Skocz do zawartości

73P Schwassman-Wachmann 3 (2006)


Rekomendowane odpowiedzi

Według danych z poniższej strony

 

http://www.aerith.net/comet/catalog/0073P/2006.html

 

wynika, że gdy skończył się alfabet (litera Z) zaczęto wprowadzać podwójne oznakowanie literowe AA, AB, AC itd. i ostatni z wymienionych składników to S-W 3/AT.

Ale strona była aktualizowana już pewien czas temu, więc na pewno jest ich więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widze ? Czy to sa naprawde poprawne dane?

0,04 AU to chyba ponizej limitu Roche'a ?

Ciekawe czy komus zrobilo sie choc troche cieplej w gaciach :)

 

NEO

 

Według obliczeń przeprowadzonych przez astronomów z programu 'Starry Night'

w przypadku GDYBY fragmenty komety miały uderzyć już 11 maja nastąpi to w

okolicach Bieguna Północnego - 20 stopni na południe (Północna Kanada,

Północna Rosja). Mowa jest tutaj o fragmencie BD-3 ponieważ aktualnie jego

trajektoria obniża się w kierunku Ziemi. Odłamek BD-3 przyspiesza. Według

wstępnych obliczeń do pierwszego uderzenia może dojść około 5:42 rano czasu

europejskiego 11 maja. W przypadku kolejnych uderzeń warto kierować wzrok

właśnie na obszary nad północną Rosją, północną Norwegią i Kanadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie przy okazji:

 

Comet73P-C2006-05-07.jpg

zdjęcie z: http://amateurastronomy.org/Picts/timharpu....php?mode=album

 

wygląda na to, że teraz fragment C zaczyna się rozpadać

heh jeszcze troche, to alfabetu zabraknie na określenie poszczególnych składników

Mi to wygląda na fotkę złożoną z kilku ekspozycji, ale na gwiazdach, a nie na komecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widze ? Czy to sa naprawde poprawne dane?

0,04 AU to chyba ponizej limitu Roche'a ?

Ciekawe czy komus zrobilo sie choc troche cieplej w gaciach :)

Ja tam widzę, że minimalna odległość składnika BD od Ziemi może wynieść nie 0.04 AU, ale 0.04 LD (dystansów Ziemia-Księżyc) :blink: . A skoro tak, to równie dobrze może z niezerowym prawdopodobieństwem przywalić. Niech mnie ktoś poprawi jeślii się mylę.

Uderzyć to pewnie nie uderzy, ale może będą latały meteorki? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest 0,04 LD, czyli 0,00010 AU (jednostki astronomicznej), czyli około 14-15 tys. km. I rzeczywiście w skali astronomicznej jest to tak mało, że jeszcze wszystko jest możliwe, tym bardziej, że są to prawdopodobnie obliczenia na "niepewnych" elementach orbity.

Z drugiej strony Miss Distance Nominal wynosi aż 33,7 LD (0,08 AU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie sam od razu poprawie, bo wkradl mi sie czeski blad.

 

0.04 LD (Lunar Distance= 3.84x10^5 km or 0.00257 AU ) oraz 0.00010 AU (Astronomical distance Unit: 1.0 AU is about 1.5x10^8 km ) to w przyblizeniu te same odleglosci. Oznacza to ze odleglosc obiektu 73P/Schwassmann-Wachmann 3-BD od Ziemi dnia 11.05 bedzie wynosic nie wiecej niz 15 tys km !!!!!!!!!!!

Zatem miesci sie chyba w granicach bledu pomiarowego i ewentualnosc uderzenia 3-BD a nawet innych odlamkow, zwazywszy na tak duzy podzial komety na czesci, wydaje sie byc BARDZO DUZA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie ma co wpadać w panikę. Nominalne (czyli najbardziej prawdopodobne) odległości minięcia składników wymienionych w tabeli są w przedziale 0.05-0.08 AU, a minimalne odległości wszystkich oprócz jednego też są większe od 0.03 AU. To, że dla składnika BD odległość jest tak mała wynika prawie na pewno z błędu pomiaru pozycji. Sądząc po oznaczeniu jest to fragment, który dopiero co się oddzielił, a nie da się wyznaczyć wiarygodnej orbity na podstawie obserwacji z tak krótkiego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie sam od razu poprawie, bo wkradl mi sie czeski blad.

 

0.04 LD (Lunar Distance= 3.84x10^5 km or 0.00257 AU ) oraz 0.00010 AU (Astronomical distance Unit: 1.0 AU is about 1.5x10^8 km ) to w przyblizeniu te same odleglosci. Oznacza to ze odleglosc obiektu 73P/Schwassmann-Wachmann 3-BD od Ziemi dnia 11.05 bedzie wynosic nie wiecej niz 15 tys km !!!!!!!!!!!

