Skocz do zawartości

Jowisz w roku 2006


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt nie umieściłem informacji - coś mnie zakręciło :D

Po kolei C8N na CG5 z napędem, Celestron Ultima Barlowx2, Camera Creative PRO EX.

A co do kolorów to próbowałem również czarno białe ale tam to kompletna kiszka nawet pasy ciężko zpobaczyć.

 

Pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i te kolory :blink:

Ale początki są trudne

Chciałeś na siłę zrobic czerwoną plamę :szczerbaty: Jak wyrównałem w Registaxie RGB ( bo Jowisz jest nisko i warto to zrobić) plus "odbarwiłem" to wyszło, że faktycznie plama była. Wynika z tego, że po paru godzinach praktyki przed komputerem będziesz miał dobre fotki. Masz o wiele lepsze początki z Jowiszem, niż ja robiący pierwsze foty na kliszy.

jow.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ładny Jowisz Ci wyszedł, ja niestety na ostatnich obserwacjach doznałem szoku ale tego negatywnego. Czekałem na Jowisza do 3:00 kiedy wyszedłem telep był już przygotowany do obserwacji, niestety widok był tragiczny, totalna klapa powiększenie max 150x a wydawało mi się że atmosfera jest w miarę spokojna. Praktycznie to widziałem tylko dwa pasy :blink: i nic po za tym, no czasami delikatne poszarpania ale sam nie wiem czy to aby nie mój mózg ich nie widział. W każdym bądź razie odpuściłem Jowisza i nie wiem czy jeszcze się tak dla niego poświęcę, ale musze przyznać że takie poranne obserwacje mają cos w sobie, tak sam z gwiazdami przecież o to tu chodzi :szczerbaty: .

 

Mnie tez Jowisz ostatnio uraczyl tylko dwoma pasami ....ale i tak fajny widok :)..ja jeszcze poprobuje :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez Jowisz ostatnio uraczyl tylko dwoma pasami ....ale i tak fajny widok :)..ja jeszcze poprobuje :)

Od tego czasu upolowałem sporo pięknych widoków Jowisza, krótko mówiąc nie poddałem się i było warto. Zastanawiam się jak by wyglądał Jowisz gdyby był chociażby tak wysoko jak Saturn, podejrzewam że powalił by mnie na kola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolne Święto Pracy wykonałem kawał nikomu niepotrzebnej roboty :szczerbaty: Dziś Io i cień przechodzi na tarczy Jowisza. Dla tych co będa mieli chmury - namistka z 26/27 kwietnia 2006 - Ganimedes i jego cień. Niestety - dalej nie "filmowałem" bo brak było miejsca na dysku komputera :angry:

Kliknij na obrazek - pokaże się większa (250kb) animacja.

 

Pozdrowienia

jowisz20060426_27m.gif

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem skromnie. Wyregulowałem zwierciadło w starym Newtonie 150mm Uniwersała i jeszcze nie mając ustawionych lunetek szukaczy. Popatrzyłem na Jowisza. No i zobaczyłem jego 4 duże księżyce. To jest początek MOJEJ astronomii!!!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich. Może niektórym kiedyś dorównam?

GrzeH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem w końcu filmiki przywiezione z Turcji gdzie próbowałem sił pożyczoną kamerką od Dominika.

Saturna juz pokazywałem teraz kolej na Jowisza - moja pierwsza fotka:

K3CCD_0006_jowisz_p85_kl810_v80_40_15b.jpg

Seeing był wtedy kiepski (niektórzy widzieli) a Jowisz dość nisko.

Idea stackowania jest rewelacyjna, chyba zainwestuje w końcu w tą kamerke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu do czasu zmuszam się do focenia Jowisza, mimo przeciętnego jak zawsze seeingu. Dzisiaj przynajmniej czysta atmosfera. S/C 10", barlow 2x, Logitech, 10f/s, 1/30s, gamma 50%, ok. 200 klatek z automatu.

Calkiem git. Ta jasniejsza plama na gornym pasie to nie jest ksiezyc? Tak mi sie na poczatku wydawalo, ale niema cienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wytargałem działo na balkon i nakręciłem pierwszego w życiu Jupitera B).

 

Sprzęt jak w stopce - taurus i vesta. Co do balkonowego seeingu nie będę się wypowiadał :rolleyes:. Na szczęście nazbierałem dużo klatek i kazalem registaxowi złożyć tylko 110 najlepszych. Obróbka standardowa - lekki wavelet, RGB shift, w PS poziomy i jeszcze minimalne ostrzenie.

 

Pierwsza fota dość miękka, druga trochę podrasowana co by ładnie WCP wyciągnąć :D. A na trzeciej flota satelitów, bardzo pięknie prezentowała się w teleskopie. Tutaj niestety bez Callisto, który (która?) był wtedy dość daleko po drugiej stronie i nie zmieścił się w polu.

 

jupiter.jpgjupiter_2.jpgjupiter_moons.jpg

 

Za parę dni spróbuję z barlowem x2 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi głupio wyskakiwać z czymś takim, ale co tam. Moja pierwsza próba - Mak127, Plossl 10mm + film Canonem G6 z ręki. Film wrzuciłem do Registaxa i pojechałem po standardowych ustawieniach. Nawet można poznać, że to Jowisz. :)

post-1935-1147336027_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.