Skocz do zawartości

Jowisz w roku 2006


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Radek,czy mi sie wydaje czy krecisz bez filtra IR?Kolory masz naturalne.

 

Ja używam filterka Baadera IR CUT . Na obecnym etapie zaawansowania nie jestem w stanie podac konkretnych ustawień kamerki , najczesciej kombinuje i dlatego jest taki rozrzut w kolorystyce :).

Pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ja saturacje i kontrast ustawiam w połowie, gain na maksa, bo staram się nagrać na maksymalnie krótkim czasie (...)

No właśnie, jak to jest z tym gainem... bo on wprowadza przecież dużo szumu. Nie lepiej więc robić na trochę niższym a nie na maxa? Będzie ciemniej ale za to poszczególne klatki mniej zaszumione.. chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja różnie próbowałem, ostatecznie nie wierze w gain :rolleyes: żeby zdjąć z gaina szum potrzeba dużo więcej materiału i wydaje moi sie, że siada dynamika. ale może przy większych średnicach jest inaczej ja mam raczej mało mm.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak to jest z tym gainem... bo on wprowadza przecież dużo szumu. Nie lepiej więc robić na trochę niższym a nie na maxa? Będzie ciemniej ale za to poszczególne klatki mniej zaszumione.. chyba

 

 

Ja odniosłem wrażenie wręcz odwrotne. Im ciemniejszy obraz tym większy szum na fotce po stackowaniu.

Staram się tak ustawić gain (z reguły ponad 50%) aby było dobrze zarysowane obrzeże planetki. Generalnie zasadą jest tutaj stosowanie 5fps, 10 potem w ostateczności 15. Te ostatnie zależą od seeigu ale też od filta. Przy filterku ir-cut w zasadzie (telp f/10) nie da się dobrać żadnych parametrów oprócz 5fp/s -dla 10 czy 15fps obraz byłby zbyt ciemny. Ponieważ zwiększanie szybkości nagrywania wpływa na coraz większą kompresję obrazu, najlepiej jest nagrywać avi dla zmiennego tempa. Zasadą jest im jaśniejszy obraz tym lepiej, bez przepalania ofcrs. Przepalenia nie da się usunąć żadną obróbką chyba że artystyczną (:

Zbytnia saturacja również wpływa b.negatywnie na fotkę, lepiej nagrać avi w nieco bladym odcieniu i zwiększyć nasycenie rgb po rgb shift na fotce wynikowej.

 

Pozdr.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... pamiętam, że kiedyś eksperymentowałem i chyba faktycznie przy ciemniejszym materiale były gorsze efekty. Szumu można się w zasadzie pozbyć składając odpowiednio dużo klatek, pojawia się tylko problem szybkiego ruchu obrotowego planety, jeśli mówimy o Jowiszu.

 

A co do fps - jakie są wasze doświadczenia w materii ilość klatek na sekundę a seeing? Czy przy turbulentnej atmosferze rzeczywiście lepiej wychodzi przy 10fps niż przy 5fps?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Logitecha Pro 4000 i stwierdzilem, że soft przy ustawieniu powyżej 10f/s interpoluje co którąś tam klatkę, czyli nic nie wnosi do obrazu. Gain zależy od jasności tematu i światłosiły układu. Np. Wenus z barlowem 3x można robić przy najwyższym gainie i migawce 1/100s, Jowisza z barlowem 2x już tylko przy migawce 1/15s i gainie 50-60%, Saturna podobnie, ale z gainem ok. 30%. Dla Księzyca w zależności od skali projekcji, np. z barlowem 2x, fazy i lokalnego albedo powierzchni, gain zmienia się w duzym zakresie, idąc w kierunku terminatora. Nigdy nie ruszam ustawień jasności i kontrastu, jedynie w skarajnych przypadkach, gdy obiekt jest zbyt ciemny i tylko w wersji cz/b.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak. A ja ustawiam gain na maksa, przy barlowie 3x jowisz czy mars jest 1/33 lub 1/50 sek. i 15 kl/sek. Wolniejsze klatki dają mi rozmyty obraz (seeing raczej z reguły jest marny). Ciemne aviki po stackowaniu nie są przepalone w światłach, przy jasnym obiekcie jak Jowisz i 5kl/sek dostaję pół Jowisza białego mimo 1/100 sek. Myślę, że deklarowane na suwaku przez ToUcam migawki nie są tak całkiem zgodne z rzeczywistością. Trafiłem kiedys na stronę, gdzie ktoś to pracowicie badał, i niejako doswiadczalnie potwierdził to co wyczułem moją intuicją :D Ziarno z gaina pojawia się przy stacku mniejszym od 1000 kl. Ja z reguły planetki filmuję 90-120 sek, czyli 1500 - 2000 kl. Stackuję z resizem, wyostrzam, potem zmniejszam 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Logitecha Pro 4000 i stwierdzilem, że soft przy ustawieniu powyżej 10f/s interpoluje co którąś tam klatkę, czyli nic nie wnosi do obrazu. Gain zależy od jasności tematu i światłosiły układu. Np. Wenus z barlowem 3x można robić przy najwyższym gainie i migawce 1/100s, Jowisza z barlowem 2x już tylko przy migawce 1/15s i gainie 50-60%, Saturna podobnie, ale z gainem ok. 30%. Dla Księzyca w zależności od skali projekcji, np. z barlowem 2x, fazy i lokalnego albedo powierzchni, gain zmienia się w duzym zakresie, idąc w kierunku terminatora. Nigdy nie ruszam ustawień jasności i kontrastu, jedynie w skarajnych przypadkach, gdy obiekt jest zbyt ciemny i tylko w wersji cz/b.
Warto wspomnieć dla początkujących o tym, że im większe gamma, tym planeta jest bardziej trójwymiarowa z racji pociemnienia brzegów. Przy ustawieniu automatycznym ok. 25%, lub 0%, tarcza Jowisza jest płaska jak naleśnik z powodu mniejszego kontrastu, dzięki czemu łatwiej uchwycić szczegóły powieszchni wraz z księżycami. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że dzisiejszy tranzyt cienia Io wypadł jeszcze na jasnym niebie, bo warunki były dość dobre. Z pięciu awików obrobilem dwa na razie (pierwszy i przedostatni) i z nich sa te fotki. W trakcie nagrywania poprawiałem justację kiedy dostrzegłem że rozogniskowane księżyce maja postać kometki z ogonkiem. Coraz wcześniej Jowisz zachodzi i w lipcu nie będę już mógł focić go z poza barierki balkonu. Obie fotki maja korygowane położenia kanałów RGB. Co ciekawe najbardziej zdeformowany był niebieski i tu obraz księżyca miał postac przecinka, zamiast owalu jak pozostale R i G.

