Skocz do zawartości

Seeing


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Analizując fotki dostepne w necie, widać, że nie wielkość narzędzia czyni mistrza, ale wytrwałość i trafienie na super pogodę. Super w sensie stabilnych mas powietrza i braku chmur. Przewidywanie może ułatwić poniższa strona, będąca prognozą seeingu dla Europy. Wczoraj Hiszpania i Maroko miały 5/5

 

http://pages.unibas.ch/geo/mcr/3d/meteo/

 

Trzeba nadusić link - Astronomy w prawym górnym rogu i zdecydować się nie na Alpy, ale na Europę.

 

Wstawiajcie proszę, inne przydatne linki na ten temat.

 

Pozdrowienia

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na potwierdzenie skuteczności przewidywania, ale dla mojego regionu seeing ciagle "1", no i się zgadza. Pytanie czy jak wyskoczy 4 lub 5 w komputerze, to tak tez będzie w rzeczywistości. Prezenter w TV też nieraz wiosnę zapowiada, a rzućcie okiem za okno. O jetstreamach pisał na swoich stronach Damian Peach, :notworthy: ale on korzysta z prognozy dla lotników dla wiatrów na wysokości 300m.

 

Pozdrowiena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy ktoś może uściślić moją wiedzę?

 

Do mierzenia seeingu używa się dwóch skal.

Jedna 5 stopniowa zwana skalą Antoniadiego - tą znam dokładnie.

Natomiast dokladny opis drugiej 10 stopniowej dość trudno znaleść.

Szukałem googlami, szukałem na forum, ale z mizernym wynikiem :angry:

Mógłby ktoś mi wytłumaczyć co oznaczają poszczególne stopnie tej skali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam z okna horyzont do około 30km. jak patrze na światła miasta i widze, że migają to seeing jest beznadziejny i niema co sie zabierac za obserwacje planetarne. jak światła miasta świecą ciągłym światłem to tylko trzeba sprawdzić mętność atmosfery i jazda jest 10/10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde nie tylko seeing jest czynnikiem okreslajacym nam co i jak bedzie widac. Wedle mojej wlasnej, hansowej skali jakosci nieba, czynniki sa takie:

 

A) Zaswietlenie

 

Wbrew pozorom zmienne w czasie dla tej samej placowki obserwacyjnej.

 

0 - Chyba jest dzis jakis mecz - potezna luna nad calym horyzontem, mniejsze miasta na widnokregu generuja "pagorki" swiatla na kolene 10* od linii horyzontalnego LP. Wraszawa zzera polac nieba wysoka na 45-55* i rozlegla na 60-70*. Brak Drogi Mlecznej, zasieg <4M

 

1 - Balanga w ministerstwie - Horyzontalne LP minimalne, male miasta nie generuja pagorkow LP. Warszawa swieci na 40-45* w gore i 50-60* na boki, szczatkowa Droga Mleczna nad glowa, zasieg oscyluje w okolicach 4,5M

 

2 - Ludzie poszli spac - Brak horyzontalnego LP, widoczne gwiazdy wypelzajace wprost z odleglej sciany lasu, male miasta generuja minimalne pojasnienia nad samym horyzontem. Warszawa swieci na 35*-40* w gore i 40-50* na boki. Droga Mleczna nad glowa, zasieg oscyluje w okolicach 5M

 

3 - 20 stopien zasilania - Brak horyzontalnego LP, widoczne gwiazdy wypelzajace wprost z odleglej sciany lasu, male miasta generuja minimalne pojasnienia nad samym horyzontem. Warszawa swieci na 30*-35* w gore i 30-40* na boki, Droga Mleczna po sam horyzont, zasieg oscyluje w okolicach 5,5M widac golym okiem M31 i HiHotki

 

4 - Rabnelo w elektrowni - Brak horyzontalnego LP, widoczne gwiazdy wypelzajace wprost z odleglej sciany lasu, male miasta generuja minimalne pojasnienia nad samym horyzontem, Warszawa swieci na 30*-35* w gore i 30-40* na boki, Droga Mleczna po sam horyzont, zasieg oscyluje w okolicach 6M widac golym okiem M31 i HiHotki. Po wjechaniu lornetka 10x50 w Casjopee masz ok 10 gromad otwartych NGC w jednym polu.

 

B ) Wilgotnosc

 

0 - sauna - Gdy patrzysz na latarnie, otacza ja piekna feeria barw, sztuczne, odlegle swiatla nie sa punktami tylko rozmytymi plamami jasnosci, Wszystko momentalnie robi sie mokre, okulary paruja jak glupie. Telrad nie nadaje sie do uzytku. Laser pointer daje snop swiatla jak reflektor przeciwlotniczy.

 

1 - <ocenzurowalem> ;) - Gdy patrzysz na latarnie, otacza je niewielka, fioletowo zielona poswiata, odlegle swiatla nie sa punktami ale daje sie wyroznic ostro swiecace jadro swiatla i niewielka otoczke o wydlozonym w gore ksztalcie, Wszystko dosyc szybko wilgotnieje, okulary paruja szybko, ale wsadzone do kieszeni po kilku minutach znow sa suche, Telrad po przetarciu zdatny do uzytku przez ok 5min. Laser pointer zachowuje sie jak przyzwoita latarka.

