Skocz do zawartości

Pioruny kuliste ????


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście nie widziałem pioruna kulistego ale znam opowieści z dzieciństwa w których pewien przerażony rolnik opowiadał że coś takiego się pojawiło i walnęło mu w stertę siana :D , no i nie pamiętam czy bardziej się przestraszył czy zdenerwowal bo trzeba było tą stertę ułożyć z powrotem :D ale opowieść jak najbardziej prawdziwa, z resztą po jakimś czasie inni też mówili o podobnych doświadczeniach.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych experymentach nie macie osmolonej mikrofalowki? ;-)

 

 

jedyny uszczerbek mojej mikrofali to zapach... pierwsza kanapka dosyć mocno zalatywała drewnem :) w końcu spłonęło tam chyba z 2 pudełka zapałek :)

 

..zabawa była fajna, na wszelki wypadek ja już tego nie robię :Salut:

 

nigdy nic nie wiadomo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj urządziłem mały ppokaz z użyciem zimnych ogni. Materiał szybko się wypalił, a drut opadł na szklaną podstawkę mikrofali i nadal iskrzył oślepiająco wysyłając co jakiś czas mini-piorunki kuliste (wynika z tego, że do powstawania tych wyładowań nie potrzeba wcale płomienia, wystarczy wysoka temperatura). Po minucie wyłączyłem kuchenkę, żeby się nie przegrzała i okazało się, że końcówki druta stopiły szkło w trzech miejscach :blink: Właściwie to nie powinno dziwić, bo temperatura była bardzo wysoka (świadczył o tym biało-niebieski kolor płomienia), ale jakoś wcześniej o tym nie pomyślałem.

No nic, mała strata... Minęło pół godziny albo więcej i wszyscy już zapomnieli o eksperymencie, gdy rozległ się głośny huk i oto, co się stało :Cry: I to po takim czasie!

 

DSC_2628small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych experymentach nie macie osmolonej mikrofalowki? ;-)

Moja mikrofalówka po takich zabawach w środku jest cała zanieczyszczona czarnym nalotem nawet na ściankach . :o

 

Z wyglądu podobne jest to do unoszących się "farfocli" podczas spalania spyropianu.

 

 

 

W moich próbach zawsze kłade płonace "rzeczy" na dodatkowym talerzu zeby ewentualnie zabezpieczyć się przed peknięciem orginalnego telerza mikro...

 

Nawet podczas gdy w doświadczeniu nie uzywam "zimnych ogni" lecz zwykłe zapałki pozostają w talerzu

 

wypalenia których nie mozna usunąc ... :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Oprócz płomienia mozna tworzyć pioruny kuliste w inny sposób - umieszczając w mikro "elektrody" .....

 

jar.jpgcontnd1.jpgcontnd2.jpg

.

Natomiast zamiast wykorzystywanych przez nas zapałek czy "zimnych ogni" mozna zastosować wykałaczki.....

.

oaplasmoid6.jpg

.

Które mozemy przykryć szklaną miską czy słoikem...

.

1.JPG

.

A wszystko to po to zeby otrzymac coś takiego.....

.

oven.gif

................................................................................

........................

( zdjęcia pochodzą z róznych zagranicznych serwisów i nie są mojego autorstwa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadzanie bateri do kuchenki mikrofalowej nie jest najlepszym pomysłem.....

Rozgrzana bateria moze ekspodować...... No najwyzej ze Tobie o to chodzi.....

 

Ależ ja nigdzie nie pisalem zeby ta baterie wsadzac do mikrofalowki.

