Skocz do zawartości

Jowisz 21.04


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ wczoraj wieczorem była w Jarosławiu ładna pogoda postanowiłem ponownie wystawić do obserwacji Syntę 200/1000. Lepsza pogoda była dzień wcześniej, ale źle się czułem.

 

Przejrzystość była raczej słaba, około 4 mag. Niestety w powietrzu było bardzo dużo pyłów, które pojawiły się po kilku dniach suchej i wietrznej pogody.

 

Oglądałem tylko Jowisza i Saturna.

Jowisz prezentował się bardzo ładnie. Stosowałem powiększenia od 100-200x. Niestety obraz nie był stabilny, co początkowo przypisałem temu, że przystąpiłem do obserwacji wkrótce po wyniesieniu teleskopu. Potem okazało się, że z czasem było coraz gorzej i wina leżała po stronie napływającego górą ciepłego powietrza, które wzmogło turbulencje.

 

Bardzo wyraźnie widziałem przejście cienia satelity Jowisza na tle tarczy. Czerwona plama była widoczna bardzo słabo, choć w momentach spokoju widziałem strukturę chmur w pasach. Obserwowałem korzystając z okularów Kelnera i soczewki Barlowa (200x) i myślę, że gdy przestawię się na okular lantanowy to będzie o wiele lepiej. Miałem kupić zooma, ale chyba zdecyduję się na okular 5 mm.

 

Saturn też prezentował się ładnie z wyraźnie widoczną przerwą Cassiniego, ale jego blask był wyraźnie przyćmiony przez wspomniane wcześniej zapylenie. Niestety przejrzystość była obniżona o conajmniej 1 mag. w stosunku do normalnych warunków i dlatego nie podjąłem się obserwacji obiektów głębokiego kosmosu.

 

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe porównanie z tym co zobaczyłem w dziale Astrofotografia, a konkretnie ze zdjęciem Kuby Małeckiego.

 

Oczywiście patrząc przez teleskop Jowisz był mniejszy. Jeżeli chodzi o widoczność szczegółów to przeciętnie była podobna jak na zdjęciu oglądanym z odległości ok. 1 m. W chwilach, gdy atmosfera była spokojna (a te chwile spokoju trwały 0,5-1 s i powtarzały się co kilka sekund) widziałem nawet więcej szczegółów, ale tak krótko, że nie mógłbym ich np. naszkicować. Częściej jednak Jowisz rozmywał się, podobnie jak na animacji.

 

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Jowisz jak i Saturn jest coraz gorzej widoczny im bardziej się zbliża do zachodniego horyzontu . Zwróć uwagę że nikt nie publikuje fotek Saturna ostatnio tylko Jowisza a i te będą coraz gorsze .Ostatnio nagraliśmy na CCD zarówno Jupa jak i Saturna ale ich jakość nie pozwala na publikacje . Są po prostu kiepskie . Pozdrawiam Piotr Z .

Ps . pulsująca atmosferę widać doskonle na filmach . Zestakowane zdjęcie mogę podesłać z cieniem Ganimedesa . Pozdrawiam Piotr Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi Piotr tez wyslij :)

 

Robert, moim 9cm skopem widac wlasnie te szczegoły nie tylko na focie ale tez wizualnie, ale mniej wyraznie i jak u ciebie przez krotkie chwilki. Szkoda ze nie robisz fotek webem...

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie

...Zestakowane zdjęcie mogę podesłać z cieniem Ganimedesa . Pozdrawiam Piotr Z.

 

Witam

Nie wysylaj tylko wrzuc na forum :) Prawdopodobnie uznane przez Ciebie za slabe moga okazac sie spoko. Wydaje mi sie ze dzieki wlasnie takim postom mozemy sie wszyscy najwiecej nauczyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, moim 9cm skopem widac wlasnie te szczegoły nie tylko na focie ale tez wizualnie, ale mniej wyraznie i jak u ciebie przez krotkie chwilki. Szkoda ze nie robisz fotek webem...

Pozdr

 

Pożyjemy, zobaczymy. Jeszcze niedawno nie planowałem wycieczek w stronę fotografowania przez kamerkę, ale kusi mnie to coraz bardziej.

Niestety mój budżet na astronomię jest skromny, niedawno kupiłem obiektyw Sonnar Zeiss 200/2,8, teraz planuję zakup lantana 5 mm, tej wiosny miałem kupić skaner itd., a budżet wciąż tyci tyciutki. Kamerka musi więc zaczekać, choć chciałbym już udowodnić, że przez Sky Watchera też można robić dobre zdjęcia.

