Jump to content

Mars 28.07.03

Guest
 Share

Recommended Posts

Nadrabiam zaległości w fotografowaniu, oto efekt mojej sesji nad ranem 28 lipca 2003, godzina 00h13m UT

mars_2003.07.28.00h13mUT_P.jpg

Powoli przestawiam się na myślenie w czasie UT - mam potem mniej problemów oprogramowaniem ;)

Zwróćcie proszę uwagę na maleńką czarna plamkę blisko północnego (górnego) skraju planety, to Nodus Alcyonius. na mojej fotce też da się tego dopatrzeć! Co prawda, dopiero wtedy, kiedy wiemy gdzie patrzeć, ale zawsze :D

Więcej szczegółów tutaj: http://www.bielack.got.pl/astronomia/ (Opozycja Marsa).

Pozwolę sobie dodać Marsa z 22.07, którego nie miałem dodawać z powodu jego barwy. Na tym zdięciu nieźle widać Nodus Alcyonius.

Niestety seeing na wysokości Marsa jest kiepski, i sztuką będzie zrobienie lepszych zdięć niż te które tu wszyscy prezentujemy. Ze wzgl. na warunki obserwacji wszyscy dysponujący przyzwoitym sprzętem mają szansę na niezłe zdięcia, oczywiście jak na szerokość geograficzną Polski, gdyż wykładnikiem jakości będzie w tym przypadku seeing a więc szczęście obserwatora do wykonania dobrego zdięcia, czego wszystkim życzę.

Swoją drogą muszę zainstalować PhotoShopa do korekcji barw i nie tylko.

Pozdrawiam

Waldek

Mars%202207.jpg

Ze wzgl. na warunki obserwacji wszyscy dysponujący przyzwoitym sprzętem mają szansę na niezłe zdięcia, oczywiście jak na szerokość geograficzną Polski, gdyż wykładnikiem jakości będzie w tym przypadku seeing a więc szczęście obserwatora do wykonania dobrego zdięcia, czego wszystkim życzę

Ech, Waldek - Twój Marsik przepuszczony tylko przez Registaxa wygląda "co najmniej tak samo dobrze", jak mój po 30 minutach w Photoshopie... :-[

Piękne fotki. Gratuluję i zazdroszczę.

Mnie wczoraj tylko tyle wyszło (MTO+okular 38 mm+barlow x2+Casio, stack 10x):

Mars28-07-03+.bmp

Mgła nad łąką utrudniała sprawę, ale na wiele więcej nie liczę.

Nie martw się Togalku ,

Ja wstałem o 2-giej poszedłem , ide piękne niebo , droga mleczna jak malowana . Kukam przez teleskop a tam tak syf jak dawno nie było - totalna KUPA jak mówi Małek .

Szkoda było wstawć wszystko pływało chyba bło 1/10 lub 2/10 no może następnym razem będzie lepiej :( .

dlatego, że już tyle dni mamy sucho i bez opadów, że zapylenie atmosfery jest potworne !! Do tego nakłada się turbulencja super-ogrzanego powietrza....no i KUPA ;D

Wczoraj, już z samego wieczora zobaczyłem to na przykładzie przelotu ISS - jej blask był intensywnie pomarańczowy, a nie zazwyczaj blado-żółty. (co ciekawe z mojego miejsca obserwacji "musnęła" Akktura w odległości około 3 ', barwy obu obiektów prawie identyczne !!)

Pozostaje oczekiwać wspomnianego przez "wicherka" frontu z silnymi opadami-jak na razie Podlasie jest bezchmurne.

a ja mam wrazenie że pada co chwilę ;)

jakaś porypana jest ta pogoda ... w lubuskim cały czas trąbią o suszy i że ostatnio padało w marcu, a niedaleko stamtąd leje co chwile - i to zawsze jak wyjdę na rower

Nie martw się Togalku ,

No aż tak się nie martwię. Dla mnie to zabawa i możliwość wypicia piwka na swieżym powietrzu dla odmiany. ;D

Pół godziny później, czyli ok 01:00 wg mojego zegarka Casio ;D zrobiłem kolejną sesję kilkunastu fotek Marsowi swoim Casio. Tym razem zwiększyłem czas naświetlania z 1/6 do 1/4 sekundy. Wyszło chyba niewielki ciut lepiej.

Marsy28-07%20.jpg

Tak naprawde do Marsa nie warto obecnie zabierac się przed 2.00, bo jest po prostu za nisko. Jesli nie podobają się Wam Wasze fotki zrobione o 0.00 czy 1.00 to rada jest prosta: poczekajcie jeszcze z godzine :)

pozdr

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.