Skocz do zawartości

C/2006 A1 (Pojmański)


Gość kaluzny_m

Rekomendowane odpowiedzi

noo znakomite, a moglibyście zdadzić tajniki fotografowania takich słabych, szybko poruszających się obiektów względem nieba?

 

no bo tak, albo montaż pracuje normalnie, a wtedy przy stackowaniu ustawia się align na kometę, kometa wtedy wychodzi jako suma expozycji, gwiazdy są z shiftem

 

albo jakimś cudem guider prowadzi montaż na komecie, wtedy kometa powinna wyjść najładniej,

 

jest jeszcze trzecia mozliwość, montaż pracuje zgodnie z osią obrotu świata i stackuje się na gwiazdy, a kometa i tak jako obiekt rozmyty bedzie dobrze widoczna

 

więć jaką technikę stosowaliście i dlaczego właśnie taką a nie inną?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepsze foto komety jest wtedy, kiedy gwiazdy punktami a kometa nierozmydlona. Przy tak szybko poruszającym sie obiekcie na niebie trzeba chyba spełnić kilka warunków:

1. Znaleźć możliwie najbardziej ciemne i najmniej zanieczyszczone niebo.

2. Uzyć najjaśniejszego teleobiektywu/teleskopu o odpowiednio dobranej ogniskowej do rozmiarów kątowych komety na niebie.

3. Użyć montażu, który pozwoli przez kilka minut zrobić fotkę bez poruszenia. Optymalnie tak długo, aż tło nie prześwietli klatki, a kometa nie ruszy się w sposób istotny na tle gwiazd.

 

W przypadku komety Pojmańskiego ciekawe jest to, że nawet w teleobiektywie 135mm, robiąc zdjęcie 3 minutowe jedno po drugim widać duży ruch komety na tle gwiazd.

 

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

Zrobiłem pierwszy w moim zyciu GIF :banan: Wybaczcie jest beznadziejny, gwiazdy nie są zalignowane, ale jednak coś wyszło. Wielkie dzieki Tomek za pomoc !

Fotka oczywiście kometki pojmańskiego z sesji z 6.03.06 obiektyw 300m f/4. W gifie znajduje się kilkanaście klatek zrobionych w przedziale czasowym ok 20 minut. Strzeliłbym, że były to godziny 3:30- 3:50 UT. Oczywiście widac jak szybko się niebo rozjaśnia.

 

anim222fv.gif

 

PS. W przyszłości będzie lepiej ;-)

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Pawełku ! :Salut:

 

a co do wcześniejszych przemyśleń, ja też najbardziej lubię fotki komety z punktowymi gwiazdami.

Jednak musimy sobie sprawić jakąś światłosilną 200tkę :D

 

 

A 270tka F4,4 moze byc? Tylko musicie sprzet focacy dostarczyc. HEQ5 powinno pociagnac krotkie naswietlenia :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 270tka F4,4 moze byc? Tylko musicie sprzet focacy dostarczyc. HEQ5 powinno pociagnac krotkie naswietlenia :)

 

Pozdrawiam.

 

soligor mt800 czyli światłosilna 200-setka by pasował idealnie gdyby nie to że Mateusz pisze o ogniskowej 200mm a nie średnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soligor mt800 czyli światłosilna 200-setka by pasował idealnie gdyby nie to że Mateusz pisze o ogniskowej 200mm a nie średnicy :)

 

uups :rolleyes::szczerbaty:

 

Ale chcialbym zobaczyc misiaczka ktory stojac na polance obok 270tki na paralaktyku machnie reka i powie:

 

Eeee, do d**y ta konstrukcja. Nie warto sie fatygoc, ja tu sobie moim obiektywikiem taka fotke zrobie...

