Skocz do zawartości

Zakrycia planetoidalne na sierpień


burza

Rekomendowane odpowiedzi

W sierpniu dojdzie do kilku ciekawych zakryć planetoidalnych, które z dużym prawdopodobieństwem będą wiidoczne w Polsce. Oto parametry tych zjawisk :

 

Data : 31 lipiec

Godzina: 20:53,5 UT

Gwiazda : GSC 7411 1009, jasność 11,0 mag

Planetoida : (141) Lumen, jasnosć 11,9 mag

maksymalny spadek jasności zakrywanej gwiazdy - 1,3 mag

maksymlny czas zakrycia - 14,3 sek

wysokosć gwiazdy : najlepsza w SW Polsce-> Wrocław 6 stopni, w Polsce centralnej i wschodniej mała -> 3 - 4 stopnie nad horyzontem, przez co zjawisko trudne !!!

W pasie zakrycia m in. - Zielona Góra, Wałbrzych, Legnica.

 

Szczegóły efemerydy- mapki z dojściem do gwiazdy, przebieg pasa zakryciowego na ziemi i jedo współrzędne geograficzne na stronie : http://sorry.vse.cz/~ludek/mp/updates/0731lum.html

 

 

 

Data : 3 sierpień

Godzina: 20:59,5 UT

Gwiazda : GSC 6911 1232, jasność 10,1 mag

Planetoida : (96) Aegle, jasnosć 12,4 mag

maksymalny spadek jasności zakrywanej gwiazdy - 2,4 mag

maksymlny czas zakrycia - 11,8 sek

wysokość gwiazdy : 10 stopni w NE Polsce, większa w centrum i na zachodzie, przez co zjawisko dosć trudne !!

W pasie zakrycia m in. - Białystok, Gdańsk, Olsztyn, Warszawa jest na południowej granicy pasa zakryciowego.

 

Szczegóły efemerydy- mapki z dojściem do gwiazdy, przebieg pasa zakryciowego na ziemi i jedo współrzędne geograficzne na stronie : http://sorry.vse.cz/~ludek/mp/updates/0803aeg.html

 

 

 

PLANETOIDALNY HIT SIERPNIA !!!

 

 

Data : 26 sierpień

Godzina: 21:43,0 UT - połnocna PL.

Gwiazda : SAO 144929, jasność 8,6 mag

Planetoida : (420) Bertholda, jasnosć 13,6 mag

maksymalny spadek jasności zakrywanej gwiazdy -5,0 mag

maksymlny czas zakrycia - 11,9 sek

wysokość gwiazdy : 28 stopni

W pasie zakrycia m in. - Poznań, Gdańsk, Olsztyn, Suwałki, Toruń, Wrocław na południowej granicy pasa zakryciowego.

 

Szczegóły efemerydy- mapki z dojściem do gwiazdy, przebieg pasa zakryciowego na ziemi i jedo współrzędne geograficzne na stronie : http://sorry.vse.cz/~ludek/mp/updates/0826ber.html

 

Te ostatnie zjawisko jest bardzo łatwe do obserwacji ze względu na jasną gwiazdę i jest bardzo ważne !!!. Organizowana jest dla niego specjalna europejska akcja obserwacyjna. Ważna jest każda obserwacja- te pozytywne z pasa zakryciowego, jak i negatywne (czyli brak spadku jasności gwiazdy) z poza pasa. Nalezy jednak obserwować z miejscowosci leżacych poza pasem zakryciowym ze względu na jego ewentualne przesunięcie !!! - wtedy do zakrycia moze dojść w miejscach zupełnie nieoczekiwanych przez obserwatorów.

 

Prosze obserwatorów udających się na Kudłacze o ubezpieczanie pasa zakryciowego i obserwacje w/w gwiazdy w danej chwili !!!

 

Dla niewtajemniczonych - Metodyka obserwacji zakryć planetoidalnych polega w skrócie na obserwowaniu podanej w efemerydzie gwiazdy i dokładnym określeniu momentu początku (zakrycia gwiazdy przez planetoide) i końca ( planetoida odkrywa gwiazde) spadku jej jasności.

