Skocz do zawartości

Jaki okular 2" ok.30mm z jak najmniejszymi objawami komy i dużym polem?


Krzysztof G.

Rekomendowane odpowiedzi

Cień lusterka wtórnego przeszkadza tym bardziej im mniejsze jest powiększenie, bo jest większy. Właśnie w obserwacjach dziennych można się bardzo dobrze o tym przekonać. Ta obstrukcja niestety jest dość dokuczliwa. Zbyt długoogniskowe okulary i bardzo światłosilne newtony z dużym lustrem wtórnym nie są pożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisaliście i z własnej analizy problemu wygląda to tak:

 

Czym bardziej długoogniskowy okular tym mniejsze powiekszenie i tym większa źrenica wyjściowa i tu się zgadzamy.

 

Ale obstrukcja będzie bardziej widoczna w okularze 33mm niż w okularze 25mm.

Więc Swann 33mm powinien dawać ciemniejsze tło dziennego nieba, bo jego źrenica wynosi 7 mm, a oko w dzień ma załóżmy 2 mm. Tak więc patrzę w tym wypadku na ciemny środkowy punkt źrenicy który jest spowodowany obstrukcją lusterka wtórnego.

 

Natomiast bardziej równomiernie źrenica oka ( 2 mm) będzie oświetlana przez Plosla 25 mm, bo okular ten daje 5,5 mm źrenicy wyjściowej.

 

Gdybyśmy wsadzili do wyciągy okular 50 mm, wtedy źrenica = 10,6 mm i obstrukcja była by kolosalna.

Ale bardziej widoczna w dzień kiedy źrenica oka się zwęża niż w nocy kiedy jest dosyć szeroka i oko może objąć nie tylko ciemną część środkową ale i zewnętrzne części wiązki światła.

 

Więc dlaczego Swan 33 daje jaśniejszy obraz dziennego tła nieba niż Plosll 25 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odswieze watek.

 

Od dluzszego czasu miotam sie z zamiarem kupna dobrego okularu ok. 32mm.

Mam na to troche kasy, ale nie stac mnie na "beczke" Meada ani na "sloik" TV.

 

Prawie zdecydowalem sie na T-S WA 32mm i moje pytanie brzmi:

czy ktos "macal" te okulary??? Jakies opinie, spostrzezenia? Na sieci jest o nich bardzo malo...

 

http://www.telescope-service.com/eyepieces...tart.html#tswa2

 

A moze jakies inne pomysly? Oprocz Swana, ktorego przynajmniej wstepnie skreslilem i Erfli Antaresa z ktorymi mialem zle doswiadczenia.

 

Gdyby Vixen mial w ofercie LVW32mm to juz bym go mial :(

I wlasnie mniej wiecej tyle kasy moglbym wydac.........

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odswieze watek.

 

Od dluzszego czasu miotam sie z zamiarem kupna dobrego okularu ok. 32mm.

Mam na to troche kasy, ale nie stac mnie na "beczke" Meada ani na "sloik" TV.

 

Prawie zdecydowalem sie na T-S WA 32mm i moje pytanie brzmi:

czy ktos "macal" te okulary??? Jakies opinie, spostrzezenia? Na sieci jest o nich bardzo malo...

 

http://www.telescope-service.com/eyepieces...tart.html#tswa2

 

A moze jakies inne pomysly? Oprocz Swana, ktorego przynajmniej wstepnie skreslilem i Erfli Antaresa z ktorymi mialem zle doswiadczenia.

 

Gdyby Vixen mial w ofercie LVW32mm to juz bym go mial :(

I wlasnie mniej wiecej tyle kasy moglbym wydac.........

 

Pozdrawiam!

Wylada niemal jak Swan 33 tylko ze z innym nadrukiem ale ma o jeden element w konstrukcji wiecej niz Swan przez co moze miec mniejszy astygmatyzm no i pole nie tak wyzylowane, byc moze to calkiem dobry okular, a przynajmniej lepszy od Swana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce w jak najwiekszym stopniu zredukowac kome, ktorej Swanowi niestety nie brakuje.

Ale wciaz sie zastanawiam czy mnie stac na eksperymenty, wiec szukam kogos kto widzial te WA.

 

Jak bardzo ma nie być komy i astygmatyzmu przy krawędziach, aby okular był dla ciebie akceptowalny?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo ma nie być komy i astygmatyzmu przy krawędziach, aby okular był dla ciebie akceptowalny?

 

Pozdrawiam.

 

Zaszlo pytanie :-)

 

Czesciowa odpowiedzia moze byc to co napisalem wczesniej - jakby byl LVW32mm to by byl niemal ideal, niestety DROGI ideal. Ale nie ma. Nawet Hyperionow nie ma.