Nawiasem mowiac zasinanie mogloby byc z jakiegokolwiek zrodla pradu. Generator wysokiego napiecia z telewizo tez moglby byc interesujacy :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam dopiero zobaczyłęm ten temat i bardzo mnie zaciekawił moja znajoma widziała na żywo piorun kulisty ale tylko przez kilka sek. Czytałem że Tesla podobno wytwożył piorun kulisty wzioł go w rękę następnie przekrojł nożem i stykając ze sobą obie połuwki połączył go .NIewiemczy to prawda ale mam jeszcze jedną pewną wiadomość jeden chłopiec miejący około 10 lat ( nie pamiętam ) mieszkający gdzieś w Ameryce

został porażony piorunem nie był to żaden paciorkowy piorun lecz zwykły piorun uderzył on go cętralnie w głowę od tej chwili owy chłopiec zaczoł oddziaływać na przedmioty metalowe czyli umiał np. na odległość zgiąć łyżeczkę teoretycznie są osoby mające tę zdolność wrodzoną .Fizyka i żadna inna nauka nie umie wyjaśnić takich zjawisk jak np. Telekineza latanie itp. zjawiska .Sprubuję znaleść zdięcie tego chłopca zobaczymy co znajdę . Co do piorunów sądzę żeto co wytważacie w mikrofalówce nie jest piorunem kulistym ponieważ jak mugłby się on wytwożyć na wysokościach?? gdzie temperatura jest na minusie??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz widzialem piorun kulisty... Byla sobie burza :burza: i nagle iskrzaca sie kulka spadla z nieba.. Nic specjalnego.. :rolleyes:

 

Nic specjalnego?

 

Heh nalezysz do grupy wybrańców którym było dane zobaczyć to zjawisko..

 

A tak na serio to zjawisko jest bardzo rzadkie więc jest się czym pochwalić.. :o

 

Czytałem że Tesla podobno wytwożył piorun kulisty wzioł go w rękę następnie przekrojł nożem i stykając ze sobą obie połuwki połączył go (...)??.

 

Wziął go do reki?

 

hmmm mam nadzieje ze w to nie wierzysz?

 

Bo to troche śmieszne :D

(...)Co do piorunów sądzę żeto co wytważacie w mikrofalówce nie jest piorunem kulistym ponieważ jak mugłby się on wytwożyć na wysokościach?? gdzie temperatura jest na minu

 

Nie ma temperatury? :)

 

Wikipedia:

(...)trwa on około 0,0001 sekundy, temperatura powietrza wzrasta do 30000°C co powoduje żarzenie powietrza widoczne jako błyskawica; z powodu gwałtownej zmiany ciśnienia wyładowaniu towarzyszy grzmot.

 

Pozatym w mikro powstaje prawie to samo co w warunkach naturalnych no ale na wolności piorun kulisty zyje o wiele dłuzej jest bardziej stabilny.

 

Piorun kulisty to nic innego jak stabilna kulka plazmy...

 

Pozdrawiam.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema krzysiek-polakowski

z tym promieniowaniem mikrofalowym to mnie niezle rozsmieszyles bo czegos takiego nie ma i jeszce nikt nic takiego nie wynalazl ani nie opisal

W mikrofalowce magnetron wytwarza odpowiednia krotka fale (cos jak radiowa tylko ze o wiele krotsza)

czyli magnetron dostaje prad fala jest magnetron nie ma pradu fali nie ma

a jak otworzysz drzwiczki to raczej magnetron nie jest zasilany a specjalna oslona na szybce jest po to zeby ci tylka nie podgotowalo jak stoisz za blisko

A w mikrofalowce moze jedynie pozostac smrod po spalonym jedzonku

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym promieniowaniem mikrofalowym to mnie niezle rozsmieszyles bo czegos takiego nie ma i jeszce nikt nic takiego nie wynalazl ani nie opisal

W mikrofalowce magnetron wytwarza odpowiednia krotka fale (cos jak radiowa tylko ze o wiele krotsza)

 

No to powiedz mi co jest między zakresem fal radiowych a podczerwienią? Nie czasem mikrofale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema krzysiek-polakowski

z tym promieniowaniem mikrofalowym to mnie niezle rozsmieszyles bo czegos takiego nie ma i jeszce nikt nic takiego nie wynalazl ani nie opisal

(....)

pozdro

 

Sam nie uwazam się za żadnego specjaliste od promieniowań , fal etc ( moja wiedzia pochodzi jedynie ze studiów medycznych)

 

Czy sugerujesz ze w Encyklopedi Wikipedia jest błąd ??????? i to w kilku hasłach ??