Obserwację należy zacząc około 5-7 min przed podanym czasem i zakończyć ją również 5-7 min po tym czasie. Zwiazane jest to z przyblizoną wartościa momentu centralnego zjawiska (rzędu kilku minut), a także ma na celu ewentualną detekcje ksieżyców asteroidy.

 

Gwiazdę obserwujemy więc non stop przez ok. 10-15 minut, starając sie jedynie na niej skupić uwagę.

Należy zanotować więc dokładnie moment zakrycia- w formacie HH:MM:SS,S spadku jasnosci (raczej gwałtowny) oraz odkrycia (powrót gwiazdy do poprzedniego blasku), szacując przy tym swój bład osobowy, czyli zazwyczaj opóźnienie czasowe momentu wciśnięcia stopera wedle czasu prawdziwego zakrycia/odkrycia. Błąd osobowy nalezy uwzględnić w wyniku końcowym odejmując go od wskazania na stoperze.

 

Momenty zakryciowe należy zanotować z dokładnoscia nie gorszą niż 0,5 sek (preferowana jest jednak dokładnosc obserwacji wizualnej 0,1 sek).

Aby tego dokonać należy posiadać : wielopamięciowy stoper elektroniczny wystartowany wedle dokładnych wskazań czasu radiozegara DCF'77. Nie nalezy posługiwać się sygnałami radiowymi emitowanymi przez stacje radiowe, nawet przez Program I PR- są one przesunięte w czasie.

Oczywiście, jak w przypadku wszystkich zjawisk zakryciowych nalezy w raporcie z obserwacji podać jak najdokłądniej współrzędne geograficzne miejsca obserwacji, sprzęt obserwacyjny i czynniki wpływajace na przebieg obserwacji.

 

Wskazane jest nagrywanie komentarzy z obserwacji na dyktafon, a jednocześnie nagrywanie podkładu czasowego - zakryciowe DCF-y emitują "piki dzwiękowe" dokładnie co 1 sekundę.

 

Najbardziej wartościowe będa jednak nagrania na wideo !!! (przez kamery CCD TV sprzęzone z teleskopem, nie wiem czy web-cam, nawet przerobiony sięgnie jasnosci 9 mag bez jakiś problemów....). Wskazane jest do tego posiadanie insertera czasu (urzadzenia elektroniczego, które wyświetli nam dokładny czas w formacie HH:MM:SS,SS na ekranie.

 

Prosze więc o przetestowanie swoich web-camów, czy sięgną one do podanej jasnosci i sprawdzenie swoich zestawów nagrywających pod względem 10-minutowego nagrania (pojemności na dysku).

 

W razie dalszych wyjaśnień co do tych obserwacji służą chętnie pomocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no..... i oby pas zakryciowy przesunął się na południe- zahaczyłby o Kudłacze i jednocześnie pewnie o Białystok ;D ;D

 

Do obserwacji tej jeszcze prawie miesiąc. Choć tak jasna gwiazda (8,6 mag) ma dośc dobrze wyznaczoną astrometrię, to pas zakryciowy może się jeszce lekko przesunąc równolegle do swojego bierzącego polożenia- na N lub S.

 

Pozdrawiam Aquariusa-do zobaczenia w któryś z owych weekendów na Kudłaczach ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem Pawele, ale pomarzyć można ;D ;D, ale ubezpieczac trzeba, ja moze pojade wtedy na Suwalszczyznę do pasa zakryciowego.

 

Pawe,ł a jak z nią u Was - ktoś jedzie do pasa ???, czy Ty wyjedziesz juz wtedy do Trebur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bede jeden dizen przed wyjazdem - zamierzam jechac w pas.

Teraz jestem na wczasach i nie mam za bardzo jak ocenic czy sie to tak na seroi oplaca.

