dla SWANA 33mm ponieważ bym był w stanie jeszcze dokupic bralowa i był bym bardzo zadowolony. :D

Tak czy inaczej zobaczy się w czasie testów (jeżeli do nich dojdzie)

 

Wielkie dzięki za porade i pogodnego nieba!

 

Ale Erfl Modyfikowany kosztuje tyle co Swan, a Erfl zwykly tylko 100PLN mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do polaris'a:

Mówie tu o zwykłym Erflie, ponieważ modyfikowany jest dla mnie zbyt drogi <_<

 

Do Hansa:

To było moje pytanie :szczerbaty:

Czy coś wogule przez nie zobacze w środku krakowa czy musze kupić LVW z wiekszym powiększeniem ale z wiekszym polem widzenia, bo takie (jak przeczytałem) lepiej sobie radzą z LP??

 

A chce obserwować obiekty DS chociaż wiem że szans zobaczenia słabszych obiektów nie mam szansz ale przynajmniej dokładnie zbadam te które widać :szczerbaty:

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W centrum to ja naszczęscie nie mieszkam :banan: są to obrzerza krakowa ale łuna to i tak jest duża :angry:

Mam filterek antaresa LP ale tylko 1.25" i bardzo dobrze mi wyczernia tło :szczerbaty: współpracując z SPL 25 mm

 

Czyli reasumując nie ma wiekszego sensu kupowania pożądnego okularu do DS jezeli wiekszość obserwacji bede prowadził w mieście (do czsu wyrobienia sobie prawa jazdy :)) .

Niestety tylko LVW 22mm ma przejściówke 1.25"/2" i do niego mógł bym dołączyć filtr LP ale na niego to musze jeszcze sobie poczekać :/

 

A czy warto jest kupować "prosiaka" w 1.25" do filtra LP wtedy bym miał okularek do przeglądu nieba i troche do DS ??

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady i wywalenie mi z głowy mojego niezbyt praktycznego pomysłu ;):Boink:

Poczekam aż będe miał prawko i bede jeździł co weekend na kudłacze xD

A w między czasie polece na jakiś zlocik po polukam które okularki będą mi odpowiadały najlepiej :szczerbaty:

 

Pozdrówko ! I pogodnego i ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32mm w f/6 nadaje się idealnie do obserwacji w Krakowie... LP :ha:

 

ps. Kurak kup sobie okular mikroskopowy 14x przetoczony na 1,25" zapłacisz 50zł a będziesz miał dośc szeroki (56st) dobrze skorygowany okular.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurak, w Krakowie ekipa jest, jeżdżą chłopaki dość często na Kudłacze, prawko będziesz miał (i zapewne dostęp do fury co ważniejsze) i jak kompletujesz okular do DSów to radzę się nastawiać, że będziesz je oglądał w dogodnych warunkach a nie gdzieś pod Wawelem :szczerbaty:

Jak mieszkasz w dużym mieście, to lepiej sobie raz na tydzień (nawet miesiąc) wyskoczysz pod pożądne niebo, niż się będziesz męczyć w Krakowie jak nie powiem kto :Boink: takie są niestety realia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle, ze 32mm z filtrem ALP do przegladu nieba sie nada.

Nie napisalem, ze koniecznie ma go kupic, bo bedzie super. To tania alternatywa na jakis czas.

 

Ale jesli Kurak jest w stanie sie wstrzymac, to moze te stokilka zlotych odlozyc na poczet okularu docelowego.

 

Idac dalej, moznaby wysnuc wniosek, ze jakiekolwiek proby obserwacji z miasta to glupota :Boink:

 

EDIT: Szyt, bylem przekonany, ze Kurak ma Synte 6" f/7,6... A to 8" :Boink:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z zasięgiem miejskim poniżej 4mag , źrenica 5,5mm to śmieszność!!!

 

To prawda!

Ale przyjdzie czas na obserwacje poza miastem! :)

 

PS. moj blad, ze liczylem wczesniej Synte 6"

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie poczekam z kupnem okulara i zadowole się "zestawowymi" ;)

To prawda z LP i latarniami w koło nie da się wycisnąć wszystkiego z okularów, teleskopu jak i oczu niestety w zaświetlonym niebie nie moga rozszeżyć sie do maksimum. :/

A jeżeli SPL 25mm już daje "pomarańczowy" odcień tła to żeczywiście okular teraz był by mi niepotrzebny, naszczęście filtry LP to jednak podstawa obserwacji w mieście! Bo naprawde odcinają to "pomarańczowe" tło jak i wyszczególniają niektóre aspekty eMek.

Za rok bede miał juz prawko i samochód (juz jest co prawda rodziców ale przebłaga się ich) to bede pakował synte i wtedy bedzie się opłacało kupić jakies pożądne okularki, a kto wie może zbiore na legendarne Neglery (może będą już dostępne w AK xD)

 

Dzięki chłopaki :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie poczekam z kupnem okulara i zadowole się "zestawowymi" ;)

To prawda z LP i latarniami w koło nie da się wycisnąć wszystkiego z okularów, teleskopu jak i oczu niestety w zaświetlonym niebie nie moga rozszeżyć sie do maksimum. :/

A jeżeli SPL 25mm już daje "pomarańczowy" odcień tła to żeczywiście okular teraz był by mi niepotrzebny, naszczęście filtry LP to jednak podstawa obserwacji w mieście! Bo naprawde odcinają to "pomarańczowe" tło jak i wyszczególniają niektóre aspekty eMek.