 

......WIKIPEDIA........zobacz hasło promieniowanie

 

Rodzaje promieniowania:

 

* promieniowanie elektromagnetyczne to fala elektromagnetyczna,

o promieniowanie świetlne – światło,

o promieniowanie słoneczne,

o promieniowanie rentgenowskie (promienie Roentgena, promienie X),

o promieniowanie ultrafioletowe (nadfioletowe, nadfiolet) ultrafiolet,

o promieniowanie podczerwone podczerwień,

o promieniowanie mikrofalowe – mikrofale

o promieniowanie cieplne (termiczne) – promieniowanie elektromagnetyczne wysyłane przez każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego,

o promieniowanie radiowe,

o promieniowanie akceleratorowe – promieniowanie elektromagnetyczne powstające w akceleratorach,

o promieniowanie gamma – rodzaj promieniowania jądrowego,

o promieniowanie tła (promieniowanie reliktowe),

o promieniowanie plazmy – promieniowanie wytwarzane przez plazmę,

o promieniowanie hamowania – promieniowanie elektromagnetyczne powstające podczas hamowania ciała (cząstki) obdarzonej ładunkiem elektrycznym,

* promieniowanie korpuskularne (strumień cząstek)

o promieniowanie jądrowe – strumień cząstek lub promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane podczas przemian jąder atomowych,

o promieniowanie jąder – promieniowanie wysyłane przez wzbudzone jądra atomowe,

o promieniowanie alfa – rodzaj promieniowania jądrowego,

o promieniowanie beta – rodzaj promieniowania jądrowego,

* promieniowanie kosmiczne,

* promieniowanie jonizujące

 

WIKIPEDIA MIKROFALE -zobacz hasło

 

"Mikrofale to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali pomiędzy podczerwienią i falami radiowymi(...) "

 

Pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok niech bedzie ze to jest promieniowanie

ale zeby je podtrzymac potrzebna jest jakas energia

pozatym materialy z ktorych wykonywane sa mikrofalowki nie maja wlasciwosci promieniotworczych

mikrofalami nie da sie raczej wyprodukowac promieniotworczych izotopow pierwisatkow

zeby tak bylo to byle kanapka z mikrofali bylaby promieniotworcza i nikt by nie doposcil do uzytku takiego wynalazku

wienc jezeli mikrofalami przynajmniej tymi generowanymi przez magnetron nie jestesmy w stanie wzbudzic zadnego pierwiastka do rozpadu i w zwiazku z tym powstania promieniowania alfa czy gamma to nie widze zadnych powodow do obaw jezeli jednak watpisz w to to wloz kasete z klisza fotograficzna do mikrofali tuz po jej wylaczeniu jezeli po wywolaniu klisza bedzie w mniejszym lub wiekszym stopniu zaczerniona to lepiej wywal mikrofalowke bo mozliwe ze ktos tam gotowal uran albo co innego promieniotworczego

 

 

poza tym

 

 

"Mikrofale to fale elektromagnetyczne o małej długości fali zawierającej się w granicach od 1 m do około 1 mm. Są to fale znajdujące się w widmie pomiędzy falami ultrakrótkimi a podczerwienią. Jest to rodzaj promieniowania, które rozchodzi się w postaci wzajemnie przenikających się drgań elektrycznych i magnetycznych. Są to najkrótsze fale spośród fal radiowych."

 

 

"Częstotliwość drgań mikrofal jest tak dobrana, aby dzięki rezonansowi pochłaniały ją akurat cząsteczki wody, które jako cząsteczki polarne oddziaływają z falami elektromagnetycznymi. Pochłanianie energii przez cząsteczki wody powoduje, że one drgają i obracają się. Poprzez zderzenie przekazują energię innym cząsteczkom powodując podgrzewanie umieszczonego w kuchence produktu."