 

2 - mokra robota - Latarnie prawie nie generuja otoczek, odlegle zrodla swiatla prawie punktowe. Sprzet nie rosieje, okulary paruja niechetnie, a po minucie w kieszeni sa znowu gotowe do boju, telrad domaga sie szmaty co 10-15min. Laser pointer zachowuje sie jak miecz Skywalkera.

 

3 - stara gazeta - Latarnie nie generuja otoczek, odlegle zrodla swiatla punktowe. Sprzet nie rosieje, okulary nie paruja, telrad domaga sie szmaty co 20-30min. Laserek generuje piekna silna brzytwe swietlna

 

3 - gardlo po popijawie - Sucho, nawet telrad nie rosieje.

 

C) Stabilnosc temperatury

 

Ma to znaczenie, czasami temperatura zminiena sie szybciej niz stygnie lustro!

 

0 - sondaz SLD - Gwaltowny spadek, wszystko zamarza, siding na budynku non stop glosno stuka kruczac sie intensywnie, lustro chlodzi sie wolniej niz spada temperatura na zewnatrz

 

1 - rollercoster - Szybki spadek temperatury, siding na budynku postekuje sobie cicho kurczac sie, lustro ciagle nie moze dogonic temperatura otoczenia

 

2 - standard - W normie, siding czasem pyknie, ale zadko, lustro potrzebuje troche wiecej czasu na dojscie do siebie, ale jest to w jego zasiegu

 

3 - calkiem stabilnie - Niewielkie zmiany temperatury w czasie, siding na budynku siedzi cicho, lustro chlodzi sie w nominalnym tempie

 

4 - beton - Brak zmian temperatury otoczenia

 

D) Przejrzystosc

 

0 - kir - Wszystko jest jakby za gruba przeslona z czarnego, mlecznego szkla

 

1 - welon - Niebo wyraznie jest czyms przeloniete. To chyba chromolony smog znad Warszawy, bo czesto jest tak po dluzszym okresie bezwietrznych upalow

 

2 - muslin - Niebo sprawia wrazenie, ze jest czyms delikatnie przeloniete. To chyba kwestia wszechobecnego pylu, zjawisko czeste w upaly.

 

3 - na golasa - Niebo czyste zadnych niechciany atrakcji

 

4 - proznia - Masakra, masz wrazenie, ze siedzisz na niskiej orbicie, jakby zupelnie nie bylo atmosfery.

 

E) seeing

 

Tu standardowo, przytaczana wyzej skala 1-5.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do masowych pochwał na temat przydatności linku dodałem już do ulubionych :)

 

Zastanawiam się dlaczego są podawane takie a nie inne zdefiniowane lokalizacje... bo np. widzę w centrum "L" i przekonany, że to Lodz, widzę Lask, choc w linii prostej niedaleko ode mnie i w sumie jak będę jechać na obserwacje to mogę i w tamte okolice :) bo jak wiadomo w mieście kiepsko, mimo, że mieszkam na jego obrzeżach...

 

czy ma to jakieś powiązanie ze naziemnymi stacjami meteo, czy wyniki pochodzą wyłącznie z satelity.

 

pozdrowionka

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Hansie jakbyś jeszcze zaopatrzył te skale w jakieś przykładziki obrazkowe,

to śmiało by mozna tej Twojej skali używać, aczkolwiek niestety przez większość dni, przejrzystość, werbalnie określa się słowem, które sam ocenzurowałeś :szczerbaty:

 

a zaświetlenie, wilgotność, stabilnośc temp. i przejrzystość określaną w skali Hansa (a jak to brzmi! :D )

można przyjąć jako standard SI, lub do czasu, puki się nie rozpowszechni, jako SF (System Forum'onale) :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Skala Hansa jest fajna!

Tyle, że widziałbym konieczność odbycia przez niego paru ekspedycji badawczych :D na tereny mniej upolitycznione i z mniejszą infrastrukturą wszelaką, cobym też mógł z niej korzystać B) Gdybym miał zamienniki określeń, to rzeczywiśćie - rzut oka za okno i wiadomo, o co loto !!!!

 

Oooo ... wtedy to już by była Skala Hansa W Systemie Forum'onale Universal'nym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Raz byliśmy z kolegą z dużą Syntą na lookankach. Prognozy przewidywały seeing "1" czyli najgorszy. A obserwacje były napewno na poziomie co najmniej dobrym. Drobne słabe kuliste rozdzielały się dobrze, ciasne podwójne także.

 

Jedna obserwacja --> prognozy nie sprawdziły się.

Później już nie patrzyłem w prognozy seeingu tylko jeździłem, bo poprostu była pogoda za oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już był poruszany, ale że wówczas nie dysponowałem teleskopem dobrym do określania seeingu, więc nie sprawdzałem.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...6&hl=seeing

 

Widac, że mało czytuję forum.

 

Zamknąc wątek proszę.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.