 

:Boink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soligor mt800 czyli światłosilna 200-setka by pasował idealnie gdyby nie to że Mateusz pisze o ogniskowej 200mm a nie średnicy :)

 

Własnie przerabiam oprawę lusterka wtórnego w MT800 u Janusza P. Kupiłem ostatnio MPCC w DO, więc światłosilny Newton 200mm z korekcją komy też będzie :D Jak tylko odbiorę od Janusza telep, zrobię testy foto z korektorem i bez niego. Będzie wiadomo czy warto inwestować w takie zabawki czy nie.

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Wrzucam jeszcze jedną wersje komety pojmańskiego, tj. z pojechanymi gwiazdami. Troche mniej szumu :Salut:

Sorki, że Was tak zamęczam tymi fotkami komety, ale mam wrażenie, że na forach w ostatnich czasach newiele się dzieje, więc dobre i to. Chyba wszyscy jesteśmy ostatnio trochę za bardzo zabiegani...

 

b9ln49r8wpc5oxwu.jpg

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie przerabiam oprawę lusterka wtórnego w MT800 u Janusza P. Kupiłem ostatnio MPCC w DO, więc światłosilny Newton 200mm z korekcją komy też będzie :D Jak tylko odbiorę od Janusza telep, zrobię testy foto z korektorem i bez niego. Będzie wiadomo czy warto inwestować w takie zabawki czy nie.

 

Pozdr

Paweł

 

No czułem że ten zakup nie pójdzie na marne, to kiedy ten astrofotograficzny wymiatacz zacznie wymiatać niebo z obiektów ? U mnie MPCC tez juz leży. Na zachodnich forach wyrazają się o nim prawie wyłącznie w superlatywach, raczej jest wart swojej ceny. Poszukaj zdjęć w internecie, bardzo czesto używają go własciciele vixenowskiego odpowiednika soligora MT800 - R200SS. Podobno jest lepszy od vixenowskiego dedykowanego korektora.

Podaj szczegóły o co chodzi z tą oprawą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uups :rolleyes::szczerbaty:

 

Ale chcialbym zobaczyc misiaczka ktory stojac na polance obok 270tki na paralaktyku machnie reka i powie:

 

Eeee, do d**y ta konstrukcja. Nie warto sie fatygoc, ja tu sobie moim obiektywikiem taka fotke zrobie...

 

:Boink:

 

Pozdrawiam.

 

Chodzi o to że takie komety potrzeba szerokiego pola. W ognisku głównym teleskopu nie złapiesz całego ogona dlatego na komety najlepsze sa obiektywy o ogniskowej w okolicach 200 mm.

Ciekawe czy ten zestaw 270tka + heq5 zda egzamin. Troche problemów jeszcze stoi przed Tobą. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ przed wyjazdem do Turcji nie grzeszę czasu, więc na wielkiego szybciora zrobiłem animację ze swojego materiał komety Pojamnskiego. Zapodaję tylko linka jako że plik wąży ok. 1,7MB

 

Animacja komety C/2006 A1 Pojamnski (1,75MB)

 

Fajna animacja. :Beer:

Tylko chyba niektóre klatki są za "krótkie". Może by wszystkie przyciąć na krótkszy wymiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czułem że ten zakup nie pójdzie na marne, to kiedy ten astrofotograficzny wymiatacz zacznie wymiatać niebo z obiektów ? U mnie MPCC tez juz leży. Na zachodnich forach wyrazają się o nim prawie wyłącznie w superlatywach, raczej jest wart swojej ceny. Poszukaj zdjęć w internecie, bardzo czesto używają go własciciele vixenowskiego odpowiednika soligora MT800 - R200SS. Podobno jest lepszy od vixenowskiego dedykowanego korektora.

Podaj szczegóły o co chodzi z tą oprawą ?

 

Przed zakupem tuby MT800 sprawdziłem w sieci zdjęcia m.in. z R200SS. Fotki są naprawdę super. Być może optyka RS w Vixenach jest trochę lepsza, ale optykę zawsze można dopieścić za dużo niższą cenę niż tubus od Vixena.

