Skocz do zawartości

WWPKF - odpowiedź na pytanie nr 37


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie nr 37 brzmiało:

 

Przyjdzie taki moment, że i półkula południowa Ziemi będzie miała niemal identyczną, jak my dzisiaj, Gwiazdę Polarną. Będzie to gwiazda o jasności też nieco ponad +2m. A do tego także zmienna, z amplitudą ok. 0,3m.

 

Proszę podać:

- przynajmniej dwie nazwy własne tej gwiazdy;

- rok, w którym to nastąpi;

- jej minimalną odległość biegunową.

 

 

Odpowiedź:

 

Chodzi oczywiście o gwiazdę iota Carinae (Tureis, Turais, Scutulum, Asmidiske, Azmidiske)

 

Według "SkyMap 2003 Lite" nastąpi to w 8086 r. kiedy to odległość biegunowa tej gwiazdy spadnie do 0°11,1'.

 

Według "RedShift 4":

w 8086 r.

p = 0°10,9'

 

Według "Cartes du Ciel 2.75":

w 8091 r.

p = 0°11,0'

 

Według "StarryNight Pro 4":

w 8104 r.

p = 0°11,9'.

 

Według "Guide 8":

w 8096 r.

p = 0°11,9'

(Burza, u mnie wyszło w Guidzie jakoś trochę inaczej. I tylko PPM pokazał współrzędne na aktualną epokę, wszystkie pozostałe katalogi albo na 1991, albo na J2000).

 

Gratuluję Burzy zdobycia "palmy pierwszeństwa", a Sybicowi cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę El, że przy takich "kosmicznych" datach programy już zaczynają się powoli wykrzaczać - na przykładzie chociażby tych katalogów. Może to jeszcze zależy w jakimś stopniu od aktualnego upgradu programu, ale sądzę, że chyba raczej niewiele. Chyba, że mielismy jakieś inne ustawienia co do np wskazywanego roku (ale jak to sprawdzałem, nie odgrywało żadnej roli u mnie), manipulowałem tylko epoką , czyli na zywca wpisałem J8091 ;D

 

Identyczne wyniki jak u mnie Guide dał jak widzę u Ciebie CdC 2.75. Ciekawe, że Starry ma największe odchyłki od nich- to chyba jest zależne od zastosowanych algorytmów i precyzji katalogów gwiazdowych załadowanych w poszczególne programy, ciekawe który z nich liczy najdokładniej? - osobiście bym się skłanial za algorytmami i katalogami CdC i Guida.

 

Możemy zrobić odrębny test na pozycje planet tymi programami na wybranej, odległej dacie- może byłby bardziej miarodajny.... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) programy, ciekawe który z nich liczy najdokładniej? - osobiście bym się skłanial za algorytmami i katalogami CdC i Guida.

 

Możemy zrobić odrębny test na pozycje planet tymi programami na wybranej, odległej dacie- może byłby bardziej miarodajny.... ???

 

algorytmy zaimplementowane w tych programach

niestety są dla nas tajemnicą ...

 

poza tym wyniki obliczeń w tych programach, to tak

odczytanie pozycji statku z GPS'u – prawda ?

"ciach" i już jest :-)

nie daje takiej satysfakcji jak ręczne obliczenia, choć

bym się miał przy tym kilka razy pomylić :-)

 

a co do pozycji Planet to przy tak kosmiczej

dacie nie małą rolę będzie tu odgrywac deltaT

- nie wiemy jakie bedzie ...

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, to z delta T to prawda jak najbardziej, ale z czystej ciekawości nurtuje mnie takie porównanie - jakie będą rozbieżności co do współrzędnych planet dla konkretnej daty i godziny w poszczególnych programach ???, np za jakieś 1000, 2000, 5000 lat...

 

Na stronie producenta Guide'a można przeczytać o dokłądności programu :

 

http://www.projectpluto.com/accuracy.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.