Skocz do zawartości

Coś mi to przypomina


Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze kiedy widzę wypukłe lusterka czy to w sklepie czy autobusie czy na ulicy mam zawsze jedno skojażenie-lustro teleskopu. Oczywiście nie w tą stronę wygięte nie ta dokładność ale roooooozmiar :rolleyes: Już wielkość ok 30 cm lusterka w autobusie podnosi mi adrenalinę , a sklepowe to po prostu się gapię i gapię(40cm), a żona mówi że musimy iść dalej robić zakupy a ja wzroku nie mogę oderwać od tego lustra :D . No ale jak w mojej pracy zamontowali to lustro o rozmiarze jednego metra :blink: no to mam nogi jak z waty gdy przychodzę oddać lub pobrać kartę wozu(a właściwie tramwaju).

Co by nie mówić rozmiar ma do zakochania (mają szczęście że mała dokładność w Lambda)-długo by nie powisiało, jest paru astrowariatów w mojej pracy i razem byśmy je wynieśli. Na fotce nie widać tego powalającego rozmiaru ale na własne oczy to bajka.

 

Jednym słowem gdzie człowiek nie spojrzy wszędzie widzi lustra , tuby , pajaki itd-czy to już obsesja <_< i jak tu myśleć w pracy o pracy, jak nawet budynki nazywają jak moje hobby np. SATURN :D

 

Ps. Czy wy też macie takie skojażenia?

 

Poniżej dwa lusterka na ulicy i w mojej pracy - ja to nazywam fotografia tramwajowa.

 

l8j63frbe4de46ndm.jpghttp://images2.fotosik.pl/23/l8j63frbe4de46nd.jpg

 

iqppey9op2nwizspm.jpghttp://images1.fotosik.pl/23/iqppey9op2nwizsp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie pomyślałeś że to moze być lustro wtórne do Maksutowa??

trzeba tylko jeszcze głównego poszukać, napewno gdzieś tam jest w zaułkach zajezdni tramwajowej ;D

to ono będzie miało dopiero średnicę!! :D

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie pomyślałeś że to moze być lustro wtórne do Maksutowa??

trzeba tylko jeszcze głównego poszukać, napewno gdzieś tam jest w zaułkach zajezdni tramwajowej ;D

to ono będzie miało dopiero średnicę!! :D

pozdrowienia

 

Myślałem o takim rozwiązaniu ale wtedy główne to by miało kilkanaście metrów-aż mi się w głowie kręci na smą myśl- :blink: może je trzymają w basenie :ha: już ja je znajdę :D

 

Moje marzenie to popatrzeć przez taki teleskop o średnicy lustra głównego kilkanaście metrów :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o takim rozwiązaniu ale wtedy główne to by miało kilkanaście metrów-aż mi się w głowie kręci na smą myśl- :blink: może je trzymają w basenie :ha: już ja je znajdę :D

 

Moje marzenie to popatrzeć przez taki teleskop o średnicy lustra głównego kilkanaście metrów :rolleyes:

 

Cos mi sie wydaje, ze nie ma teleskopow przystosowanych do obserwacji wizualnych, o srednicy kilkunastu metrow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki rozmiar mnie już satysfakcjonuje :D .

 

20010320-001-01.jpg

Keck I oraz Keck II w obserwatorium na Mauna Kea na Hawajach mają segmentowe zwierciadła o średnicy 10 metrów. Połączone w jeden instrument tworzą interferometr Kecka, odpowiadający teleskopowi z 85-metrowym zwierciadłem. Fot. NASA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze kiedy widzę wypukłe lusterka czy to w sklepie czy autobusie czy na ulicy mam zawsze jedno skojażenie-lustro teleskopu. Oczywiście nie w tą stronę wygięte nie ta dokładność ale roooooozmiar :rolleyes: Już wielkość ok 30 cm lusterka w autobusie podnosi mi adrenalinę , a sklepowe to po prostu się gapię i gapię(40cm), a żona mówi że musimy iść dalej robić zakupy a ja wzroku nie mogę oderwać od tego lustra :D . No ale jak w mojej pracy zamontowali to lustro o rozmiarze jednego metra :blink: no to mam nogi jak z waty gdy przychodzę oddać lub pobrać kartę wozu(a właściwie tramwaju).

