Skocz do zawartości

80 mm lornetki - moje wrażenia


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie sprowadziłem kilka fajnych lornet do astro, w tym jedną 20x80 Oberwerk. Porównując z moimi innymi (15x70, 11x70, BPC 26x70, 8x56, 12x60) chciałbym podzielić się wrażeniami- aż mi oczy wyszły z orbit, jak spojrzałem przez tę 80mm. Widać tysiące gwiazd,gdy np. za pomocą 8x56 zaledwie kilkanaście w danych warunkach. Teraz wydaje mi się, że bez lornetki z obiektywem minimum 80 mm nie ma co się brać za obserwacje, i już teraz należy zbierać na model 100 mm. Pozdr. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście służę dokładniejszymi danymi dla zainteresowanych-dodam, że kupiłem 20x80 z lekkiej serii LW-LightWeight,da się ją jeszcze utrzymać w rękach.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pogap się przez nią na Ksieżyc i planety a wtedy dasz pełniejszy obraz jej możliwości oraz widocznych aberracji, gwiazdy to nie wszystko do czego służy lornetka :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrobnij coś na temat tego Oberwerka wg klasycznego schematu:

 

1. kolimacja

2. winietowanie

3. jakość pryzmatów

4. wielkość pola widzenia

5. ostrość odcięcia diafragmy

6. dostrzegalne aberracje

7. ogólna estetyka wykonania

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. kolimacja - OK, widzę pojedynczą gwiazdę nawet po odsunięciu lornety od oczu na kilka cm

2. winietowanie - w normie

3. jakość pryzmatów - w miarę dob.są pokryte warstwami MC

4. wielkość pola widzenia - około3,5 stopnia

5. ostrość odcięcia diafragmy - z tym kiepsko

6. dostrzegalne aberracje - widoczna chromatyczna na Księżycu - fioletowa obwódka

7. ogólna estetyka wykonania - dobra, w gumie, ale są elementy plastikowe np. oprawki okularów pod gumowymi "eyecups"

 

Największym mankamentem wydają mi się odblaski "ghost images" np przy obserwacji Księzyca oraz maly zakres regulacji koryg. na prawym okularze ok. +-2 dioptrie.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A jak z ostrością gwiazd w polu widzenia???

 

Punkt 1 jest O.K.

Punkt 2 co to znaczy w normie czyli nie rewelka jak krozumiem???

Punkt 3 wg jakich kryteriów oceniłeś jakość pryzmatów???

Punkt 4 zmierzone czy podane przez producenta???

Punkt 5 rozumiem ze brak jest ostrej diafragmy :o

Punkt 6 to rozumiem na osi a na brzegu pola jak to wygląda ???

Punkt 7 znaczy sie plastikowy mostek okularowy :'( ???

 

No nie wygląda to za różowo, znaczy się jak zwykle cena proporcjonalna do jakości, skąd to znamy ::) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jakiś czas temu pisał że planuje (lub nawet już kupił tylko była w drodze) lornetkę 100mm Burgess'a. Czy wiadomo wam jak się zakończył ten zakup i czy widział ktoś jakieś testy tej lornetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jest u mnie w justowaniu w firmie i jest z tym mały problem bo lorneta jest wielka i nie wchodzi w mój stereo kolimator, muszę go szybko przebudować wydłużając ławę optyczną .

Piewsze wrażenia optyczne pozytywne ale też baz zbędnej euforii bo test trwał tylko chwilę zanim niebo zaciągnęło się chmurami.

Wiecej może napisać Piotr jej obecny właściciel jeśli znajdzie chwilkę na to aby sie podzielić zupełnie wstępnymi wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.