Skocz do zawartości

73P Schwassman-Wachmann 3 (2006)


Rekomendowane odpowiedzi

Gość cygnus
Leszku, dzisiejszej nocy jest szansa na zdjęcie kometki więc zapraszam do PG :)

Powodzenia w Pryszczowej!

 

Nad Tamiza ciagle zachmurzenie, ledwie Ksiezyc pokazal swoje oblicze! A gwiazdki tylko ze trzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z równin Pryszczowej Góry, gdzie byliśmy we czwórkę: Jum, Simi, A.Kisielewicz i ja na obserwacji i sesji foto zarazem komety 73P- S/W. Wrzucam dwa surowe zdjątka zrobione Sonnarem 300/4 i Canonem 350D, z czasem naświetlania po 30 sek. zaledwie, na ISO 800. Dłuższe ekspozycje rzędu 5 minut robiłem na kliszy Fuji 800 i pewnie obraz komety się rozjedzie nieco, gdyż dzisiejsze tempo jej przemieszczania wynosiło ok. 7,5"/minutę. Film poczeka jeszcze do wywołania, bo ledwie zaczęty. Adam jak obrobi swoje będzie miał co pokazać. Lewe zdjęcie składnik "B" i M13, zdjęcie prawe składnik "C".

_MG_8183b.JPG

_MG_8185b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wczoraj przy naświetlaniu klatek 2,5 minutowych było widać ruch komety. Widać że kometa pędzi strasznie i ciężko ją zdjąć nie poruszoną. Szkoda że nie miałem teleskopu, było by widać ruch komety przy większym powiększeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha !!!

 

Ja wczoraj znalazłam te kometkę.

 

Dziekuje Monterowi za mapkę i Marvazowi za telekonferencję i pomoc w jej znalezieniu...

 

Miałam problem żeby znależć cokolwiek ze względu na brak szukacza i telrada w moim Taurusie, ale udało się :helo::helo::helo:

 

Bardzo sie cieszę.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

 

Ps: Spróbujcie ją znaleźć bez szukacza newtonem na dobsonie... :szczerbaty: powodzenia.

 

Wtedy zrozumiecie moja radość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc, ładne zdjęcia. Zwłaszcza to z M13. :Beer:
Zdjecia są raczej przeciętne w śród tych jakie robiłem wielu innym kometom na kliszy bo składniki komety słabe . Było już podobne przejście komety Ikeya-Zhang koło M13, ale ona była dużo okazalsza niż 73P i sunęła dużo wolniej na tle gwiazd, więc można ją było doświetlić jak należy. Pod koniec chciałem zrobić dłuższe naświetlanie prowadząc na komecie, ale okazało się to nie możliwe nawet w warunkach polowych przy ciemnym niebie, ze względu na małą jasność jądra które ginęło po podświetleniu krzyża celowniczego w okularze. Może gdybym miał lunetę o większej średnicy to by się dało, więc nie dziwię się już Waldkowi że nie mógł tego zrobić pod miejskim niebem. Składnik B był celowany z aparatu analogowego, więc M13 mam na samym brzegu kadru w cyfrze. Dobrze że wogóle się załapał. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha !!!

 

Ja wczoraj znalazłam te kometkę.

 

Dziekuje Monterowi za mapkę i Marvazowi za telekonferencję i pomoc w jej znalezieniu...

 

Miałam problem żeby znależć cokolwiek ze względu na brak szukacza i telrada w moim Taurusie, ale udało się :helo::helo::helo:

 

Bardzo sie cieszę.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

 

Ps: Spróbujcie ją znaleźć bez szukacza newtonem na dobsonie... :szczerbaty: powodzenia.

 

Wtedy zrozumiecie moja radość.

