Skocz do zawartości

Zakrycia planetoidalne na sierpień


burza

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba dodac, ze aktualnie nalezy co wieczor szukac i obserwowac te gwiazde!

Ja przedwczoraj wykonalem probna obserwacje tego zakrycia.

Tj. obserwowalem gwiazde tak jak by do zakrycia mialo dojsc wlasnie w danym momecie.

Dzieki temu poznalem dokladnie jak korygowac prowadzenie gwiazdy i jakie gwiazdy sa do okola !

To istotne bo jesli nagle z jakiegos powodu gwiazde stracimy to bedzie nam latwo ja znalezc!

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do radioodbiorników, to kiedyś miałem DMTL 202 (lata 80-te) to był wtedy nowoczesny tranzystorowo-lampowy odbiornik stołowy i jak mu do krótkich podłączyłem 4 metry zwykłego drutu to membrana głośnika niskotonowego skakała o 1 cm na tych sygnałach z Moskwy. Było je słychać w kilku mieszkaniach obok :)

Czasem za kilkanaście złotych na bazarze widuję u Rosjan jakieś takie "wschodnie" odbiorniczki tranzystorowe i często mają wiele zakresów fal krótkich.

Kiedyś miałem radyjko naszej produkcji "ASIA" z wysuwana antenka teleskopową. Kapitalnie odbierało to sygnały czasu z Moskwy. VEF Transistor 10, o którym pisze Burza, też miałem i świetnie odbierał Moskwę.

Jak nie dacie rady załatwić tego radyjka to pamiętajcie, że najistotniejszy będzie pomiar czasu trwania zjawiska i Wasze położenie geograficzne.

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę wtrącić swoje trzy grosze do tego tematu to chciałbym zwrócić uwagę, że w tego typu obserwacjach duże znaczenie mają również obserwacje negatywne tzn. prawidłowo przeprowadzone obserwacje, podczas których nie zaobserwowano zjawiska zakrycia/odkrycia. Dotyczy to zwłaszcza rejonów położonych blisko granic efemerydalnego pasa zakrycia. Takie obserwacje również powinny być raportowane. ;)

 

Dodam jeszcze, że kapitalne znaczenie ma dobre przygotowanie się do obserwacji zwłaszcza dobre rozpoznanie gwiazdy i jej okolicy na co zwraca uwagę Paweł. Ja, mimo iż jestem daleko od pasa zakrycia, już kilka razy z ciekawości obserwowałem tę zakrywaną gwiazdę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiscie!

Ja raportuje wszystko (raporty z ostatnich 2 lat - http://www.i-net.com.pl/astromax/asterocc.htm) to bardzo wazne by siedziec blisko granicy ale i te obserwacje robione niekiedy 200 km od pasa sa b. wazne.

W weekend mnie nie ma ale jak wroce to bede dalej uczestniczyl w tej dyskusji!

SWW obserwuj koniecznie !

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wynik mojej obserwacji !

 

 

 

 

ASTEROIDAL OCCULTATION - REPORT FORM

 

 

EAON IOTA/ES

EUROPEAN ASTEROIDAL INTERNATIONAL OCCULTATION

OCCULTATION NETWORK TIMING ASSOCIATION

EUROPEAN SECTION

 

1 DATE: 2004 August 26 STAR: TYC 5757-00353-1 ASTEROID: 420 Bertholda

 

2 OBSERVER:

Name: Pawel Maksym Abbr: MKM

Adress: Astronomical Station - Lodz Arturowek

ul. Mimozy 12 a 91-864 Lodz, Poland

Phone: +48 42 659 41 25 Email: astromax@poczta.onet.pl

 

3. OBSERVING STATION Nearest city: Ozorkow, Poland

Station:

Latitude: 51 56 40.70 N

Longitude: 19 22 02.30 E Altitude: 141 m

WGS 84, GPS 12 CX

 

4. TIMING OF EVENTS OCCULTATION RECORDED : N E G A T I V E

 

Type of event:

(S)tart observation (I)nterrupt start (D)isappearance (B)link (F)lash

(E)nd observation (J)nterrupt end ®eappearance (O)ther (specify)

 

(Personal Equation Substracted)

 

Event Time (UTC) P. E. Accuracy

code (HH MM SS.ss) S.ss SS.ss

S 21 30 00

I 21 38 02,1 (0.3)

J 21 42 29,4 (0.3)

I 21 46 00,3 (0.3)

J 21 48 33,4 (0.4)

E 22 00 00,0

 

Was your reaction time applied to the above timings? YES

 

5 TELESCOPE Type: Newton Aperture: 11 cm Magnification: 80 x

Mount: Equatorial Motor drive: Yes

 

6 TIMING & RECORDING

Timekeeping: Time-signal Station: DCF 77.5 MHz , Germany

or Other:

Mode of recording: stopwatch (started auto. by DCF signals)

Device of recording: visual

 

7 OBSERVING CONDITIONS

Atmospheric transparency: Bad Wind: moderate (baffling)

Star image stability : Bad Temperature: 6 deg. Celsius

 

8. OBSERVATION QUALITY

Not good/Bad

 

9. ADDITIONAL COMMENTS

It was a hard observation - cold, cloudy sky and...police patrol...what a nice night...!

 

 

Starry sky and no police on observing station: Pawel Maksym

Date: 27 august 2003

 

 

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WSTEPNY Raport z zakrycia Berholda

------------------------------------

 

Moje współrzędne: 53st08'35,3" N 17st57'19,0" E - WGS84

(Bydgoszcz - Czyżkówko)

 

Sprzet: LXD55 Schmit Newton 10" f/4 + CCD Vesta SC'2 + DCF + Stoper + Komputer.

 

Czas UTC.

 

Poczatek nagrywania : (+/-) 21:36:30 UTC

...

