Jump to content

Mars, 24.07.2003, potrzebne filtry!


ntwwoit
 Share

Recommended Posts

ale się namęczyłem z tym Marsidłem... okazuje się, że Mars jest do złapania z mojego balkonu od godziny 2:00, a nie od 3:00 jak pierwotnie oceniałem ;)

 

nakręciłem od groma avików (25 sztuk) wszystkie podobne, kontrast dobry, ostrość ok, tyle, że mam drobne problemy z kolorkami... obraz jest (znaczy się na oryginale) jakiś taki fioleciasty... może ktoś poleci jakiś tani filterek do Marsa?

 

no a tu efekcik, nie powiem, żeby mi się nie podobało, ale też spodziewałem się zdziebko więcej po tym jak zobaczyłem super ostrego Marsa na żywo przy powiększeniu 350x ;) ale odjazd był ;D

 

mars03.jpg

Link to comment
Share on other sites

Żeby nie było, że to kółko wzajemnej adoracji ::)

 

Bartolo, kurde, fajny Marsik! Postuluję nawet - jak do tej pory najlepszy.

A ja sfrajerowałem i poszedłem spać...

 

Czy moge gwizdnąć Twój patent z białymi kreseczkami do opisywania co jest co? Czytelne i proste - że też na to nie wpadłem...

Link to comment
Share on other sites

być może będzie też krótki (3 klatkowy animek) - z klatkami co 30 min ;) ale to później

 

gwizdaj patent, spokojnie ;) i zobacz na ten (zrobiłem z okazji lądowań ;) już się nie mogę doczekać)

http://www.astro.leszno.net/pict/na_marsie.jpg

no i u mnie na str. głównej jest wielkie odliczanie do rozpoczęcia misji...

 

czy mógłbyś napisać coś na temat tego filtra co używasz i jakie on daje efekty?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Wracając do tematu głównego, jakich filtrów potrzebujesz do teleskopu i bez nich ten Mars jest Superowy ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

jak bym miał jakiś filtr co by się rozprawił z kanałem niebieskim i poprawił kontrast, to by było lepiej, łatwiej i przyjemniej ;)

 

a tutaj animek, przed chwilą sklecony:

 

mars03.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No tak? Ten zawsze wie jak wykręcić kota ogonem ;D ;D ;D

A animek z mrugającym oczkiem z reklamy to gdzie ???

Link to comment
Share on other sites

Bartolo, masz u mne browca :o :o :o

 

spijanie browców źle wpływa na ostrość zdjęć, ale przy złej pogodzie, czemu nie :)

 

każdy animek nawet z kijowymi, rozmytymi klatkami wygląda zabójczo - widać, że coś tam się dzieje... mam jeszcze super animka jowisza ;)

Link to comment
Share on other sites

Bartolo czym skladasz animacje????

 

pozdrawiam,

 

Pawel

 

składam w registaxie, ale najpierw używam avi2bmp bo bardzo ładnie (i szybko) obramkowuje planety (w nim też wybieram co lepsze klatki), a potem można zapisać zestaw małych bitmapek, które zajmują b. mało miejsca, a registax właściwie tylko służy do poprawienia tego co zrobił avi2bmp i wyostrzenia waveletem...

 

jest jeszcze jedna zaleta zestawu bitmapek wykonanych w avi2bmp - łatwo można to zaimportować do irisa... ostatnio spodobało mi się stackowanie (i w ogóle processing) w iris (oczywiście wpisując komendy ręcznie!!) nie ma sensu jednak stackować planet w irisie, bo korzysta on z tej samej metody co registax (coś tam mota z szybką transformatą fouriera)

odkryłem jednak w irisie komendę COREGISTER która potrafi zrobić to co RegiStar (czyli składać różne zdjęcia przedstawiające ten sam fragment nieba na podstawie położenia gwiazd) - potrafi zmieniać rozmiar obrazka, obracać, naprawia dystorsję i takie tam ;)

krótko mówiąc jazda bez trzymanki... jadę po kolei tutoriala i łapię o co lata - prościzna

 

 

śliczności, Bartolo. Ale cała nocka pękła?

 

siedziałem tylko do 4:15 (ostatnia godzinę przy kompie wstępnie stackując i oceniając czy było warto się męczyć) ;) ale od zachodu słońca miałem i tak grafik cały zapełniony... kompa wystawiłem do teleskopu na balkon o 1:00 (po sprawdzeniu czy czasem nie jest zbyt wilgotno - zrobiłem higrometr z kawałka papieru - sprawdziłem czy nie jest po prostu mokry jak szmata) a 30 min. później mogłem już namierzać Marsa, choć jeszcze pół apertury teleskopu łapało światło ze ściany domu...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.