Skocz do zawartości

Co sadzicie o Meade/Bresser Messier N-130?


Pasik

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa linia teleskopów należącej do Meade firmy Bresser! Teleskopy te charakteryzują się wysoką jakością optyki i mechaniki, bardzo bogatym wyposażeniem, prostotą obsługi oraz atrakcyjną ceną.

 

Messier N-130 jest teleskopem zwierciadlanym systemu Newtona o średnicy zwierciadła 130mm i ogniskowej 1000mm. Umożliwia on m. in. prowadzenie zaawansowanych obserwacji wizualnych planet i Księżyca ukazując dużą ilość szczegółów na powierzchniach tych obiektów. Ze względu na swoją konstrukcję jest on szczególnie polecany do obserwacji obiektów mgławicowych. W odpowiednich warunkach obserwacyjnych powinien ukazać ponad sto mgławic, galaktyk i gromad gwiazdowych zawartych w katalogach Messiera i NGC. Posiada on również wbudowany wyciąg okularowy o średnicy 2 cale z redukcją na 1,25 cala, co pozwala na stosowanie dowolnych okularów wykonanych w tych standardach. Całość stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych obserwatorów nieba.

 

Teleskop ten umieszczony jest na solidnym montażu paralaktycznym EQ-MON1 o sztywności nie spotykanej wśród teleskopów w tej klasie cenowej. Jest on osadzony na metalowym statywie o regulowanej wysokości i wyposażony w precyzyjne mikroruchy. Wystarcza to z powodzeniem do prowadzenia obserwacji przy dużych powiększeniach oraz do astrofotografii z krótkimi czasami ekspozycji. Dodatkowo można go wyposażyć w opcjonalny napęd z pilotem pozwalający na automatyczną kompensację ruchu obrotowego Ziemii.

 

Parametry i wyposażenie:

- System optyczny: reflektor Newtona

- Typ montażu: paralaktyczny

- Średnica zwierciadła: 130mm

- Ogniskowa zwierciadła: 1000mm

- Światłosiła: 1:7,7

- Użyteczne powiększenia: 30 - 260x

- Zdolność rozdzielcza: 1,06"

- Wyciąg okularowy: 2" z redukcją na 1,25"

- Waga: 17 kg

- Szukacz: 6x30 z krzyżem

- Okulary: Plössl 10, 15 i 25mm

- Soczewka Barlowa 2x achromatyczna

- Półeczka na akcesoria, dekiel

- Oprogramowanie

- Obrotowa mapka nieba

- Mapa Księżyca

- Darmowa kolimacja!

- 2 lata gwarancji

 

Uwaga! Ten teleskop skupia dużą ilość światła. W przypadku obserwacji Słońca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wzroku obserwatora (groźba trwałej utraty wzroku!!!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to ujac ? opis wyzej jest opisem z linka jeszcze wyzej .

Tak powazniej to 130/1000 to owinien zadowolic . Na oko montaz tez . Nie widzialem i nie wiem na pewno .

Na zdjeciu widze ciegna mikroruchow . Nie wiem czy , jaki i za ile naped moze z tym montem wspolpacowac . O to sie zapytaj sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że to opis z linka. Ależ czy nie zawiera on wyczerpującej odpowiedzi na zadane pytanie?

Na początek warto kupić. I co ważne w komplecie są 3 okulary i barlow, więc jest to zestaw nie wymagający rozbudowy od samego początku. Jeżeli ma być newton to ten, alternatywnie refraktor 90 mm z tej serii. To samo wyposażenie.

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zastanowić się czy nie masz jakiejś rodziny z Niemczech czy coś bo tam można go kupić za 800zł, a cła nie ma no bo Unia wkońcu ! Dowiedz sie jak to wygląda w niemieckich sklepach popytaj kogoś kto tam kupowała a możesz nieźle zaoszczędzić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koper propo eskimo to może znasz jakieś mapy do wydrukowania bo ja nie mogłem trafić na eskimosa miałem mapke z książki mniej wiecej szukałem ale nie znalazłem tego o co mi chodziło :angry: w ogóle jak szukać dobrze DS'ów ?:/

Starhopping. Znajdujesz obiekt jasny obok tego, którego szukasz, a potem jak pasikonik hop, hop i jesteś. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Koper propo eskimo to może znasz jakieś mapy do wydrukowania bo ja nie mogłem trafić na eskimosa miałem mapke z książki mniej wiecej szukałem ale nie znalazłem tego o co mi chodziło :angry: w ogóle jak szukać dobrze DS'ów ?:/

 

Eskimo jest niby latwa ..przynajmniej tak mowia bardziej zaawansowani ale mi tez ona zbyt latwo nie dala sie ustawic...na poczatku trafilem ja przypadkowo ...pozniej nie moglem ja trafic az wreszcie sie udalo i juz w sumie daje rade ja odszukac na niebie ....