Co by nie mówić rozmiar ma do zakochania (mają szczęście że mała dokładność w Lambda)-długo by nie powisiało, jest paru astrowariatów w mojej pracy i razem byśmy je wynieśli. Na fotce nie widać tego powalającego rozmiaru ale na własne oczy to bajka.

 

Jednym słowem gdzie człowiek nie spojrzy wszędzie widzi lustra , tuby , pajaki itd-czy to już obsesja <_< i jak tu myśleć w pracy o pracy, jak nawet budynki nazywają jak moje hobby np. SATURN :D

 

Ps. Czy wy też macie takie skojażenia?

 

Poniżej dwa lusterka na ulicy i w mojej pracy - ja to nazywam fotografia tramwajowa.

 

l8j63frbe4de46ndm.jpghttp://images2.fotosik.pl/23/l8j63frbe4de46nd.jpg

 

iqppey9op2nwizspm.jpghttp://images1.fotosik.pl/23/iqppey9op2nwizsp.jpg

Ja też :helo:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=157518

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie sobie człowiek spokojnie tramwajem ( pełno ludzi w dwóch wagonach , - 4 minuty opóźnienia) a tu sobie chłopaki kopią długi dół i układają takie rury wielgaśne - pomyślałem sobie na tubę teleskopu to by było niezłe, zatrzymuję tramwaj i pytam ludzi kurturaranie-panowie a ta rura to ile ma średnicy :D metr dwadzieścia odpowiada kurturarny robotnik aha, dziękuję i jadę dalej, a ludzie się pieklą że nie jadę , no przeciez już jadę o drogę spytać nie można czy co :ha:

 

PS. apropos pytania ludzi o drogę to raz zdażyło mi się pomylić trasę :D to było pierwszego dnia w pracy. Zamiast skręcić przy Krółikarni 18-stką w prawo pojechałem prosto nie wszystkim to się podobało :angry: ale dwa przystanki dalej była pętla Wilanowska tam zawróciłem i pojechałem z powrotem na trasę ( strasznie głupio się czułem ) , ale powróćmy do tematu , jadę sobie dalej a tu przy politechnice studenci coś mierzą , patrzę widzę statyw geodezyjny na nim sprzęt mierniczy , ciekawe czy ten statyw jest stabilny <_< pomyślałem sobie do mojego U taki by się przydał zatrzymuję tramwaj i pytam .......... mówię wam to już nie jest zainteresowanie to już obsesja :ha:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no proszę, człowiek sie piekli, wcieka, narzeka, na miejską komunikację, a nawet mu do głowy nie przyjdzie z jak ważkich powodów, tak marznie na przystanku :ha:

bo cóz taki człeczyna, może wiedzieć o bezmiarze kosmosu,

o przepraszam, jeden taki był, co tramwajem jeżdżąc, rzeczywistość nam "prze-względnił"

coś magicznego musi być w tramwajach :Beer:

 

Astrokosmo, ten Twój tekst, to powinien wszędzie na przystankach wisieć, rewelacja!! :D

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki rozmiar mnie już satysfakcjonuje :D .

 

20010320-001-01.jpg

Keck I oraz Keck II w obserwatorium na Mauna Kea na Hawajach mają segmentowe zwierciadła o średnicy 10 metrów. Połączone w jeden instrument tworzą interferometr Kecka, odpowiadający teleskopowi z 85-metrowym zwierciadłem. Fot. NASA.

VLT po pełnym uruchomieniu syntezy będzie miał lepsze parametry.

Ale wszystko to fraszka, niebawem będzie OWL, 100 m średnicy w jednym (segmentowanym, oczywiście) kawałku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
VLT po pełnym uruchomieniu syntezy będzie miał lepsze parametry.

Ale wszystko to fraszka, niebawem będzie OWL, 100 m średnicy w jednym (segmentowanym, oczywiście) kawałku!

 

Największe odległości bazowe VLTI sięgają obecnie 120m:)

Wątek dość stary, więc się zmieniło przez ten czas i projekt OWL upadł, teraz jest ELT (Extremly Large Telescope), który przypuszczalnie (bo sami konstruktorzy jeszcze nie wiedzą) ma mieć 42m średnicy zwierciadła głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.