Ostatnio gdy bylem przy swym kompie na tj. ok 15 lipca to pamietam ze stwierdzilem ze warto jechac.

Zobaczymy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie sprawdzic !

Pas ma sznse na shift rzedu 0.5-0.9 jego szerokosci.

Szerokosc pasa zas to ok. 245 km.

Tak wiec np. w moim przypadku obserwacja z pasa moze byc bardziej wazna niz te wykonane z centum pasa. Oczywiscie ktos do tego centrum pojechac musi!

Ja w tej sytuacji rezygnuje bo bede mial na glowie ostatnie przygotowania do ESOP i musze pilnowac drukowania plakatu.

Bo w tym roku mam nie tylko referat ale i z dr Zawilskim przygotowujemy plakat A1.

Tak wiec w tych okolicznosciach zostaje w Lodzi!

 

Od jutra nie bede mial nawet szczatkowego dostepu do sieci. No chyba ze znajde koleja kawiarenke internetowa, ktorej nie zmkna mi przed nosem.

 

Pozdrawiam z Leby!

Astromax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze...... , to zakrycie przez Bertholdę 26 sierpnia to może być całkiem ciekawa sprawa. Nigdy nie robiłem takiej obserwacji (i nie znam się na nich), ale wygląda na to, że mieszkam niemal w samym środku przewidywanego pasa zakrycia (Elbląg) :o Może spróbowałbym zerknąć(?). No, ale co? Mam stanąć i po prostu patrzeć? To nie w moim stylu. Może więc udałoby mi się coś zanować?

 

Może jakieś rady dla takiego "niewtajemniczonego" w zakrycia?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest mozliwy tak duży shift to i ja się nie ruszam z chaty- będe nagrywał na wideo :), oby się tylko machnął na południe ;D ;D ;D

 

krzyku- w skrócie o metodyce tej obserwacji napisałem w poście rozpoczynającym ten wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już pierwszy update zakrycia planetoidalnego 420 Bertholda -SAO 144929, które zjadzie 26 sierpnia.

 

Pas zakryciowy przesunął się wg 1 upgradu około 20 km na południe. Szczegóły efemerydy wyczytacie ze strony http://sorry.vse.cz/~ludek/mp/updates/0826ber.html#2, oraz z załączonej mapki przebiegu pasa (nagłówek) :

 

0826ber1.gif

 

Na chwilę bieżącą pozytywnie może zaobserwować zjawisko : Poznań (w centrum pasa !!! ), Włocławek, Toruń, Konin, Leszno, Lubin, Zielona Góra, Lubin, Elbląg, Gdańsk i Szczecin (granica N), Ełk (granica S).

Podałem większe miasta skąd pochodzą forumowicze.

 

Jak na razie niepewność położenia pasa = 0,8 jego szerokości czyli 200 km (jasno szary obszar na rys), niepewność czasowa = 10 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pojawił sie nastepny update do ważnej obserwacji planetoidalnej (420) Bertholda - SAO 144929 (8,6 mag), dnia 26 sierpnia o godzinie 21:43 UT.

Obliczenie wskazują na przesunięcie pasa zakryciowego dalej na połunie, około 40 km od pierwszego update'a. Sprawia to że na południowej granicy pasa zakryciowego znalazły się : Wrocław, Łódż, północne przedmieścia Warszawy !!!

 

Oto poprawiona mapka przebiegu pasa :

 

bertholda2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli shift jest taki jak przewidzialem!

Wczoraj rozmawialem z Mikem Kretlowem i potwierdzil ze jemu wyszlo to samo co Mankowi i to samo co wychodzilo z mych obliczen sprzed 2 tygodni.

Ja niestety mam jeszcze za mala wiedze by przewidziec kierunek shiftu.

Ale teraz moje obserwatorium jest w pasie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko cokolwiek poradzic!

Sprobuj nagrac sygnaly czasu z Polskiego Radia program 1 o rowniej godzinie i non stop nagrywac.

Musisz tak dobrac czas by tasmy starczylo.