Co do oprawy lusterka wtórnego, to po zakupie tuby MT 800 rozebrałem ją na części pierwsze, wyczyściłem powierzchnię zwierciadeł i stwierdziłem, że plastik w który wciśnięte jest lusterko wtórne przy zmiennych temperaturach będzie deformował lusterko, powodując astygmatyzm. Taki sam negatywny wpływ będą mieć śruby regulacyjne oprawy lusterka wtórnego. Jak się je zbyt mocno dokręca, to również deformują plastik z lusterkiem wtórnym.

W związku z tym zanim zacznę robić jakieś foto, wolę doprowadzić optykę do stanu używalności.

 

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko chyba niektóre klatki są za "krótkie". Może by wszystkie przyciąć na krótkszy wymiar?

Nie do końca rozumiem, mógłbys mnie bliżej naprowadzić. Finalne zdjęcie było cropowane więc chyba wszystkie klatki powinny byc tego samego rozmiaru, ale może coś popsułem, bo jak pisałem strasznie się spieszyłem.

Jakimi czasami i ogniskową zrobione zostały fotki ?

Animacja powstała z materiału wykorzystanego do zdjęcia zamieszczonego w tym poście (wątek wątek A1:

post-175-1141981943_thumb.jpg

Oto efekt mojego bardzo pospiesznego złożenia wczorajszego materiału: Pentacon 300mm przesłona przymknięta o pół działki, Losmandy GM8, Canon 300D, ISO 800, 20 x 26s, 13x 57s, 5x 97s, do każdego zdjęcia dodany uśredniony z 5 zdjeć dark. Pierwsze zdjęcie zrobione o 04:06, ostatnie o 04:49. Kometka jak widać niesamowicie zasuwa pośród gwiazd. Co do warkoczyka to aby go widzieć monitor musi być odpowiednio ustawiony, jeśli jest za ciemny to go nie zobaczymy. Generalnie jak na warunki jakie miałem i brak czasu jestem w miarę zadowolony z osiągniętego rezultatu. No i przede wszystkim z tego, że ruszyłem swoje 4 litery zamiast wygrzewać je w ciepłym wyrku :)

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem, mógłbys mnie bliżej naprowadzić. Finalne zdjęcie było cropowane więc chyba wszystkie klatki powinny byc tego samego rozmiaru, ale może coś popsułem, bo jak pisałem strasznie się spieszyłem.

 

Jedna z klatek kończy się tuz pod kometą. Troche to psuje efekt końcowy.

 

2006_03_09_04_20_00_a1_pojmanski_frame_010.bmp

 

Popraw tą klatkę, albo przytnij pozostałe i będzie git. :Salut:

 

Czemu nie zrobiło miniaturki z bmp?

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A która to klatka? 10? Jeśli tak, to u mnie jest cała. Podobnie jak pozostałe 26 klatek. Grzel, chyba coś Ci wcięło przy zgrywaniu animacji.

Na dowód oto właśnie ta klatka:

Klatka_10.jpg

PS. Sorry Tomku, że się nieproszony wcinam.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obecnie obok głowy Jaszczurki (w lewo od alfy Jaszczurki). Zobacz sobie np w CDC lub Skymapie tylko wcześniej ściągnij aktualną bazę danych dla komet.

 

Szukać można o dowolnej porze :D , najlepiej około 3-ej w nocy, chyba że masz dobre niebo po choryzont to wcześniej bo obecnie jest z nami cały czas .

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem problemy z odnalezieniem jej z obszaru miasta lornetą 25x100. Po ponad tygodniowej przerwie w obserwacjach nie wiedziałem co zobaczę i tu niestety kometa "zdechła". Wizualnie otoczka jest płaska bez kondensacji, jasność spadła do ok. 8 mag. więc to już nie lornetkowa kometa. Trzeba brać newtona i jechać za miasto, ale nie jest to już obiekt do podziwiania. Na zdjęciach może prezentować sie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.