Rozumię gdyż wczoraj Mirek Krasnowski miał problem aby znaleść ją w Taurusie bez szukacza ale.. z pomocą przyszła lornetka i znależliśmy ją w bólach. :Beer:

Prezentowała się pięknie. :notworthy:

Po drugiej w nocy zabierając tylko lornetę wyskoczyliśmy jeszcze z Mirkiem i Kordianem pod "prawie" * jeszcze czarne niebo do doliny Chochołowskiej i ... było tyle gwiazd że trudno było rozpoznać gwiazdozbiory.

A kometka prezentowała się chyba lepiej niż przez teleskop w mieście.

 

 

*- zaczynało świtać :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trase komety ladnie Zbig opisal http://astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=800&highlight=

Takze w innych postach polodniowe niebo Australia i z Bliskiego Wschodu . Szkoda, ze to nie ja :Beer:

 

I wielkie za to dzięki Zbigu..Jak dla mnie Laika jaśniej już być nie może:-)

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze jest to że dziś z Darkiem wybieramy się na przełęcz Kwaczańską na Słowację z całym sprzętem i będziemy łowić kometkę. Może jakieś foty nam wyjdą z tego polowania. Żałuj Mirku że musiałeś już opuścić Zakopane :szczerbaty:

Edytowane przez Kordian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha !!!

 

Ja wczoraj znalazłam te kometkę.

 

Dziekuje Monterowi za mapkę i Marvazowi za telekonferencję i pomoc w jej znalezieniu...

 

Miałam problem żeby znależć cokolwiek ze względu na brak szukacza i telrada w moim Taurusie, ale udało się :helo::helo::helo:

 

Bardzo sie cieszę.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

 

Ps: Spróbujcie ją znaleźć bez szukacza newtonem na dobsonie... :szczerbaty: powodzenia.

 

Wtedy zrozumiecie moja radość.

Miałem ten sam problem... :)

szukacz oczywiście był w innym plecaku... oczywiście.

Co prawda N6' na paralaktyku ale też trochę trwało zanim znalazłem kometę. I to najpierw M13 przez przypadek złapałem w okularze, a potem to mapka i mikroruchy aż natknąłem się na nią. Fajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczorajszej nocy zapolowałem na komete wraz z Jurkiem(Regulusem) niestety nie miałem mapek i znalazłem jeden składnik nieopodal M13 :D

Następnie rószyłem na łysego z myslą iz na komete rusze spowrotem jak będzie bardziej w zenicie, nie udało sie z powodu rosy która dotarła aż do lusterka wtórnego i zanim zdażyłem się jej pozbyć musiałem wracać do domu .

Dzis może w gorszych warunkach bo przydomowych no i łysy bedzie jasniejszy mysle powalczyć ze wszystkimi składnikami :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może tu też dopiszę,

mapki z zaznaczoną trasą poszczególnych fragmentów 73P są dostępne tu: http://www.astrobgs.dyndns.org/astro/73P/

są bardzo szczegółowo opracowane, na niektórych naniesione gwiazdki do 12 mag :)

mapy aktualne do dnia 15-ego maja

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mapki z zaznaczoną trasą poszczególnych fragmentów 73P są dostępne tu: http://www.astrobgs.dyndns.org/astro/73P/

są bardzo szczegółowo opracowane, na niektórych naniesione gwiazdki do 12 mag :)

 

Te mapki są aż za dokładne ;). Można dostać oczopląsu od tych kreseczek. Ja narazie zadowalam się składnikami C i B. Może poszukam coś więcej, jak Księżyc "schudnie" :). Szkoda, że właśnie teraz będzie pełnia, gdy kometa zbliża się do okresu najlepszej widoczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ Robercie, "zjedź" do końca tej strony, masz je tam w wersji do druku, w postaci gifów o rozdzielczości 1944x2520 pixeli, co pozwoli Ci wydrukować mapki na kartce A4, w rozdzielczości 150dpi :)

 

A rzeczywiście :) Poprzednio nie dotarłem do końca :rolleyes:

 

Wspaniałe mapki. Na pewno część wydrukuję, a może i wykorzystam w inny sposób ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.