 

mglawiczka jest dosc mala wyglada jak rozmazana gwiada jak sie ja powiekszy dopiero wtedy widac ze to mglawica ....znak rozpoznawczy jest taki ze blisko niej swieci gwiazda pod ktora jest wlasnie Eskimos :)

 

szukac trzeba w Bliznietach jako punkt zaczepny golym okiem obralem Wasat jedna z jasniejszych gwiazd w bliznietach od niej na lewo jest Eskimos ...tylko ze przy powiekszeniu rzedu 30 x trzeba sie dosc sporo w to lewo przemiescic a gwiazdy pomiedzy Wasatem a Eskimo nie sa zbytnio charakterystyczne (przynajmniej dla mnie) wiec pewnie bedziesz musial sie troche pomeczyc ....pamietaj ze przy minimalnym powiekszeniu ona wyglada jak rozmazana gwiazdka ...nawet mozna ja pomylic z gwiazda ...jak wejdziesz w rejon Eskimosa w okularze jest juz latwiej bo uklad gwiazdy i mglawicy jest dosc charakrterystyczny i rozpoznawalny :) ...jak juz zalapiesz ze to ona to mozna trzaskac najwieksze powiekszenia bo jest dosc jasna :)

 

Powodzienia

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze przy szukaniu DSow jest przygotowanie. Sesja obserwacyjna powinna zaczac sie jeszcze w domu na pare godzin przed wyruszeniem pod niebo. Mozna do tego celu sciagnac sobie darmowy program pokazujacy niebo i obiekty jak np. Stellarium 0.8 z www.stellarium.org i zobaczyc co jest na niebie tego wieczoru. Nastepnie wydrukowac sobie mapki tych rejonow nieba z zaznaczonymi obiektami.

 

Dobrym pomyslem jest rowniez zrobienie listy w dzienniku obserwacji, gdzie wypisuje sie wszystkie obiekty, ktore sa w menu tego wieczora. Mozna kolo nich napisac jakiego typu jest to obiekt, jaka jest jego jasnosc i inne ciekawe informacje, ktore mozna znalezc w podrecznikach dla astroamatorow i w sieci. Zostawiamy miejsce na wpisanie naszych spostrzezen pozniej podczas sesji.

 

Z takim menu nie traci sie pozniej cennego czasu pod niebem na szukanie celow. Potem mozna wpisywac swoje uwagi obok kazdego celu jak np. uzyte powiekszenie, filtr, czas obserwacji oraz inne. Te, ktorych nie mozemy znalezc tego wieczoru trafiaja na osobna liste tych bardziej wymagajacych. Na poczatek mozna zaczac od obiektow Messiera, potem "Famous NGCs" Allana Dyer'a lub Herschell's 400 i tak dalej do coraz bardziej wymagajacych.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam. Jestem początkujący jeśli chodzi o astrografię i przymierzam się do kupienia właśnie tego teleskopu. Mieszkam w Poznaniu, czasem wyjeżdżam do miejsc, gdzie niebo jest mniej oświetlone. Czy polecacie ten teleskop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej księżyca, ponieważ tylko on jest dobrze widoczny z okna. A jak się sprawuję jeśli chodzi o mgławice i galaktyki ?

 

Ale co????????? Wizual, czy fotografia?????

Zakładam że chodzi o fotografie!

Jeśli Księżyc, to spokojnie można focić, ale chyba nie z okna :blink: Uciekające z mieszkania ciepłe powietrze zdegraduje obraz i to mocno!!!

Co do astrofoto DS-ów, trzeba powiedzieć jedno: Nie ta jakość montażu do ogniskowej teleskopu!!!

Jeśli mówimy o wizualu, to trzeba pamiętać że to jest tylko 130mm apertury, więc mgiełki będą tylko po prostu widoczne i to nie wszystkie (katalog Messiera do zobaczenia z pod ciemnego nieba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.