Sa Stratusy Oriona, ale tylko jako legenda bo na zamowienie, a i tak nic nie wiadomo. I w cenie LVW bo 30mm i 35mm w granicach 1k.

 

Czesciowym rozwiazaniem jest kupno okularu o podobnej konstrukcji co Swan, ale z minimalnie mniejszym polem i minimalnie lepsza korekcja co bedzie zadowalajace. Coz, jestem esteta :szczerbaty:

 

I dlatego mysle o serii T-S WA. W cenie okularu serii Stratus lub LVW mialbym 2 okulary WA.

 

Ponadto okular musi miec LER =>20mm. Kazdy inny odpada. Kolejny myk.

Wiem, kombinuje. Zawsze w odwodzie jest jednak ten Swan33, ale dlaczego nie szukac czegos lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszlo pytanie :-)

 

Czesciowa odpowiedzia moze byc to co napisalem wczesniej - jakby byl LVW32mm to by byl niemal ideal, niestety DROGI ideal. Ale nie ma. Nawet Hyperionow nie ma.

Sa Stratusy Oriona, ale tylko jako legenda bo na zamowienie, a i tak nic nie wiadomo. I w cenie LVW bo 30mm i 35mm w granicach 1k.

 

Czesciowym rozwiazaniem jest kupno okularu o podobnej konstrukcji co Swan, ale z minimalnie mniejszym polem i minimalnie lepsza korekcja co bedzie zadowalajace. Coz, jestem esteta :szczerbaty:

 

I dlatego mysle o serii T-S WA. W cenie okularu serii Stratus lub LVW mialbym 2 okulary WA.

 

Ponadto okular musi miec LER =>20mm. Kazdy inny odpada. Kolejny myk.

Wiem, kombinuje. Zawsze w odwodzie jest jednak ten Swan33, ale dlaczego nie szukac czegos lepszego?

 

No to jest rozwiazanie. Nawet niedrogie. 100$ na astromarcie. Może być ? Jeśli tak to szukaj AstroBuffet ST80 1rpd 30mm 2"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem kiedyś ST80 z MER30 Antaresa.

Pole oczywiście znacznie większe w ST80 (teoretycznie 82*). Ale jeśli nawet by przyciąć pole do takiego samego jak Antaresie, to koma była znacznie większa.

Wybrałem MERa wówczas jako tańsze tymczasowe rozwiązanie.

 

Oprócz pola ST80 mnie nie zachwycił.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem kiedyś ST80 z MER30 Antaresa.

Pole oczywiście znacznie większe w ST80 (teoretycznie 82*). Ale jeśli nawet by przyciąć pole do takiego samego jak Antaresie, to koma była znacznie większa.

Wybrałem MERa wówczas jako tańsze tymczasowe rozwiązanie.

 

Oprócz pola ST80 mnie nie zachwycił.

 

pozdr

th

 

Z mojego doświadczenia moge napisać że:

 

Okular nie bardzo sprawdza sie w małych ogniskowych. R 102/500 to dla niego stanowczo za mało. Pole prawie 5* żrenica prawie 6mm i power 17x to pomyłka. Trzeba się rozglądac po okularze i mamy cholernie jasne tło. Ale juz w krowie N 270/1200 mimo światłosily obraz juz był bardzo dobry. Poza polem zauwazyłem, ze ten okular bardzo dobrze kontrastuje słabe DSy. Na poziomie okularów LV. Antaresa W70 25mm. pokonał mimo wiekszej ogniskowej i minimalnie jasniejszego tła, własnie kontrastem na M110. Okular ma spaprane jakies 10% pola. Pewnie ma trochę wiecej, ale reszty błedu juz nie widać w trakcie podglądactwa pospolitego. Przyjemne jest tez odwzorowanie bieli w tym szkle. Brak charakterystycznych dla lantanów lekkich seledynów. Okular rysuje zimnymi barwami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze okular Vixen LV 30mm. Ma on jeszcze lepszą korekcję niż LVW, lecz pole tylko 60 stopni. Nie patrzyłem jeszcze przez niego, jednak myślę że da on bardzo dobre obrazy, lepsze niż nawet LVW. A kosztuje trochę ponad sześć stówek w Polsce. No i LER 20mm.

Może on ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholernie drogi, ale fajny jest Pentax XW 30 - http://www.teleskop-service.de/pentax/pentax.htm#XW Oglądałem 40-tką, a sam mam Pentaxa 40 XL Jeśli chodzi o TS to mam pozytywne wrażenia związane z korespondencją i drobnymi zakupami u Wolfi Ransburga. Te okulary, które zamówiłeś może spełnią Twoje oczekiwania. Nie są to Pentaxy, Panoptiki czy Naglery, ale cena mówi sama za siebie. Chętnie poczytam Twoją recenzję na temat tych okularów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.