Koniec sesji nagrywania: (+/-) 22:00:00 UTC

 

 

Wynik: Brak zakrycia (Miss)

 

---------------------------------------------------------------

 

Jak przejrze nagranie uscisle czasy. Sprawdze poklatkowo Moze cos bylo - jakis satelita Bertholdy -:)

 

Oczekiwana przezemnie dziura w chmurach doszla :))) trwalo to od ok.

20-21 do 00:30 dokladnie jak dzien wczesniej :) z tym ze przejrzystosc byla dzis zdecydowanie lepsza.

 

Po sesji zrobilem kilka 20 sekundowych ujec obszaru z gwiazda dla

potwierdzenia ze obserwowalem wlasciwa, na jednym z ujec istnieje prawdopodobnie slad planetoidy.

 

---------

 

Z tego co wyczytalem granica przesunęła się "koszmarnie" na południe, no zeby nad Łodzią nie było to skandal :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy Speil z Wałbrzycha donosi o pozytywnej obserwacji zakrycia planetoidalnego!!!

Oto Jego relacja:

 

Drogi Kolego,

Wreszcie obserwacja planetoidalna zakończona sukcesem. Wczorajszy dzień był na ogół pogodny aż do wieczora. Gdy przygotowałem instrumenty aby rozpocząć obserwacje gwiazd zmiennych, tuż przed 22:00 niebo zaciągnęły dość grube ławice chmur pierzastych, tak że ledwo było widać najjaśniejsze gwiazdy.

Szanse na zaobserwowanie zakrycia wydawały się minimalne. Mimo to przygotowałem się do obserwacji i około 20 minut przed przewidywanym zakryciem nad zachodnim horyzontem pojawiły się znaczne połacie czystego nieba. Po kilku minutach większa część nieba wolna była od chmur, również okolice zakrywanej gwiazdy stopniowo się oczyściły. Mogłem bez przeszkód wykonać obserwację. Rozpocząłem 5 minut przed efemerydą. W miarę zbliżania się przewidywanego momentu napięcie rosło. Wreszcie gwiazda doskonale widoczna przez 25 cm instrument, momentalnie zgasła, aż na 13.6 s.

Obserwowałem jeszcze ok. półtorej minuty. Cały czas warunki były dobre.

Później zabrałem się za obserwacje zmiennych, ale i pogoda również się zmieniała. Ławice chmur Cirrus przesuwały się po niebie przeszkadzając w obserwacjach. Na zakończenie obejrzałem Marsa - widoczna była czapa polarna i kilka ciemniejszych plam na jego tarczy.

Pozdrawiam,

Jurek Speil

 

Wielkie gratulacje dla Jurka! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurz gratulowalem Jurkowi ale robie to ponownie na Forum!

GRATULACJE !!!

 

Jutro znikam z forum az do 2 wrzesnia bo jade na European Symposium On Occultation Projects (ESOP) do Niemiec.

 

Maja tam teleskop 1.2m

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie wiadomo o 4 pozytywnych obserwacjach kolegów z SOPiZ-u - Jurek Spail z Wałbrzycha oraz troje z sześciu obserwatorów mobilnej grupy krakowskiej - wzdłóż autostrady A4 pomiędzy Legnicą a Wrocławiem - Leszek Benedyktowicz, Janusz Ślusarczyk, Marcin Filipek.

Chmury przeszkodziły także w momencie zakrycia grupie łódzkiej i warszawskiej.

 

Ja razem z Jackiem Powichrowskim (Białystok) pojechaliśmy w pas zakryciowy pomiędzy miasta Mońki a Grajewo na Białostoczyźnie - mieliśmy niestety prawie pełne zachmurzenie w krytycznym momencie. Dwie godz. przed obserwacją niebo było prawie bezchmurne.... - zrobiliśmy 130-km kóleczko... ;)

 

Jurek Bohusz (Aquarius) i Piotr Badowski mieli na Kudłaczach dobra pogodę, tam zgodnie z przewidywaniami gwiazda nie została zakryta.

 

Teraz z całej Europy napływają doniesienia o tym zjawisku- obserwacje pozytywne i negatywne. Wstepnie wiadomo, że pas przesunął się na południe, oraz czas zakrycia był dłuższy od przewidywanego - planetoida ma więc większe rozmiary od dotąd zakładanych 146 km średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem 30km na zach od Poznania, od 21.30 UT do 21.50 UT.

 

Aż do ok. 21.37 UT miałem warunki słabe (zasięg w tamtym rejonie 4,5m) a pozniej przyszyły wysokie chmurki i zasięg spadł do 3,7m a tło niebo było bajecznie jasne i zamglone.

 

Gwiazdke w momencie przewidywanego zakrycia widziałem bardzo słabo, niemalże metodą zerkania. Mogę jednak z całą pewnoscia stwierdzić że nie doszlo do spodziewanego zakrycia (tzn. takiego jakie miało byc, czyli ponad 10sek). Gwiazdka "znikała" z moich oczu (przez ich zmęczenie) ale jedynie na krótkie momenty (1-2sek). Dłuższego zniknięcia nie zaobserwowałem. Nie wiem czy ta informacja może byc w jakikolwiek sposob przydatna, ale co tam :)

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście jest przydatna, np kolega z Bydgoszczy był w pasie i nie zaobserwował- to juz oznacza że pas się przesunął. Twoje doniesienie potwierdza to, a być może któreś z tych 1-2 sek zniknięć to było płytkie zakrycie ???

 

To wszystko wyjdzie z dokładnych analiz europejskich obserwacji, potrwa to zapewne około tygodnia, alebo dłużej, bo ciągle będą spływać info od ludzi z całego kontynentu. Wtedy dopiero się okaże jak naprawde przebiegał pas zakrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.