Skocz do zawartości

Jowisz w roku 2006


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że brak zdrowia na wszesne wstawanie, ale z dnia na dzień bedzie łatwiej patrzeć na Jowisza. No, może poza tygodniem ze zmianą czasu na letni <_< Pierwszy tegoroczny Jowisz mimo niskiego górowania i seeingu do obserwacji lornetkowych lub okiem nieuzbrojonym. Poszukujemy innych co dospać nie mogą i coś tu wrzucą :Salut:

 

Pozdrowienia

Jupiter20060313_0414.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że brak zdrowia na wszesne wstawanie, ale z dnia na dzień bedzie łatwiej patrzeć na Jowisza. No, może poza tygodniem ze zmianą czasu na letni <_< Pierwszy tegoroczny Jowisz mimo niskiego górowania i seeingu do obserwacji lornetkowych lub okiem nieuzbrojonym. Poszukujemy innych co dospać nie mogą i coś tu wrzucą :Salut:

 

Pozdrowienia

Czekam na pewną pogodę i temperaturę powyżej zera. Nad ranem można trafić niezły seeing, ale chyba nie na tej wysokości gdzie Jowisz przebywa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ładny Jowisz Ci wyszedł, ja niestety na ostatnich obserwacjach doznałem szoku ale tego negatywnego. Czekałem na Jowisza do 3:00 kiedy wyszedłem telep był już przygotowany do obserwacji, niestety widok był tragiczny, totalna klapa powiększenie max 150x a wydawało mi się że atmosfera jest w miarę spokojna. Praktycznie to widziałem tylko dwa pasy :blink: i nic po za tym, no czasami delikatne poszarpania ale sam nie wiem czy to aby nie mój mózg ich nie widział. W każdym bądź razie odpuściłem Jowisza i nie wiem czy jeszcze się tak dla niego poświęcę, ale musze przyznać że takie poranne obserwacje mają cos w sobie, tak sam z gwiazdami przecież o to tu chodzi :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ładny Jowisz Ci wyszedł, ja niestety na ostatnich obserwacjach doznałem szoku ale tego negatywnego. Czekałem na Jowisza do 3:00 kiedy wyszedłem telep był już przygotowany do obserwacji, niestety widok był tragiczny, totalna klapa powiększenie max 150x a wydawało mi się że atmosfera jest w miarę spokojna. Praktycznie to widziałem tylko dwa pasy :blink: i nic po za tym, no czasami delikatne poszarpania ale sam nie wiem czy to aby nie mój mózg ich nie widział. W każdym bądź razie odpuściłem Jowisza i nie wiem czy jeszcze się tak dla niego poświęcę, ale musze przyznać że takie poranne obserwacje mają cos w sobie, tak sam z gwiazdami przecież o to tu chodzi :szczerbaty: .

No, za mną jeszcze pies leci. Ale w okularze, to faktycznie dwa pasy, max miałem 160x, kolory tarczy od refrakcji i w dodatku obraz lata, bo Jowisz tylko 20 deg. nad horyzontem. Wczoraj oglądałem na Forum fotki Lemarca z 2005 robione w ciągu dnia. No to paski były widoczne w okularze podobnie. Obróbka filmu zawsze coś poprawi, byle nie przedobrzyć, bo suwaki w Registaxie łatwo się przesuwa.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ale była pogoda w nocy. Lepsza niz ostatnio, seeing 6-7/10, bez chmur, mgły itp. :banan:

Poniżej Jowisz podczas górowania, czyli dospać nie mogłem. Wracałem po 4.00 i jaka piękna Wenus wschodziła, i Księżyc, no bajka po prostu. Weekend przed nami, do dzieła! Pstryknąłem jeszcze przez różne filtry, ale wstawię później, bo teraz jestem w pracy.