Ogolnie to przeszywa cie albo odbija sie od ciebie milion rodzaji fal (komorki sieci wysokiego napiecia radary promieniowanie kosmiczne promieniowanie ultrafioletowe nawet kabel od elewizora jest w stanie wyemitowac jakies promieniowanie nadajniki ,WiFi w kompie, radio, TV ) i jakos zyjesz i nic ci sie nie dzieje

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok niech bedzie ze to jest promieniowanie (....)

 

Nie ze "niech sobie bedzie" tylko tak jest...

 

 

 

siema krzysiek-polakowski

z tym promieniowaniem mikrofalowym to mnie niezle rozsmieszyles bo czegos takiego nie ma i jeszce nikt nic takiego nie wynalazl ani nie opisal

 

I jak bedziesz chciał się następnym razem pośmieć z mojej wypowiedzi to najpierw sie zastanów czy masz

 

racje.... Bo dobrze wiesz ze to ja miałem racje i takie teksty w stylu " to mnie niezle rozsmieszyles "

 

Zachowaj dla siebie..

 

 

Ogolnie to przeszywa cie albo odbija sie od ciebie milion rodzaji fal (komorki sieci wysokiego napiecia radary promieniowanie kosmiczne promieniowanie ultrafioletowe nawet kabel od elewizora jest w stanie wyemitowac jakies promieniowanie nadajniki ,WiFi w kompie, radio, TV ) i jakos zyjesz i nic ci sie nie dzieje

POZDRO

 

Czy nic się nie dzieje... ??

 

Mi mówili na studiach medycznych zupełnie coinnego ..

 

Jest to w miejszym lub większym stopniu szkodliwe..

 

Jakimś dziwnym zbiegiem okolicznosci wzrastająca krzywa zachorowań na raka pokrywa się wraz ze

 

zwrostem techniki...

 

Tylko przypadek???

 

 

Pozdrawiam.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franyk - polecam Ci poczytanie o równaniach Maxwella. Jeśli dasz radę przez nie przebrnąć, przekonasz się, jak pięknie można na ich podstawie udowodnić, że promieniowanie (chociażby mikrofalowe) to właśnie rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pól elektrycznego i magnetycznego. A to czy jest to promieniowanie gamma, UV, widzialne, mikrofalowe czy radiowe zależy tylko od długości fali. Każdy z tych rodzajów promieniowania ma taki sam mechanizm drgań pól E i B. Nie rozumiem zatem dlaczego według Ciebie mikrofale są jakoś specjalnie wyróżniane jakby miały nie istnieć... :rolleyes:

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc , bardzo ciekawy watek !

 

napisze takze moja relacje :

 

kilka lat temu po przejsciu chmury burzowej ( konkretnie byla to superkomorka o sr ok 200-300 km ktora wytworzyla sie nad polnocnym adriatykiem i niezwykle szybko przemieszczala sie nad polska w kierunku NNE - dane z tad że pokazywali w wiadomosciach zdjecia satelitarne ) obserwowalem pioruny w oddalajacej sie chmurze burzowej i zobaczylem piorun jakiego jeszcze nigdy nie widzialem - trwal ok 3 s - wygladalo to jak mrowienie rozchodzace sie po brzegu chmury ( dokladnie po "dysku" ktory tworzy sie wokol chmury burzowej ) . Powstalo "nademna" i rozchodzilo sie w kierunku polnocnym , wygladalo to przepieknie bo bylo juz ciemno i uwidocznil sie "dysk" chmury ktory byl wrecz jak z ksiazki - idealny , a ze chmura byla ogromna to dysk wygladal jak dluuugi wygiety brzeg chmury

 

nigdy wiecej nie widzialem takiego pioruna ( pioruna kulistego tez niestety nie ) a obserwuje je czesto bo jak tylko jest burza to stoje w oknie i wypatruje :) :] , ostatnio zrobilem nawet sesje zdjeciowa i z 2 filmow wyszlo ladnie ok 10 zdjec , mam je na slajdzie , jak kiedys zeskanuje to wstawie na forum

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Zastanawiałem się już wcześniej czy nie przyłączyć się do dyskusji bo miałem pewne małe własne doświadczenie z tym zjawiskieem, ale sam miałem pewne wątpliwości czy to co widziałem to faktycznie piorun kulisty.

