Jump to content

Ustawienie teleskopu Alt/Az


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Podczas doświadczeń przy testowaniu montaży Alt/Az okazuje się, że dla obiektów leżących nisko nad horyzontem (do 60 stopni) montaż wystarczy ustawić za pomocą zwyklej poziomnicy ( o długości ok. 1m) tak, aby podstawa montażu była poziomo. Domyślnie zakłada się przy tym, że oś pozioma teleskopu równoległa jest do podstawy. Takie ustawienie działa zadziwiająco dobrze, prowadzenie obiektów teleskopem sterowanym za pomocą systemu goto działa zadawalająco w dłuższym opkresie czasu, dość dobrze działa też funkcja goto. Sprawa się komplikuje ze wzrostem wysokości obiektu gdy nagle okazuje się, że błędy prowadzenia jak i sterowania goto rosną ponad dopuszczalną tolerancję. To ,że prowadzenie ma ścisły związek z dokładnością ustawienia obu osi teleskopu względem pionu (zenitu ?) jest chyba oczywiste.

Po tak przydługawym wstępie proszę kolegów biegłych w teorii i praktyce o informację jak ustawić taki teleskop aby zapewnić prawidłowe prowadzenia w każdym przypadku. Dla montaży paralaktycznych może to być gwiazd polarna w lunetce biegunowej lub metoda dryftu. Co można byłoby zastosować dla montażu azymutalnego jako odpowiednik metody dryftu ?

Mam na ten temat swoje przemyślenia poparte pewnym doświadczeniem, ale chciałbym, nie sugerując kierunku swojego rozumowania, poczekać na inne opinie i proponowane metody.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Leszku,

 

Mysle ze problemy wynikaja z dwoch powodow:

1) W poblizu zenitu zlozonosc ruchu teleskopu na montazu azymutalnym jest wieksza (teoretycznie wymagany b. szybki obrot w osi azymutu po przejsciu poludnika), wiec problemy w tym obszarze sa nieuniknione.

2) Z tego samego powodu, w tych okolicach nieba wieksze znaczenie maja bledy mechaniczne - pionowe ustawienie osi azymutu to jedno ale dochodzi jeszcze ortogonalnosc ukladu (os elewacji musi byc prostopadla do osi azymutu a os optyczna teleskopu prostopadla do osi elewacji). Z tym moze byc klopot - wystarczy ze np. jedno lozysko elewacji jest 1mm wyzej niz drugie i juz masz blad. A najtrudniej z osia optyczna teleskopu - szczegolnie Newtona gdzie zalezy to od kolimacji.

 

Zaawansowane systemy wykonuja analize bledow mechanicznych i kompensuja ja odpowiednio korygujac prowadzenie w obu osiach.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Witam Pawle !

Ja znalazłem jeszcze kilka miejsc gdzie można doszukać się błędów prowadzenia.

Oczywiście można teoretycznie badać różne parametry układu i korygować ustawienia w zależności od ich wartości. Na własny użytek pracuję nad metodą praktyczną pozwalającą na długie prowadzenie (kilkadziesiąt minut) obiektów bez znaczących zmian w ich położeniu poza oczywiście rotacją, która jest w tym systemie nieodłączna.

Z grubsza biorąc można metodę tę określić jako metoda dryftu dla montazu Alt/Az. Ustawim obiekt w centrum pola widzenia i po powiedzmy 20-30 minutach oceniam kierunek i wartość odchylenia obiektu od centrum pola widzenia. Na tej podstawie przyjmuję korektę ustawienia teleskopu jako połowę odchyłki ale ze znakiem przeciwnym. Dokonuję korekty ustawienia teleskopu regulując wysokość wkręcanych wsporników (teleskop jest oczywiście ustawiany na 3 wspornikach). o ustaloną korektę w kierunku środka pola widzenia a więc przeciwnie niż odchyłka. Z reguły należy korygować 2 wsporniki bo odchyłka układa sie dość przypadkowo. Następnie wprowadzam obiekt ponownie w centrum pola widzenia i czekam ponownie jakiś czas. Po pierwszej korekcie widać już, że odchyłka następuje wolniej. Dokonuję ponownej korekty ustawienia zgodnie z opisaną już procedurą. Po wstępnych próbach okazuje się, że 2,3 iteracje znacznie zmniejszają dryf obiektu z centrum pola widzenia.

Czy ktoś zna inny sposób ?

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.