Wczoraj przeczytałem szukajac OZMA, że latem pod Szubinem będą mieli 24" Newtona z Włoch (tych na południu Europy, a nie warszawskich), bo gmina dofinansowuje - no tego jeszcze chyba nie było :brawo:

 

Pozdrowienia

Jupiter20060323_0233.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przeczytałem szukajac OZMA, że latem pod Szubinem będą mieli 24" Newtona z Włoch (tych na południu Europy, a nie warszawskich), bo gmina dofinansowuje - no tego jeszcze chyba nie było :brawo:

 

Ten teleskop będzie stał w Niedźwiadach miałem okazje oglądac lustro robiło niesamowite wrażenie, a jakie niebo tam mają. Bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ale była pogoda w nocy. Lepsza niz ostatnio, seeing 6-7/10, bez chmur, mgły itp. :banan:

Poniżej Jowisz podczas górowania, czyli dospać nie mogłem. Wracałem po 4.00 i jaka piękna Wenus wschodziła, i Księżyc, no bajka po prostu. Weekend przed nami, do dzieła! Pstryknąłem jeszcze przez różne filtry, ale wstawię później, bo teraz jestem w pracy.

Wczoraj przeczytałem szukajac OZMA, że latem pod Szubinem będą mieli 24" Newtona z Włoch (tych na południu Europy, a nie warszawskich), bo gmina dofinansowuje - no tego jeszcze chyba nie było :brawo:

 

Pozdrowienia

Ano była. Nie wystawiłem wcześniej teleskopu bo u nas jeszcze z wieczora pruszył śnieg, ale nastawiłem budzik na 2:40 na kometę Pojmanskiego, licząc że się przetrze i tak się stało. Ciekawe że niedługo później zakisiło się od nowa. Dzisiaj już z wieczora będę studził rurę nie tylko na Jowisza, ale i na kometę Schwassmann/Wachmann. :banan:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było całkiem dobrze, zaliczyłem Jowisza w trakcie gdy księżyc Jo kończył tranzyt na tle tarczy. Seeing znośny jak na miasto i niską deklinację, jednak nie będziemy mieli łatwo, ale na jedną dobrą nocke jeszcze liczę podczas tej opozycji.

JOWISZ240306.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było całkiem dobrze, zaliczyłem Jowisza w trakcie gdy księżyc Jo kończył tranzyt na tle tarczy. Seeing znośny jak na miasto i niską deklinację, jednak nie będziemy mieli łatwo, ale na jedną dobrą nocke jeszcze liczę podczas tej opozycji.

No, jest nisko. A czytam na stronie Christophera Go z Filipin, że u niego jest nisko, tylko 60 stopni. A seeing 9/10. No, widać na jego fotkach, że powietrze mają ospałe, nie to co u nas. Z 11" obrazki prawie jak z Hubbla. Nawiasem mówiąc, oglądałem jego fotki wczoraj z domu i dziś z pracy. I na monitorze w pracy gorzej widać, jakby atmosfery brakowało :D .

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo musze dodać swoje trzy grosze odnośnie Jowisza, obserwowałem go od 0:00 do 1:00 wcześniej cały czas Saturna, co do niego to napisze w wątku o Saturnie (Jezu była masakra) no ale myślę sobie lukne na Jowisza i doznałem szoku co prawda mniejszego niż w przypadku Saturna ale do czasu. Przestawiłem się na Saturna i upajałem się jego widokiem o godzinie 0:40 spojrzałem ponownie na Jowisza, patrzę a tam czarna plama doskonale widoczna wyglądało to jak jakiś cień rzucany przez satelitę Jowisza pierwszy raz cos takiego widziałem a tuż przy tarczy jakiś satelita bardzo blisko, obserwowałem jak zlewa się z tarcza Jowisza wspaniały widok i tyle detali na powierzchni pełno zawirowań coś pięknego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta czarna kropa którą widziałeś to cień satelity o którym mówiłem. W tym czasie przed opozycją dla obserwatora ziemskiego najpierw widoczny jest tranzyt cienia, a potem samego księżyca (widać go słabo na lewym zdjęciu przy skraju tarczy i ciemnym górnym paśmie z prawej strony) W czasie opozycji przechodzą jednocześni, by po opzycji sytuacja się odwróciła. Ze względu na focenie nie przyglądałem się długo szczegółom, ale szkoda że czerwona plama i jej młodszy sobowtór były po drugiej stronie Jowisza.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta czarna kropa którą widziałeś to cień satelity o którym mówiłem. W tym czasie przed opozycją dla obserwatora ziemskiego najpierw widoczny jest tranzyt cienia, a potem samego księżyca (widać go słabo na lewym zdjęciu przy skraju tarczy i ciemnym górnym paśmie z prawej strony) W czasie opozycji przechodzą jednocześni, by po opzycji sytuacja się odwróciła. Ze względu na focenie nie przyglądałem się długo szczegółom, ale szkoda że czerwona plama i jej młodszy sobowtór były po drugiej stronie Jowisza.