Mozesz tez zrobic tak: zaczac nagrywanie obserwacji a potem go nie przerywajac nagrac sygnaly z radia.

Sygnaly sa nadawane o rownych godzinach.

Np. zaczynasz obserwacje o godz.: 21:25 UT a konczysz o 22:55 i potem nie przerywasz nagrywania tylko biegniesz do radia i nagrywasz sygnal czasu, dopiero potem wylaczasz nagrywanie.

POtem taka tasme mozesz mi przeslac a ja to odczytam i wypelnie Twoj raport i dostarcze go tam gdzie "trza" ;D

Na privie zostawiam Ci moje nr. telefonow jak chcesz to zadzwon to wszystko Ci wyjasnie osobiscie!

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczęściarz ;D

jak będzie dobra pogoda udajemy się z chłopakami do pasa do Ełku, a jeśli prognozy będą kiepskie to ubezpieczamy ode mnie z Czarnej.

 

:D To znaczy, że będę lookał razem z Wami [przy okazji dokształcę się z zakryć!]. Dzisiaj idę i bookuję tego Tała120!

Prognozy muszą być the best!!!

Nie wiem tylko gdzie lepiej się ustawić [ile km od miasta? na jakiej długości, etc.]. Ja jeżdżę czasami na pewną górkę (ale mam widok "tylko" na wschód[ograniczony]-południe-zachód[ogr.], poza tym to tzw. Mazury Garbate" i cokolwiek ustawić to jak wejść na taką górkę czyli człowiek się namęczy ;) ).

Chcę tylko wiedzieć czy masz już ustalone miejsca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga potencjalni obserwatorzy bez służby czasu.

 

Obserwację tego zjawiska powinno się obserwować z dokładnym pomiarem czasu ewentualnego zakrycia gwiazdy. Można do tego wykorzystać sygnały wzorcowe czasu nadawane przez RWM Moskwa na częstotliwości 4996, 9996 i 14996 kHz. Na tych trzech falach (wybrać sobie najlepszą) Moskwa nadaje sygnały sekundowe w każdej godzinie przez dwa razy po 10 minut. Od 10-20 minut i od 40-50 minuty. Akurat nasze zjawisko występuje w 42 minucie więc te sygnały bedą w tym czasie nadawane. Przed początkiem 15, 20, 45 i 50 minuty są trzysekundowe przerwy. Sygnały te są podwójne i pojedyncze - jest to system kodowania informacji o czasie.Poczatki pierwszych impulsów są początkami sekund. Sygnały minutowe o 0 sek są dłuższe niż pozostałe, tak wiec łatwo poznać poczatek minuty. Obserwując nagrywajcie na dyktafon te sygnały i w momencie zauważenia zakrycia uruchomcie jakiś sygnał akustyczny - beeper, dzwonek, styk klucza w talerz czy cokolwiek, byle szybko po zauważeniu zjawiska. Komentarz słowny na taśmie wskazany dla łatwiejszej później orientacji. Także początki pełnych minut warto słownie opisać.

 

Co zrobić jeśli nie mamy radia z falami krótkimi?

 

Najważniejsze w tej obserwacji będzie położenie obserwatora i czas trwania zjawiska.

Jeśli nie macie radia to także zaobserwujcie z samym dyktafonem i nagrajcie akustyczny sygnał początku i końca obserwacji. Co do momentu czasu zjawiska to będzie on zmierzony przez wielu obserwatorów, natomiast bardzo istotny będzie czas trwania i pozycja obserwatora, które to umożliwią poznanie faktycznej wielkości planetoidy i wyznaczenie dokładnej trasy przebiegu cienia na Ziemi.

 

Jeśli zaobserwujecie zakrycie to może się okazać, że istotnym będzie wyznaczenie dokładnych współrzędnych tamtego miejsca skąd będziecie obserwować. Dokladnie oznaczcie to miejsce, aby było mozliwe późniejsze zmierzenie współrzędnych GPS-em.

