Skocz do zawartości

Jaki okular 2" ok.30mm z jak najmniejszymi objawami komy i dużym polem?


Krzysztof G.

Rekomendowane odpowiedzi

a tak odświeżając trochę wątek długoogniskowych okularków - testował ktoś takie "cudo"?:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a08cac4a4c59efe

 

nada się do czegoś czy nie bardzo?

okular - w szczególności dla niskobudżetowców - wygląda kusząco.

 

Szkoda że nikt kto miał z nim styczność nie wypowiada się na jego temat :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak odświeżając trochę wątek długoogniskowych okularków - testował ktoś takie "cudo"?:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a08cac4a4c59efe

 

nada się do czegoś czy nie bardzo?

 

Nie mialem okazji patrzec przez niego, ale moge sie domyslac, ze za te cene w Twoim f/6 bedzie kiepskawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówcie co chcecie, ale dla mnie okularem docelowym jest seria LVW. Okular po przystępnej cenie jak na docelowy oczywiście :D Łatwa dostępność w Polsce.

 

Atuty ma dwa:

 

1) Jakość obrazu.

 

2) Wygoda użytkowania: Obraz nie ucieka tak bardzo w zależności od ruchów oka w osi optycznej, no i duża odległość patrzenia. Co z tego że ortoskopy jak uważają niektórzy są lepsze od lantanów ( tego nie wiem bo nie miałem ortoskopa) skoro trzeba lepić oko do okularu ( to doświadczenie mam za sobą przy okazji używania SP 10mm ). Komfort to ważna rzecz i do takich przemyśleń dochodzi się z czasem.

 

Piszę te osądy na podstawie LVW 17 i myślę że LVW 8 będzie podobny. Bo taki zamierzam sobie zafundować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Wygoda użytkowania: Obraz nie ucieka tak bardzo w zależności od ruchów oka w osi optycznej, no i duża odległość patrzenia. Co z tego że ortoskopy jak uważają niektórzy są lepsze od lantanów ( tego nie wiem bo nie miałem ortoskopa) skoro trzeba lepić oko do okularu ( to doświadczenie mam za sobą przy okazji używania SP 10mm ). Komfort to ważna rzecz i do takich przemyśleń dochodzi się z czasem.

Mi np. jakoś szczególnie nie zależy na wygodzie. Sam mam PL-6 i gdyby nie rozmowy z innymi osobami, nie wiedział bym że mały ER może komuś przeszkadzać. Nie mam teleskopu od wczoraj, bo pierwszy teleskop 114/500 mialem już chyba z 10 lat temu, więc jakiś czas obserwuje. Coprawda nigdy nie patrzalem w okular inny od plossla - obserwowałem jak narazie tylko swoim sprzętem, nie znam innych astroamatorów :( Jak wiadomo człowiek do dobrego szybko się przyzwyczaja, więc kto wie co by bylo gdybym looknoł w LWV. Z drugiej jednak strony długie plossle (nie żebym porównywał PL I LWV) mają spory ER więc wiem co to znaczy długi ER. Osobiście lubie oprzeć oko na muszli ocznej i podziwiać, absolutnie mi coś takiego nie przeszkadza. Z koleji gdy mam długi ER to dziwnie się czuje trzymając oko gdzieś w powietrzu :unsure: Dlatego jak będe kupował krótkoogniskowy okular to biore chyba ortho 5 albo 6mm :D

 

pozdrawiam

Edytowane przez Demogorgon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z koleji gdy mam długi ER to dziwnie się czuje trzymając oko gdzieś w powietrzu :unsure: Dlatego jak będe kupował krótkoogniskowy okular to biore chyba ortho 5 albo 6mm :D

 

Gdybys nosil okulary korekcyjne i przy ER 20mm dotykal szklem korekcyjnym obudowy okularu to bys nie mowil, ze trzymasz oko w powietrzu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Gdybys nosil okulary korekcyjne i przy ER 20mm dotykal szklem korekcyjnym obudowy okularu to bys nie mowil, ze trzymasz oko w powietrzu :)

I to właśnie jest jednym z powodów różnic w poglądach na temat "komfortu obserwacji". Chyba pora pogodzić się z tym, że jeden lubi to "trzymanie oka w powietrzu", lub po prostu MUSI mieć spory ER, a inna osoba może wybierać inne rozwiązania. Szczerze mówiąc, z niejakim zdziwieniem czytałem posty Hansa, w których pisał o męczeniu się oka podczas np. 30-minutowych obserwacji przy użyciu krótkiego ortho. Cóż, to jednak sprawa indywidualna. I proszę, pogódźmy się z tym, a nie przerzucajmy argumentami. Już kilka osób wyraźnie pisało, że wolą krótki ER. I obojętnie, czy tacy są w większości, czy w mniejszości- moim zdaniem trzeba to brać pod uwagę przy poradach odnośnie okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

jeszcze jedno małe odświeżenie tematu okularów 30 mm (takie małe OT)

 

Czy ktoś z szanownego grona testował nowe okulary: VIXEN LV 30mm lub Baader Scopos 30 mm (35mm)?

Dostępne sa w ofercie DO.

 

Szukałem na forum i w necie ale informacji brak, szczególnie o Baader'ze. (poza informacjami handlowymi)

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.