Skocz do zawartości

C/2006 A1 (Pojmański)


Gość kaluzny_m

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kaluzny_m

Dziś nad ranem "dopadliśmy" "Pojmańskiego" po raz wtóry. Mając na uwadze poprzednią próbę zaplanowaliśmy wykonanie wyłącznie jednego ujęcia - w ognisku głównym C6N. Kometa jest widoczna w tej chwili około 45 minut, ale z tego co widzę po materiale okno do fotografowania ma około 20 minut (maksymalnie). Kiedy kometa jest nisko, warkocza jeszcze nie widać, kiedy wjeżdża wyżej zaczyna się robić jasno i warkocz jest już zaświetlany. To co widzicie to stack 10 zdjęć z czasami od 60" do 40" - czas trzeba skracać praktycznie co 4~5 ekspozycji, żeby nie przepalić tła. Sama kometa jest bardzo ładna, a to że tak trudno ją sfotografować dodaje jej jeszcze uroku...

 

Wyjazd zaliczyliśmy dziś w trójkę - Bartosz, Maksiu oraz ja. Kiedy aparat focił Maksiu raczył nas widokami z Synci - poza kometą zrobiliśmy pierwszy mały wgląd w letnie niebo.

 

C6N (150/750) + MPCC + 300D + GPD2; ISO800 - zdjęcie przedstawia około 40% kadru (!)

 

 

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast marudzic, nastawilbys budzik na 3:30 i wstal ja obserwowac. Warto, bo o normalnej porze to ona jeszcze dlugo nie bedize, a jak juz bedzie to slaba bedzie.

pozdrawiam

 

wiem 15 - ego juz bedzie miala 7,6 mag :( .....ale z tym budzikiem to i tak nie wypali ...bo nie wstane ... musialbym sie z telepem wytoczyc jeszcze jakby z kim bylo to dalbym rade ale samemu to nie pociagne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,ale wiadomo, kometa to nie gwiazda,wiec ta jasnosc moze byc mylaca.

Pytam bo ja nie kobieciarz tzn. nie komeciarz...

Zreszta co ja gadam,przeciez zapalili mi lampe sodowa przed domem,teraz w moim zasiegu jest Ksiezyc i komety powyzej -2mag.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

ja tam nie wiem na co Ty jeszcze Qubanos czekasz, przez te 20 minut jak można pyknął byś przecież ze setke fotek - to by było dopiero wyzwanie !

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie wiem na co Ty jeszcze Qubanos czekasz, przez te 20 minut jak można pyknął byś przecież ze setke fotek - to by było dopiero wyzwanie !

 

:)

Niestety przez 20 minut to max 40 dam rade zrobic z czego pewnie 20% bedzie do kosza ale mysl o Pojmanskim (komecie) nie daje mi zasnac wiec zobaczymy :D A czekam na pogode :rolleyes:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej :) A skąd indziej wziąć dane? Wiem można ocenić ale jakoś pogody ni ma <_<

 

A chociażby strony Sekcji Obserwatorow Komet czy grupy CometObs, albo strony Seichi Yoshidy. A najprosciej samemu zobaczyc, ja dzis mialem rewelacyjne niebo i mino -19 stopni zrobilem ocenke dla A1 i 73P - potrzeba tylko pogody i checi :D

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie "wokół komety Pojmańskiego", dzisiaj z okazji XII Seminarium PKiN miałem tą przyjemność uczestniczyć w prelekcji Pana Grzegorza na temat ASAS. Prelekcja bardzo ciekawa i obrazująca to czym Pan Grzegorz sie zajmuje:

 

2006-03-10_20-52-11.jpg

 

A po prelekcji nie odbyło się oczywiście bez autografów

 

2006-03-10_21-03-38.jpg

 

A oto i głowny bohater

2006-03-10_21-08-32.jpg

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

 

Specjalnie zaplanowałem juz miesiąc wczesniej urlop, aby zrobić foto tej komety. Na szczęście pogoda dopisała i cos z tego wyszło.

 

PS. Z tego co widzę z prognoz, to w ten weekend chyba nam się nie uda nigdzie wyskoczyć na astrofoto Pojmańskiego.

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.