Ale po dzisiejszym!!! :burza:

 

Ale od początku.

Kilka lat temu wracałem sobie do domu i tu nagle (nie było burzy, tylko silny deszcz) po piorunochronie wysokiego budynku zleciał na sam dół i z głośnym trzaskiem uderzył w ziemię. I tam się poprostu rozsypał. Duży nie był, ale jak już zjeżdżał po piorunochronie to był bardzo głośny.

 

Natomiast dzisiaj. Wracałem z Pyrzowic (odstawiałem żonę na samolot do Dublina) do Zakopanego i za Siewierzem (kierunek na Olkusz) wpadłem w straszliwą biurzę.

Waliło często i gęsto. I nagle gdy dojeżdżałem do do wiaduktu kolejowego który przechodził nad drogą walnął w niego piorun. Kilka sekund i nagle gdzieś w powietrzu (w połowie pomiędzy wiaduktem- całym metalowym) a drogą pojawił się kulisty. Dość duży, wielkości piłki do nogi. Powisiał sobie w powietrzu kilkanaście sekund poczym dość powoli zaczął przemieszczać się w kierunku wiaduktu (pewnie metal go przyciągał) a po czym po tych metalowych elementach skakał dość powoli i zniknął. Trwało to wszystko około minuty.

Dodam że te obserwacje omało nie skończyły się dla mnie tragicznie. Bo nie zauważyłem że za mną dośc rozpędzony jechał tir i miał duuuuże problemy by wychamować. Dzięki Bogu udało mu się.

 

A wracając do tematu- wiem że miałem wielkie szczęście bo kulistego zobaczyło bardzo mało osób.

A ja już dwa zaliczyłem :Beer:

Więc nikt mi już nie wmówi że ich nie ma.

 

POzdrawiam- Kordian

Halla Madrid!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam watek "Burza - powazne pytanie wiec bez usmiechow" na grupie dyskusyjnej pl.sci.fizyka

Kilka cytatow...

 

> A ile razy taki piorun wpadl Ci przez okno? :)

 

Mi nigdy.

Moja matka jako dziecko coś takiego widziała gdzieś w 1950.

Jak opowiadała o tym dorosłym, to jakoś tak dziwnie na nią

patrzyli.

Dopiero w latach 80-tych przeczytała o takim zjawisku

i doszła do wniosku, że jednak nie miała omamów :)

news:e7sajg$4ch$1@atlantis.news.tpi.pl

 

Burza to rowniez wyladowania eletrostatyczne A co za tym idzie pola

elektromagnetyczne i to gigantyczne. Na przewodach, a szczegnie tych

dlugich i skierowanych do wyladowania, indukuja sie wysokie napiecia i

niemale tez natezenia. Urzadzenia eletryczne naprawde moga byc narazone na

uszkodzenia. Szczegolnie te z elektronika o wysokiej skali integracji, ale

rowniez zwykle silniki czy generatory. Mielismy tego przyklad wczoraj w

Koziennicach i bodaj Ostrolece.

Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze jak uderzy piorun w odlegly o 400m

wierzoweic to w mojej sieci komputerowej wszystkie karty i switche na

koncach kabli dluzszych niz 40m ulgaja uszkodzeniu. Kable BNC sa bardziej

podatnie na uszkodzenia niz skretka. I niec nie pomagaja tak zwane

netprotektory.

