Skocz do zawartości

Statyw typu zrób to sam


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Po długich namysłach postanowiłem zamiast kupować statyw z montażem, po prostu zrobić je od podstaw.

Kilka dni ciężkiej pracy i statyw gotowy. Jeszcze "tylko" montaż. ;D ;D ;D

 

Statyw wydaje się być bardzo stabilny (przynajmniej w porównaniu z poprzednim paralaktykiem od U5), waga 23 kg i co ważne jest składany i łatwo mieści się w bagażniku. Projekt Leszka Marcinka, za który mu serdecznie dziękuję.

 

statyw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na oko" bardzo pierwszoklaśnie się prezentuje! ;)

Ale jeśli ma byc często przewożony, to może warto pomyśleć o nakrętkach motylkowych, żeby z kluczem po ciemku nie ganiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

Leszek ma świetne pomysły, a w połączeniu z odpowiednim wykonaniem efekt murowany.

Gratuluję wykonania i dalszych publikacji po całkowitym wykonaniu statywu z mechanizmem obrotowym, aby kolegów zachęcić do majsterkowania. Wszak każdy męższczyzna powinien w swym życiu coś zbudować.

pozdrawiam Andrzej z Opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni ciężkiej pracy i statyw gotowy.

 

Oj, chyba nie do końca gotowy. Brakuje jednej śrubki ;D

A poważnie, to zawsze mam duze uznanie dla ludzi, którzy sami coś robią. Tak trzymać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli ma byc często przewożony, to może warto pomyśleć o nakrętkach motylkowych, żeby z kluczem po ciemku nie ganiać?

 

Piotrko odbieramy chyba na tych samych falach. Ładny statyw. A jeszcze tylko się spytam czy zakończenie nózek to wkręcane bolce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czy ten statyw jest z prętów prostokątnych czy z rur po szokuje mnie trochę jego masa :o

Użycie rur kwadratowych o większym przekroju np 50x50 z cienka ścianka 2-3 mm znacznie podnosi sztywność a nie wiele zwiększa masę statywu lub ją nawet zmniejsza jeśli jest z pełnych prętów stalowych 8)

Zresztą ten na fotce i tak jest pewnie sztywny jak skała ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc już odpowiadam:

 

Oj, chyba nie do końca gotowy. Brakuje jednej śrubki 

Szczególiki ;D

 

A jeszcze tylko się spytam czy zakończenie nózek to wkręcane bolce?

Z podporami mam pewne trudności. Statyw dość łatwo się przesówa gdy popchnę go nogą. Będzie to szczególnie mi utrudniać nastawianie na biegun pn. bo gdy już wszystko cacy nastawię to jeden nieroztropny ruch i cała praca na marne. Czy ktoś ma jakieś pomysły jak łatwo przytwierdzać go do podłoża, żeby mi się nie przesówał?

 

W projekcie był profil zmknięty 4/6 cm, tu jakby coś

przyciężki on jest. Czyżby to nie ten zalecany materiał?

Ja użyłem profilu zamkniętego 4/5 cm. o grubości ścianki ok. 2.5 mm. Nie wiem co jest powodem jego dużej wagi. Może głowica, którą wykonałem ze stalowego wałka, a nie rury jak zakładał projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Powinien jak statywy geodezyjne mieć nogi zakończone szpicami z poprzeczką do wbijania nogą w glebę i po problemie ::)

Profil 4x5cm spokojnie wystarczy 8)

Oj ten wał potrzeba by wybrać i masa znacznie spadnie a sztywność nie ucierpi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby Ci się nie przesuwał po podłożu, musisz w podstawkach pod nogi umocować po trzy kołki blisko krawędzi, np.

wkręcił po trzy zaostrzone na końcach śruby M8, takiej długości, żeby wystawały na ok 1.5 - 2 cm. Przy zgrubnym ustawianiu, na gruncie (nie betonie itp) podkładasz kolejno każdą z nich pod śrubę nastawczą każdej podpory statywu i dociskasz nogami wchodząc na poprzeczki. Ja tak robię i to działa idealnie. Trzeba tylko uważać żeby śruby nóg trafiały dokładnie w rowki podstawek. Jeśli używać chcesz na twardym podłożu, to można to robić bez postawek. Trzeba tylko zrobić w podłozu rowki podobnie jak w podstawkach.

Jeszcze uwaga do postawek. Powinny być zrobione ze stali, lub innego metalu, o grubości minimum 10 mm. żeby nie uginały się przy wciskaniu ich w glebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uwaga do postawek. Powinny być zrobione ze stali, lub innego metalu, o grubości minimum 10 mm. żeby nie uginały się przy wciskaniu ich w glebę.

A 7mm. ze stali wystarczy? :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.