 

 

 

Życzę pogody.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg innego żródła obliczeń astrometrycznych planetoidy (Steve Preston, USA) pas przebiega około 100 km na południe od tego podanego na ostatniej mapce (źródło : Jan Manek, Czechy).

 

Oznacza to, że Ełk znajdzie sie wtedy w centrum pasa, a nie na jego południowej krawędzi ( tam znalazłby się Białystok).

Marcinie- jeśli przyjedziemy w okolice Ełku to oczywiście ustawimy się poza miastem, ale jeszcze nie wiem gdzie- być może na drodze biegnącej w stronę Olecka. Gwiazda wysoko, 27 sopni nad horyzontem, wiec z przeszkodami terenowymi poradzimy sobie ;D

 

Tak jak powiedział Janusz- jeśli nie dysponujecie poządną służbą czasu, to najlepiej zmierzyc interwał czasu pomiędzy zakryciem a odkryciem- te momenty można utrwalić na taśmie dyktafonu głosem. Jeśli gwiazda "zniknie"- mówimy np "już" lub "za", jeśli ulegnie odkryciu to np "od". Jeśli się to już uda to współrzędne waszego miejsca obserwacji pomożemy jako zakryciowcy pewnie wyznaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg innego żródła obliczeń astrometrycznych planetoidy (Steve Preston, USA) pas przebiega około 100 km na południe od tego podanego na ostatniej mapce (źródło : Jan Manek, Czechy).

 

Oznacza to, że Ełk znajdzie sie wtedy w centrum pasa, a nie na jego południowej krawędzi ( tam znalazłby się Białystok).

Marcinie- jeśli przyjedziemy w okolice Ełku to oczywiście ustawimy się poza miastem, ale jeszcze nie wiem gdzie- być może na drodze biegnącej w stronę Olecka. Gwiazda wysoko, 27 sopni nad horyzontem, wiec z przeszkodami terenowymi poradzimy sobie ;D

 

Tak jak powiedział Janusz- jeśli nie dysponujecie poządną służbą czasu, to najlepiej zmierzyc interwał czasu pomiędzy zakryciem a odkryciem- te momenty można utrwalić na taśmie dyktafonu głosem. Jeśli gwiazda "zniknie"- mówimy np "już" lub "za", jeśli ulegnie odkryciu to np "od"( chodzi o jak najkrótsze wypowiedziane głośno słowo dla odróżnienia momentu zakrycia od odkrycia). Jeśli się to już uda to współrzędne Waszego miejsca obserwacji pomożemy jako zakryciowcy pewnie wyznaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko, ze Steve ma dosc stare pomiary!

Mysle ze raczej manek jest dokladniejszy...choc nigdy nic nie wiadomo!

Jesli chodzi o gadanie na tasme to rozne odzywki wyprobowalem i najlepsza wg. mnie jest mowienie - "nie ma" i "jest".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie bardzo podoba propozycja Janusza z radiem. Tylko ze jest problem: skąd takowe wytrzasnąć??? Czy były one popularne jeszcze pare(nascie) lat temu? Bo jesli tak, to mozna poszukac w rupieciarni u babuni ;D

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś tą Moskwę odbierały doś "popularne" radzieckie radia z serii VEF (sam kiedyś miałem, cholera nie wiem gdzie jest teraz....), stare lampowe wojskowe odbiorniki komunikacyjne R-311, R-250, R-1250, tranzystorowe OK-102, OK-106......albo inny odbiornik zz szerokim pasmem fal krótkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, podaje linki gdzie można zobaczyć aktualny przebieg pasa zakryciowego na terenie Polski :

 

http://www.euraster.net/maps/10_20030826-B...rtholda-PL1.gif

http://www.euraster.net/maps/10_20030826-B...rtholda-PL2.gif

 

Niebieska linia-"centralna", zielona- granica cienia planetoidy na powierzchni Ziemi, środek wypada pomiędzy Poznaniem a Lesznem- może coś wykombinujecie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.