Dlaczego na twoim zdjęciu nie widać cienia satelity, był bardzo dobrze widoczny w przeciwieństwie do satelity, po zetknięciu się z planetę znikną mi z oczu na dobre ale cień był widoczny wręcz idealnie, chyba że fociłes kiedy tranzyt cienia się zakończył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu chmur i deszczu obrabiam ostatnie materiały. Jak mozecie zobaczyć ponizej filtr IR pass w przypadku jowisza nie działa tak jak w przypadku Marsa, nie widać więcej szczegółów, no może niewielkie różnice w jasności niektórych elementów chmur. Na orginalnym stacku bez resizu 50% było widać w przypadku IR pass pełno poziomych pasków - artefaktówm z matrycy. Musiałem rozmyć i potem trochę podostrzyć.

 

Ale dla zaspokojenie ciekawości wszystkich, którzy pogody nie mieli, lub się rano nie budzili wstawiam fotkę.

 

Pozdrowienia

Jupiter20060323filters.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nudów zrobiłem animację, szkoda, że Jowisz nie jest wyżej, tak by focić cały obrót, albo że pogoda nie jest lepsza, bo może materiał z 2-3 dni dało by sie połączyć, tak aby kręcił się jak globus.

Animacja wykonana w PolyView, który był dołączony do ostatniego CHIPa (4/2006).

 

Pozdrowienia

Jupiter20060323animation.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nudów zrobiłem animację, szkoda, że Jowisz nie jest wyżej, tak by focić cały obrót, albo że pogoda nie jest lepsza, bo może materiał z 2-3 dni dało by sie połączyć, tak aby kręcił się jak globus.

Animacja wykonana w PolyView, który był dołączony do ostatniego CHIPa (4/2006).

 

Pozdrowienia

 

 

Piękna animacja :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Weekend przed nami, niech moc (i pogoda) będzie z Wami. Wrzućcie coś o Jowiszu.

 

 

Niewdzięczna pora na Jowisza, do tego strasznie nisko chodzi..

Znalazłem sposobność jednak i złapałem kilka avików. Tak na szybko stack około 200 klatek.

Może się jeszcze pomęczę z materiałem.

 

S-C 8'' + barlow x2, toucam

Jup1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z sobotnio - niedzielnej nocy. Soligor MT800 (newton 200/800 f4) i niestety sama luminancja, kolorek nie wyszedl choć może jeszcze spróbuję pokombinować z materiałem. Widoczne księżyce to schodzący z tarczy Io, a w oddaleniu Ganimedes.

 

jupek.jpg

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie wszystkie klatki wyszly mi odpowiednio ostro tamtej nocy ale postanowiłem wrzucić animację ciekawego wydarzenia jakim było zejście Io z tarczy Jowisza. Widoczny z boku Ganimedes kieruje się juz aby skryć sie za giganta.

 

jupszybciej7do.gif

 

Zdecydowanie rozpoczął się już czas Jowisza. :D

Robione soligorem mt800.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.