Zatem miesci sie chyba w granicach bledu pomiarowego i ewentualnosc uderzenia 3-BD a nawet innych odlamkow, zwazywszy na tak duzy podzial komety na czesci, wydaje sie byc BARDZO DUZA.

 

Przestań siać panikę. Po to liczą dwie wartości, Miss Distance Nominal i Miss Distance Minimum, żeby mieć najbardziej prawdopodobny i NAJGORSZY MOŻLIWY przypadek. Zauważ dużą różnicę między tymi wartościami w przypadku tego odprysku: 33LD i 0,04 LD. Szanse uderzenia są w tej chwili i wg tych danych MINIMALNE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tej stronie neo: http://neo.jpl.nasa.gov/ca/ jest tabelka możliwych kolizji, i fragmenty 73P wcale do jakiś szczególnie groźnich zaliczane nie są, co ciekawe nie podają rozmiarów fragmentów, z tego co udało mi się znaleźć, to odkryta w 1930 roku 73/P miała szacowaną średnicę na 1100m, w 1995 roku rozpadła się na 5 fragmentów, w tym roku już na kilkadziesiąt, ale dokładniejszych danych, dotyczących rozmiarów fragmentów, nie udało mi się znaleźć

 

ups sorry, przeoczyłem linka podanego przez VomitroNa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań siać panikę. Po to liczą dwie wartości, Miss Distance Nominal i Miss Distance Minimum, żeby mieć najbardziej prawdopodobny i NAJGORSZY MOŻLIWY przypadek. Zauważ dużą różnicę między tymi wartościami w przypadku tego odprysku: 33LD i 0,04 LD. Szanse uderzenia są w tej chwili i wg tych danych MINIMALNE.

 

Wyliczenia astronomow amatorow ze 'Starry Night' troche mnie poruszyly. Poza tym rozbicie komety na tak wiele kawalkow o dosc trudnych w takim wypadku do obliczenia ewentualnych trajektoriach kolizyjnych pobudza nieco wyobraznie.

Jesli juz jednak nawiazujesz do paniki to polecam TO

 

Ci chlopcy to sie dopiero nakrecaja. Zabawa na caly wieczor. :flower:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc była całkiem ładna a i przejrzystość sie poprawiła więc nie mogłem przepuścić okazji aby zerknąć na 73p. Wszystkim którzy jeszcze nie zapolowali polecam składnik B, obecnie powyżej Vegi i epsilonów, nawet kiepska ruska lornetka + średnie niebo pozwala ją odnaleźć.

Po ostatnich doniesieniach o kolejnych rozpadach myślałem że się nam kruszynka rozmyje a ona trzyma sie całkiem ładnie, wg. mnie obecnie prezentuje się dużo ładniej od C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy udało mi się popatrzeć na tą kometę. Bardzo wyraźnie było widać że kometa jest podzielona na dwie części,

niestety nie udało mi sie znaleźć trzeciego składnika, nie mam pojęcia czy ten trzeci składnik jest taki mały czy oddalił się na tyle że nie miesci się w polu okularu. Widok bardzo ładny polecam "zapolować" wszystkim tym którzy jeszcze nie mieli okazji.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
A co gorsza, ten link JUŻ nie działa. I to jest dopiero niepokojące, KTO ją zhakował?

Link działa. I jest szałowy :D

A poza tym, może i lepiej gdyby cuś przywaliło. Mam paru wytypowanych gości, którym by się przydało :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy udało mi się popatrzeć na tą kometę. Bardzo wyraźnie było widać że kometa jest podzielona na dwie części,

niestety nie udało mi sie znaleźć trzeciego składnika, nie mam pojęcia czy ten trzeci składnik jest taki mały czy oddalił się na tyle że nie miesci się w polu okularu. Widok bardzo ładny polecam "zapolować" wszystkim tym którzy jeszcze nie mieli okazji.

.

 

O którym składniku piszesz "kometa jest podzielona na dwie części"? A jeżeli trzeci składnik to G, to pod tym linkiem masz mapkę:

 

http://www.astrobgs.dyndns.org/astro/73P/73P-G3.gif

 

Tak więc w najbliższym czasie znajdziesz go kilka stopni na północ od Wegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bliskie przejście to już nie przelewki, ale zaryzykuję twierdzenie że można liczyć na jakieś meteory w okolicach 17-18 maja, bo wtedy Ziemia przetnie szlak tych odprysków-maruderów, tak mi wychodzi z niezbyt dokladnej wizualizacji orbity w 3D. Donoszą też o nagłym pojaśnieniu skladnika B, co moblizuje mnie dzisiaj do obserwacji mimo obecności Księżyca.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem o tym pojaśnieniu składnika B. Oby tylko pogoda wytrzymała to sprawdzę. Obecnie o 19:35 jest u mnie małe zachmurzenie (chmury zanikają) i niezła przejrzystość. Na pewno Księżyc będzie przeszkadzał, ale warto spojrzeć, bo robi się coraz ciekawiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.