Skocz do zawartości

ISS na tle słońca


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przeczytałem, że w sierpniu ISS przejdzie przez tarcze Słońca. Nie wiem tylko co znaczy parametr: Separation:0.25d ?

 

---->

Tuesday 26. August 2003 Time Object Event

10h29m34.7s ISS Crosses the disk of Sun. Separation:0.25d

Angular Velocity:38.0'/s. Transit duration: 0.25s

Angular diameter: 7.7" cylindrical, 20.0m x 10.0m

Direction towards center line: 3.80km, az:338.1d NNW

az: 133.2d SE h: 38.0 dist: 602.6km mag=11.9m

 

Wednesday 27. August 2003 Time Object Event

9h30m49.1s ISS Crosses the disk of Sun. Separation:0.18d

Angular Velocity:28.9'/s. Transit duration: 0.82s

Angular diameter: 6.5" cylindrical, 20.0m x 10.0m

Direction towards center line: 3.48km, az:322.7d NW

az: 118.1d ESE h: 30.7 dist: 706.3km mag=12.9m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko co znaczy parametr: Separation:0.25d ?

 

Z tego co udało mi sie dojść to te "separation" oznacza odległość przelotu ISS od środka tarczy słonecznej [ to wyrazone jest w minutach kątowych], jeśli jest bliskie zeru to mamy przelot zblizony do centralnego i czasy przelotu sa rzędu 0,7-0,9 sek (zależy to jeszcze od wysokości tarczy słonecznej nad horyzontem), jesli sięga 0,25-0,28 stopnia to ISS przelatuje bardzo blisko krawędzi tarczy (czasy rzędu 0,2-0,3 sek), jeśli będzie większe od 0,28 to jest minięcie tarczy słonecznej, a wystapi tylko bliska koniunkcja.

 

Na przykładzie - gdy sep = 0,42 (czyli 12' od krawędzi tarczy), to jest wtedy koniunkcja ISS z tarcza słoneczna i przy wysokosci słońca h=49 stopni, do centralnej linii zjawiska jest 4,9 km.

 

Program przy separacji 0,28 traktuje już przelot jako koniunkcję, 0,24 to juz przejście przed tarczą. Jeśli chodzi o ISS to szerokośc pasa zakryciowego na powierzchni Ziemi ( czyli tam gdzie zajdzie zjawisko) wynosi około 2 km, bo ma niewielka wysokośc orbity rzędu 500 km, jak zaobsewowałem przy sattelitach które maja wysokosc rzędu 1300 km i wysokośc Ks. 26 stopni szerokośc zakryciowego pasa wzrasta do około 25 km.

Wszystko jednak zalezy od warunków geometrycznych Ziemia- satelita- tarcza Sl/Ks, indywidualnych dla każdego zjawiska.

 

Program CalSky podaje koniunkcje takich przelotów do około 1,5 stopnia od środka tarczy słonecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki stokrotne za sprowadzenie mnie na ziemie i konkretną odpowiedź.

Ale z tego też wynika, że mam marne szanse by coś zobaczyć, bo nie sądzę, żebym znał tak dokładnie swoją pozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku takich zjawisk ( a jest to odmiana zjawiska zakryciowego, bardzo szybkiego) dokładność pozycji ma newralgiczne znaczenie, jednak moim zdaniem wystarczy już znac swoją pozycję z dokładnością do 100 m aby być pewnym, że się coś zobaczy.

 

Wystarczy odczytac swoje współrzędne z ogólnie-dostepnych map turystycznych ( na bazie wojskowych, pokywają cały kraj - jest to seria map w żółtych okładkach) 1:100000, z nich da się wycisnąc jakieś 0,5 mm = 50 metrów czyli okolo 2-3 " we współrzędnych. Powinny być w każdej lepszej księgarni.

 

Coraz więcej pojawia się map dokładniejszych- wystarczy spytać w najbliżym sobie ośrodku dokumentacji kartograficznej o mapy 1:50000, 1:25000 a nawet 1:10000, wtedy odczytamy swoje współrzędne już z dokłądnością 1".

 

Także w dobrych ksiegarniach dostaniemy mniej lub bardziej dokładne mapy swojego regionu, z naniesionymi współrzędnymi w systemie WGS'84- czyli przydatnych dla turystów korzystających z ręcznych odbiorniuków GPS. Takich map dla turystów z GPS-ami pojawia się coraz więcej na rynku.

 

Ostatecznie można odczytać współrzędne w prostokątnym systemie geodezyjnym "1965" i potem je przeliczyc na współrzędne geograficzne, w użytecznym dla nas ( i programu Calsky) systemie WGS'84.

 

Opcja łatwiejsza to zmierzenie swojego punktu obserwacyjnego bezpośrednio odbiornikiem GPS, czy to ręcznym turystycznym, czy wbudowanym w jakiegoś skopa - Meade z GPS....- otrzymamy od ręki gotowe współrzędne, z dokładnoścxią około 15 metrów lub lepszą.

 

Pas zakryciowy w przypadku ISS jak wspominałem jest dość wąski- w jednym z przypadków przelotu określiłem jego szerokość na około 2 km, także im dokładniej staniemy w środek, tym dłuższy czas przelotu uda nam się zobaczyć.

 

I tak moim zdaniem w tych zjawiskach kluczową role odgrywaja nagrania na wideo, czasy przelotów rzędu 0,2 - 0,4 sek, czyli tuż przy krawędzi tarczy to praktycznie mgnienie oka. Można by wizulanie pokusić się o obserwację przelotów centralnych z czasami rzędu 1-2 sek, ale to nadal dzieje sie bardzo i nie bylibyśmy w stanie powiedzieć co tak naprawdę przeleciało przed tarcza- mucha czy ISS...

 

Dlatego jeszcze raz - TYLKO NAGRANIA WIDEO dadzą nam pewnośc , że obserwowaliśmy przelot, zarówno web-kamerkami, jak i przemysłowymi kamerami CCD TV. Poklatkowe odczytanie nagrania ujawni nawet kształt stacji ISS (podobny do litery "T"). Rozmiar kątowy stacji podczas przelotów na tle tarczy jest rzędu 8-10", i jest to wytarczające, aby zjawisko było widoczne na nagraniach przy pomocy teleskopów/obiektywów foto o ogniskowej już 500 mm. Krótka ogniskowa ma także tą zalete, że jeszcze widać w miarę całą tarczę Słońca na monitorze, co pozwala na kontrolę wizulaną zjawiska. Przy ogniskowej 1000 mm trzeba już bardzo dokładnie wiedzieć, na której części tarczy nastąp przelot (posiłkowanie sie innymi , dokładnymi programami, np Guide 8.0), a z nagraniem go w całości mogą juz być problemy.

 

Dla przykłądu- próbowałem nagrać takie zjawisko zestawem - obiektyw foto 8/500 + filtry z dyskietek, kamera CCD TV 0,01 lx ( czip 1/3 ") i na monitorze 5,5" miałem widoczną prawie cała tarczę słońca, ok 90%.

Z nagrania jednak nie wynika, ze doszło do przelotu (plamy słoneczne wyszły jednak ładnie), choć efemeryda mówiła że jestem w pasie zakryciowym. Być może muszę jeszcze zastosować bardziej profesjonalne filtry z mylaru, by zwiększyć kontrast, a może nie stosować obiektywu foto, bo ma gorsze parametry pod względem rozdzielczości niż teleskop podobnej ogniskowej. Wszystko na razie w fazie testów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.