J250606AB.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mała korekta - wynik oddzielnego stackowania avi bw i w rgb oraz złożenia fotek wynikowych. Razem zaledwie 345 najlepszych klatek z 2 avików.

No ładnie po prostu i to niecałe 400kl. Dwa pytania (ale szczegółowe)

 

czemu robisz aviki b/w (i jak) - dają szybsze nagrywanie, mniejszą kompresję?

 

czy wybierałeś ręcznie klatki czy automatycznie, na co ustawiałeś stackowanie (cała tarcza czy jakiś mały element)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, po bardzo długiej przerwie, udało mi się wynieść sprzęt na balkon i skręcić Jowisza. Gdybym wcześniej sprawdził, że będzie taki fajny tranzyt, zasadził bym się i kto wie, może coś zobaczył. A tak, marnie. Prawie jak początkujący :D

TouCam pro, film 60sek/5 fps, Tał 200K, barlow x2 NPZ. Skalowane do 75%. Automat w Registax, poważny RGB shift. Kolor w Photoshopie.

Jowisz_06_06_25_19_43_35rgbs75final.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, po bardzo długiej przerwie, udało mi się wynieść sprzęt na balkon i skręcić Jowisza. Gdybym wcześniej sprawdził, że będzie taki fajny tranzyt, zasadził bym się i kto wie, może coś zobaczył. A tak, marnie. Prawie jak początkujący :D

TouCam pro, film 60sek/5 fps, Tał 200K, barlow x2 NPZ. Skalowane do 75%. Automat w Registax, poważny RGB shift. Kolor w Photoshopie.

Bielack witam po długiej przerwie. Wygląda na to że nie balansujesz kolorów po wyjęciu fabrycznego filtra z kamerki, przez co masz nadmiar błękitu i karminu. Ja za każdym razem to robię w opcji balance color, ale tylko tony pośrednie, gdzie suwak pomiędzy blue - yelow przesuwam w kierunku żółci do wartości 30, oraz tak samo na suwaku magenta - green w kierunku zieleni. Twoja fotka po takim zabiegu poniżej.

BIELACK_JUPITER..jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tymczasem "zderzenie" WCP z juniorem przesunięte na termin późniejszy: "Closest approach: July 15th - 20th. Will Red Jr. survive?"

 

oraz fotka "stereo" z 21 czerwca (do oglądania "zezem", robi się takie wykonując po prostu 2 fotki z odstępem 10 min):

 

go_stereo2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział już ktoś przez swój teleskop naszego „małego” towarzysza. Lemarc Ty masz chyba najbardziej odpowiedni sprzęt do takich obserwacji (pomijając twój balkon :szczerbaty: ) nie polowałeś na juniora czasem. Ja kiedyś widziałem coś małego i jajowatego na tarczy ale nie mam jak tego sprawdzić, mogło to być np. zawirowanie w pasie o kształcie przypominającym plamę. Jak patrzę na te zdjęcia wyżej :rolleyes: to coś mi się wydaje że to będzie trudy obiekt to zaobserwowania :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.