 

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jak chodzi o planety to kwestia okularów jest bardzo istotna. Jak pierwszy raz patrzyłem na Jowisza okularem 6,3mm rosyjskim w komplecie do Tała, to byłem rozczarowany. Jednak patrząc zoomem lantanowym widać nieporównywalnie lepiej szczegóły na tarczy planety. Przemyśl, czy 5mm lantan nie będzie Cię zbytnio ograniczał z jednym powiększeniem czy nie lepiej dozbierać do zooma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o zoomie, ale po obserwacjach, które przeprowadziłem do tej pory stwierdziłem, że najlepsze obrazy planet daje mój teleskop z okularem 20 mm i Barlowem 3x (ogniskowa układu 6,6 mm) oraz okularem 15 mm i w/w Barlowem (ogniskowa układu 5 mm).

 

Najchętniej kupiłbym zoom 5-20 mm, ale takiego niestety nie ma w ofercie. Astrokrakowy zoom ma ogniskową 8-24 mm, co w moim teleskopie dawałoby największe powiększenie 125 x, a to zdecydowanie za mało jak na tak światłosilny teleskop.

Lantan 5,2 mm da powiększenie 192 x i to mnie zadowala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, czyli 25.04 kolejny raz oglądałem niebo przez mojego Sky Watchera 200/1000. Planety widoczne podobnie jak poprzednio. Warunki pogodowe wskazywały na bardzo dobry seeing, jednak przy większych powiększeniach znowu "dokuczały" turbulencje powietrza i doszedłem do wniosku, że musi to być  wpływ budynku i obserwacji balkonowych. To co było mało istotne przy obserwacjach Talem 1 o średnicy 110 mm, teraz niestety zostało "powiększone" 2 razy.

 

Ponieważ była dobra przejrzystość powietrza postanowiłem kolejny raz oszacować zasięg teleskopu. Wcześniej przygotowałem sobie mapkę okolic gammy Lwa z gwiazdkami do 14,0 mag. tak na wszelki wypadek.

 

Pierwsza z gwiazdek, której jasność sprawdziłem, gdyż widoczna była słabo miała jasność 11,8 mag.  Następny krok to było odnalezienie gwiazdki 12,3 mag., którą odnalazłem bez problemu. Następnie postanowiłem odszukać dowolną gwiazdkę, która byłaby na pograniczu widoczności i odczytać jej jasność. Po 3-4 minutach znalazłem taką i poszedłem do pokoju po mapkę aby odczytać jej jasność. Okazało się, że ma 13,3 mag. Zachęcony tym wynikiem znalazłem na mapce gwiazdkę 13,5 mag. i poszedłem odszukać ją przez teleskop. Po około 5 minutach adaptacji wzroku udało mi się ją zobaczyć metodą zerkania.

 

Dalej już nie próbowałem, ale jak zdarzy się pogoda o jeszcze lepszej przejrzystości, będę szukać w okolicach zenitu gwiazdek o jasności 14 mag.

 

Przypominam, że obserwacje prowadzę w centrum mojego miasta, ale mam dobre warunki obserwacyjne. Wczoraj bez problemu widziałem gołym okiem gwiazdy o jasności 5 mag.

 

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu 21.04. pogoda też wydawała się nienajlepsza, ale Jowisz był widoczny świetnie. W Tale 100 widoczna bardzo ładnie plama i cień księżyca. Po około 40 minutach obraz był już jednak znacznie gorszy.

 

Ładny zasięg ma ta Synta 13,5 mag w mieście!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania podam zasięgi moich poprzednich instrumentów (ich rekordy miejskie).

 

Refraktor z obiektywem PTMA 64/800 - 11,5 mag.

Tal 1 - 110/805 - 12,3 mag.

Szukacz komet 150/900 - Uniwersał - 12,7 mag.

Tal 150 - 150/750 - 12,8 mag.

 

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj (25.04.2003), przy okazji obserwacji Vesty (to taka asteroida, nr.4, a nie kamerka   ;) ) przy naprawdę niezłych jak na Lublin warunkach ustanowiłem swój dotychczasowy rekord.

Gołym okiem - 3.65m (gam Vir) - i choć B Vir jest troszkę jaśniejsza, już jej nie widać - jest zbyt jasno od południowego zachodu.

A przez mojego 8" 200K dostrzegłem (zerkając) TYC0876-00966-1 o jasności 12.35m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dla tych, co z Lublina" ;)

Mój balkon wychodzi na południe/ku południowemu zachodowi. Południowy zachód rozświeltlają mi śwatła centrum. Wieża Trynitarska świeci tak jasno, że czytać można... Za to północny i wschodni horyzont jest lepszy - ok. 4.5m się trafia.

Podałem najsłabszą gwiazdę widoczną obok Vesty, by można było sobie porównać różnicę zasięg gołym okiem/zasięg przez teleskop.

A Ty, Karol, w którym miejscu Lublina obserwujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.