Jump to content

Odległości do gwiazd


Guest
 Share

Recommended Posts

Witam

Mam mały problem. Próbowałem wyznaczyć odległości pomiędzy konkretnymi gwiazdami (tak z własnej ciekawości i nadmiaru wolnego czasu), znając ich położenie na niebie i odległości od Słońca. Ale wychodzi mi dość spory margines niepewności. Czy ktoś moze podpowiedzieć czy da sie to zrobić wiarygodnie i jak najlepiej to zrobić?

 

Te gwiazdy to:

epsilon Eri - 3h32m56s; -9st 28m, odległość od Słońca ok 10,7 l.ś.

epsilon Ind - 22h03m21s; -56st 47m, odległość od Słońca ok 11,2 l.ś.

tau Cet - 1h44m04s; -15st 56m, odległość od łońca ok 12 l.ś.

 

Chodzi mi o wyznaczenie odległości pomiędzy epsilon Eri a epsilon Ind oraz pomiędzy tau Cet a epsilon Ind

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Zadanie jest z gatunku geometrii wektorowej w przestrzeni trójwymiarowej. Nie wiem jak u Ciebie z matematyką ale ja policzyłbym po prostu długość wektora w przestrzeni trójwymiarowej. Jest to odpowiednik twierdzenia pitagorasa w przestrzeni trójwymiarowej. Wcześniej należałoby przejść z układu współrzędnych sferycznych na prostokątne. Prawdopodobnie istnieją też już gotowe wzory na odległość wektorów w układzie współrzędnych sferycznych i zmiana układów współrzędnych nie jest potrzebna.

Ale może po prostu opiszesz własną metodę, dzięki której uzyskałeś wynik a inni ją ocenią bo jeśli jest dobra to po się męczyć.

Zajrzałem też do Poradnika Encyklopedycznego Matematyki ( I.N.Bronsztejn, K.A.Siemiendiajew, wydanie 4 Warszawa 1970). Na stronie 286 jest rozdział 9 pt. 'Płaszczyzna i prosta w przestrzeni' gdzie prawdopodobnie znajdziesz potwierdzenie lub zaprzeczenie swojej metody obliczeń.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Problem w tym, że jestem raczej humanistą niż matematykiem. Do gotowych wzorów na odległość wektorów w układzie współrzędnych sferycznych nie dotarłem (nie mam takich materiałów), choć też przypuszczam, że takowe istnieją. Ja poradziłem sobie z tym problemem w ten sposób, że w Cartes du Ciel przeszedłem na układ wspólrzędnych prostokątnych i pomierzyłem odległości kątowe pomiedzy gwiazdami. Potem na kartce papieru rozrysowałem wszystko i (znając odległości od Słońca) pomierzyłem boki powstałych trójkątów.

Otrzymałem wartości:

 

epsilon Eri - epsilon Ind: odl. kątowa 96stopni = ok. 16,2 lata swietlne

epsilon Ind - tau Cet: 69 stopni = ok. 13 lat św.

epsilon Eri - tau Cet: 29 stopni = ok. 5,8 lat św.

 

Wczoraj miałem wątpliwości czy aby poprawnie wyznaczyłem odległości kątowe pomiędzy gwiazdami, ale po głębszej analizie doszedłem do wniosku, że raczej tak. A po Pańskiej odpowiedzi jeszcze bardziej utwierdziłem sie w tym przekonaniu.

 

Dziękuję za wskazówki. :D

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Myślę, że zrobiłbym podobnie przyjmując jako płaszczyznę odniesienia płaszczyznę ekliptyki względem której podawane są współrzędne gwiazd.

Zamieniając układ współrzędnych na prostokatny otrzymujesz możliwość czastkowych wyliczeń wartości pośrednich za pomocą zwykłego twierdzenia pitagorasa na płaszczyźnie.

Stąd jeden krok do wyliczenia szukanej przez Ciebie odległości.

Składając wszystkie te równania pośrednie można byłoby ustalić uniwersalny wzór na odległość dowolnych obiektów od siebie przy znajomości położenia ich względem wspólnego punktu odniesienia (Ziemia).

A może pokusisz się o takie własnie wyprowadzenie ogólnego wzoru ?

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Hmm,.......... to nawet ciekawe. Pomyślę nad tym i dam znać jak coś wykombinuję ::). Ale niczego obiecać nie mogę.

Jeszcze raz dziękuję.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.