 

Co do samochodu to powinno byc w nim raczej bezpiecznie bo samochod stanowi

"klatke Faradaya"'.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klatka_Faradaya

 

Jesli chodzi o zamykanie okiem to napewno jest to skodliwe z punktu widzenia

wyrownywania cisnienia w srodku i na zewnatrz. Dachy z otwartyni lekko

oknami, tak by nie napadalo, odfruwaja zdecydowanie rzadziej niz te z

zamknietymi. Jendnak faktycznie przez otwarte okno moze wlciec piorun

kulisty. Bylem swiadkiem takiego wydarznia jako dziecko w Gdansku, w domu

handlowym, w latach siedemdziesiatych. Byla co prawda pieka pogoda ale

piorun wlecial przez okno i wybychajac poparzyl kobiete. Sprawa byla dosc

glosna.

 

Zreszta bylem w swoim zyciu swiadkiem takiej ilosci piorunow kulistych i to

wlasnie w czasie burz wlasnie, ze starczylo by na kilkudziesieciu

paranaukowcow do bajania o UFO i czym tam to oni opowiadaja ale to juz

zupelnie inna historia ....

news:e7s73q$l3i$1@atlantis.news.tpi.pl

 

> Qrna, jak ty to robisz, bo ja żyję juz cholernie długo a żadnego nie

> widziałem. A burze lubię podziwiać.

 

Oprocz tego w Gdansku, wszystkie inne pioruny kuliste widzialem w jednym

miejscu gdzie mieszkalem kilkanascie lat temu. Spektakle rozgrywaly sie w

czasie kilku latnich burz w latach 1983-86. Ze swojego mieszkania mialem

widok w doline rzeki Bystrzyca. Pioruny pojawialy sie dziesiatkami w czasie

burz , tuz przed deszczem i jeszcze chwile w jego trakcie. Potem jak juz

zaczynalo padac wygasaly, niektore z byskiem inne spokojnie. Ich wielkosci

byly od 20cm do ok. 1m. Koloru bialego wpadajace lekko w niebiski. Wsztstko

odbywalo sie na terenie ok 1ha , mniejwiecej 120x80m. Od plotu starej

oczyszczalni ścieków w Lublinie do brzegu rzeki, na terenie ogrodkow

dzialkowych.

Pozniej juz nigdy nie widzalem tego zjawiska.

news:e7ts7k$p3v$1@nemesis.news.tpi.pl

 

Statystyki pokazują, że w sezonie burzowym liczba spalonych komputerów

rośnie dramatycznie - około 44% bodajże, bazując na statystykach

pewnego centrum odtwarzania danych.

Prawdopodobieństwo poparzenia przez piorun kulisty jest tak małe,

że prędzej można wywichnąć sobie palec przy zamykaniu okna ;)

więc nie odmawiałbym sobie przyjemności słuchania i wąchania burzy

tylko z takiego powodu. Bardziej istotne jest zacinanie wody

do środka (wiadomo) i wzmiankowana gdzie indziej różnica ciśnień

- co prawda też bardzo rzadko wywołująca rzeczywiste szkody.

news:e7t6ok$a5t$1@atlantis.news.tpi.pl

 

Święte słowa. W czasie burzy cenne urządzenia pobierające prąd z sieci

trzeba wyłączyć z sieci, bo bliskie trafienie pioruna może w sieci

wyindukować tak duże prądy, że spalą nam nasze urządzenia,

a w wypadku trafienia bezpośredniego (piorunochron na naszym dachu)

może nastąpić przebicie do instalacji. Telefon ditto, a tam, gdzie są

linie napowietrzne, może dojść do porażenia także na skutek tego, że

piorun trafi w linię. Teoretycznie nawet kran może kopnąć, jeśli

mianowicie piorun trafi gdzieś blisko i zarazem blisko rur

wodociągowych.

 

Pioruny kuliste - hm, podobno komuś tam udało się je wytworzyć

laboratoryjnie, ale inni ludzie są sceptyczni. W przyrodzie występują

- jeśli występują - na tyle rzadko, że nie ma statystyki wpadną/nie

wpadną, szyba powstrzyma/nie powstrzyma etc.

 

Samochód - klatka Faradaya, jak już inni pisali.

news:tia4a21j2c46kke1u30d6mtg5gnabhq8vt@4ax.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.