Skocz do zawartości

Jaki model GPS'a używacie do astronomii?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Przeoczyłeś El :D, podawałem linka na serwisy różnicowe w Polsce (DGPS, RTK).

Nie gniewaj się El, ale u nas swego czasu krążyła anegdotka jak wyznacza się pozycję okrętu - wysyła się dwóch podchorażych z gpsami- jednego na dziób, drugiego na rufę, a uśredniony wynik daje pozycję mostka ;D

Wam w Marynarce to dobrze - okrety mają po te kilkadziesiąt metrów (i wolno się poruszają ;)) ...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zakłócanie sygnału gps to :

1) odbiornik gps odbiera sygnały z satelitów,

2) znane są częstotliwości,

3) znane są połozenia satelitów

No i najprościej jest wejść na odpowiednie częstotliwości (z odpowiednią mocą i odpowiednim sygnałem).

Schemat budowy prostej zagłuszarki widziałem w internecie (przyjdę do domu, to poszukam w ulubionych - gdzieś mam :P).

Jeżeli chodzi o dokładność pomiarów, a ISO ::) to jest to stosunkowo łatwe do rozwiązania:

1. niewątpliwie gps uzywany do pomiarów należy do wyposażenia kontrolno-pomiarowego i podlega (zgodnie z odpowiednimi punktami PN-ISO) nadzorowi,

2. MUSI być kalibrowany, ale tu jest wyjscie - kalibracji możecie dokonywać sami, trzeba napisać odpowiednią procedurę kalibracyjną i macie ich w d...

3. trzeba przemyśleć sprawę walidacji pomiarów - mozna jej dokonać poprzez np. porównanie wyników z kilku gpsów, można porównać z wynikami otrzymanymi innymi sposobami ... tu jest spora dowolność,

generalnie ci od ISO nie odpuszczą Ci Michu, brak nadzoru nad aparaturą kontrolno-pomiarową to duża niezgodność i audyt w kanał :(

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, wybór gpsa to temat rzeka (prawie jak wybór teleskopu ;)).

Daj mi swojego maila to wyślę Ci faq'a grupy pl.rec.gps (tam jest dobrze omówiony problem wyboru gpsa do różnych rekreacyjnych zastosowań).

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.