Za rok bede miał juz prawko i samochód (juz jest co prawda rodziców ale przebłaga się ich) to bede pakował synte i wtedy bedzie się opłacało kupić jakies pożądne okularki, a kto wie może zbiore na legendarne Neglery (może będą już dostępne w AK xD)

 

Dzięki chłopaki :helo:

 

Te zestawowe okularki są takie sobie. Właśnie dostałem przed chwilą Swana 33 mm. Rozłożyłem teleskop i skierowałem go na niebo (dzień)aby sprawdzić jak jasne jest tło SP 25 i SWAN 33. Wygrał bezapelacyjnie Swan.

 

Źrenica oka ludzkiego w dzień to jakieś 2 mm: SP 25 mm daje 5,5, a Swan daje 7 mm źrenicy wyjściowej. Więc gdyby okulary były jednakowej jakości powinny dać obraz tła o jednakowej jasności, bo limitem jest tu nie źrenica wyjściowa okularu, a źrenica oka. Okazało się że Swan daje piękny i klarowny obraz, natomiast Sp 25 ciemniejszy jakby się patrzało przez przyciemnianą szybę. Oczywiście u Swana pojawił się astygmatyzm i to dość znaczny przy krawędzi. Jak tylko pojawi się jakieś okienko obserwacyjne to przetestuję, jak Swann 33m spisuje się z Newtonem o światłosile F4,7.

Właściwie to kupiłem go w celu łatwego szukania DS, człowiek nie ma dużo czasu na obserwacje, w związku z czym jak się mniej czasu straci na szukanie to więcej zostanie go na podziwianie DS-ów. Dwa stopnie pola to już kawał powierzchni, a dokładnie 3,35 razy więcej od SP 25 mm, zakładając że 80% procent pola będzie zdatne do użytku daje to około 2,7 pola użytkowego więcej od SP 25.

W przypadku wykorzystania go jako szukacz astygmatyzm i tak nie ma znaczenia.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źrenica oka ludzkiego w dzień to jakieś 2 mm: SP 25 mm daje 5,5, a Swan daje 7 mm źrenicy wyjściowej. Więc gdyby okulary były jednakowej jakości powinny dać obraz tła o jednakowej jasności, bo limitem jest tu nie źrenica wyjściowa okularu, a źrenica oka. Okazało się że Swan daje piękny i klarowny obraz, natomiast Sp 25 ciemniejszy jakby się patrzało przez przyciemnianą szybę.

 

daleko idace wnioski i BŁĘDNE. swanem w dzień patrzyłeś brzegiem źrenicy całkowicie bez obstrukcji (teleskop 72/1200 z okualrem 33mm ;))

 

natomiast 5,5mm źrenicy nie jesteś w stanie równomiernie oświetlić źrenicy 2mm. jeżeli źrenica nie miała 2 tylko 2,5mm a nie daj boże 3mm to już wogóle klapa w rozumowaniu.

 

newton to nie refraktor na środku jest zupełnie ślepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daleko idace wnioski i BŁĘDNE. swanem w dzień patrzyłeś brzegiem źrenicy całkowicie bez obstrukcji (teleskop 72/1200 z okualrem 33mm ;))

 

natomiast 5,5mm źrenicy nie jesteś w stanie równomiernie oświetlić źrenicy 2mm. jeżeli źrenica nie miała 2 tylko 2,5mm a nie daj boże 3mm to już wogóle klapa w rozumowaniu.

 

newton to nie refraktor na środku jest zupełnie ślepy.

 

 

Okey przyjmuję do wiadomości, ale mógłbyś to szerzej rozwinąć , bo temat jest ciekawy.

 

1. Co rozumiesz przez okreslenie " Newton jest w środku ślepy"

 

2. Co rozumiesz przez określenie "natomiast 5,5mm źrenicy nie jesteś w stanie równomiernie oświetlić źrenicy 2mm"

 

Dzieki za ewentualne rozszerzenie tematu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co rozumiesz przez okreslenie " Newton jest w środku ślepy"

jak oglądasz źrenicę wyjściową z okularu to widac, że ona jest czarna na środku. jest to cień lusterka wtórnego. słup swiatła za lusterkiem wtórnym nie istnieje i dzieje sie tak aż do oka. gdy sie okazuje ze w dzień masz źrenicę oka mniejszą od obrazu lusterka wtórnego to gdy oko wyosiujesz na środku i ustawisz w odległości ER to widzisz ...NIC :)

 

jedyne co mozna wtedy zrobić to wysunąc oko z osi i patrzeć bokiem źrenicy okularu tam gdzie jest jasna ale wtedy patrzymy tylko małym fragmentem teleskopu bez obstrukcji.

 

2. Co rozumiesz przez określenie "natomiast 5,5mm źrenicy nie jesteś w stanie równomiernie oświetlić źrenicy 2mm"

to przypadek gdy grubość świecącej otoczki źrenicy jest cieńszy niż średnica źrenicy oka zatem zawsze część oka będzie zasłonięta fragmentem ślepej środkowej części źrenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.