Skocz do zawartości

Syriusz czy Meade??


Rammstein5

Rekomendowane odpowiedzi

Ladny teleskop. Z tego co widze moze miec jednak problem z chlodzeniem lustra. Przydalby sie wiatraczek.

 

Pirxie, taurus to otwarty teleskop, wystarczy zdjąć ten czarny hmm.. peniuar

i wtedy teleskop pokazuje wszystkie swoje ukryte wdzięki,

a zamiast wiatraczka, może raczej wachlarzyk? :D

pozdrowienia

 

DSCN7754_zmiana_rozmiaru.jpg Mirek5.jpg

bo tak wygląda taurus 380 ... i jego twórca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirxie, taurus to otwarty teleskop, wystarczy zdjąć ten czarny hmm.. peniuar

i wtedy teleskop pokazuje wszystkie swoje ukryte wdzięki,

a zamiast wiatraczka, może raczej wachlarzyk? :D

pozdrowienia

270 ma klejone lustro do plyty mocujacej i jak widzialem chlodzi sie dlugo.

W 380 nalezy sklejke z dolu sciagnac wtedy jest odsloniete szklo lustra co znacznie przyspieszy chlodzenie . Sklejke latwo sciagnac , a nad wentylatorkiem tez warto pomyslec , Jednak lustro to 4 cm plyta . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirxie, taurus to otwarty teleskop, wystarczy zdjąć ten czarny hmm.. peniuar

i wtedy teleskop pokazuje wszystkie swoje ukryte wdzięki,

a zamiast wiatraczka, może raczej wachlarzyk? :D

pozdrowienia

 

DSCN7754_zmiana_rozmiaru.jpg Mirek5.jpg

bo tak wygląda taurus 380 ... i jego twórca

 

Owszem teleskop jest azurowy i jak widze na zdjeciu da sie zdjac plyte od spodu. Lustro jednak jest spore i wiatraczek by sie przydal. Podczas chlodzenia wytwarza sie powloka termiczna wokol lustra, przez co lustro sie wolniej chlodzi. Ta olbrzymia plyta szklana magazynuje w sobie sporo ciepla wiec wiatraczek, ktory by przelamal ta powloke cieplna moim zdaniem bardzo pomoze. Mozna tez tak jak sugerujesz uzyc wachlarzyka, ale mnie tak przez cala noc by sie nie chcialo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

3 kwietnia miałem mieć do odbioru teleskop Syriusz w Astrokraku jednak są pewne kłopoty z tubą do tego teleskopu i ma być on gotowy za 10 dni. W Astrokraku polecono mi zamiast tego Syriusza Newtona Made 12" co myślicie o tym??

Czekać na Syriusza czy brać od ręki tego 12"??

Czy można jeszcze gdzies zamówić takiego taurusa??

Słyszałem że jest problem ze znalezieniem luster powyzej 30cm, ale czy w przyszłości będzie można dostać taki teleskop na zamówienie?/

Ta stronka z taurusami nie chce sie otworzyć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można jeszcze gdzies zamówić takiego taurusa??

Słyszałem że jest problem ze znalezieniem luster powyzej 30cm, ale czy w przyszłości będzie można dostać taki teleskop na zamówienie?/

Ta stronka z taurusami nie chce sie otworzyć....

 

Mówisz i masz: zaglądnij do działu Sprzedam na tym forum...

A stronka z Taurusami faktycznie była ładna i szkoda, że Mirek z niej zrezygnował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć

Dzisiaj poraz pierwszy miałem okazje obserwować Taurusem DS, nareszcie pogoda dopisała a księżyca niebyło.

Ciepła pogodna noc aż się chciało lukać. Napoczątku chciałem ustrzelić tripet Lwa ale niestety nieudało się może następnym razem(za mało doświadczenia :Boink: ) , po nieudanych próbach odnaleźienia galaktyk, postanowiłem poszukać gromady kulistej M13 i tu się zaczeło (power 117x) to co ujżałem to coś nieprawdopodobneg taka ilość malutkich gwiazdek :blink: szok!!!, aż żal że niemam jakiegoś mocniejszego okularu mogę sobie tylko wyobrazić jak ta gromada wyglądała by przy 200x :blink: . Po oblukaniu M13 postanowiłem odszukać jej sąsiadke M92 i tu także duże zaskoczenie gromada prezentuje się pięknie, niewiele ustępował M13. Niestety to była moja ostatnia emka, musiałem zwijać sprzęt bo jutro do szkoły czeba wstać :szczerbaty::Boink: . Wcześniej obserwowałem jeszce Saturna, piękny przerwa widoczna na całej długości pierścienia, cień na tarczy planety i bardzo dużo szczegułów na powierzchni planety. To chyba był mój najlepszy saturn jakiego kiedykolwiek widziałem. Niestety zawiódł mnie trochę Jowisz, widoczne wyraźnie 2 pasy czasami granulacja chmur ale ogólnie mało detali.

Reasumując był to chyba jak narazie najlepszy wieczór spędzony z Taurusem, widok M13 i M92 pewnie długo zostanie w mojej głowie :Boink: .

Pozdrawiam mam nadzieje że jutro także pogoda dopisze i odnajde kolejne emki. Pogodnego Nieba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Triplet, jesli raz sie go samodzielnie odszuka, na zawsze pozostanie latwym celem :-)

Jesli masz dobra mapke nieba to bez problemu go odnajdziesz, bo jest dosc charakterystycznie polozony.

 

Z takim lustrem to pestka, choc dla niewprawnego obserwatora moze to stanowic na poczatku pewien problem, szczegolnie pod jasnym miejskim niebem.

 

Ja ostatnio Makiem ich w miescie nie zlapalem :-(

 

Szukaj z okularem ktory da Ci co najmniej 1st. pola.

I pamietaj, ze te galaktyczki sa dosc slabe, szczegolnie NGC3628.

Moga Ci umknac przy przeczesywaniu nieba.

 

 

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy gromadach kulistych dobrze mieć zooma, np. 8-24 mm. Najpierw ustawiasz na 24 mm, a potem dojeżdżasz do 8 mm zwiększając powiększenie i rozkoszując się widokiem.

 

Niestety Jowisz jest stosunkowo nisko i grubość warstwy powietrza przez którą biegną promienie świetlne od planety robi swoje. Choć ja wczoraj momentami miałem dobry obraz. Aha, obserwowałeś zapewne struktury chmur, a nie granulację :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam od dłuszego czasu już nad jakimś krótko ogniskowym okularku do Taurusa. I coś zaczoł chodzić mi po głowie właśnie ten zoom Vixena. Czy on się sprawdzi w tak światłosilnym teleskopie? Czy może kupić krótkiego lantana i do niego barlowa? Zoom wydaje się bardziej uniwersalny na początek da mi więcej możliwości.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

No Panowie dziś znalazłem taki o to kwiatek: http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=936 - jak się okazuje Rammstain jesteś pełnym jadu oszustem a cały ten wątek to zaaranżowany przez obce siły (zbliżone do tych które ladowały w klewkach) spisek przeciwko jedynemu uczciwemu i fair... a wogóle co nagle to po diable !

 

Powiem szczerze, że niezwykle mierzi mnie pewien rodzaj niesmacznej obłudy uprawiany wszyscy wiemy gdzie - ostatnio kilka razy czytałem o tym że produkty konkurencji to badziew, plastik a maksutowy Oriona są testowane przez amerykanów i wysyłane do polski (a te z SW to syf) i takie tam non top. Prawde mówiąc nie wiem jak trzeba być powiedzmy nierozsądnym żeby wierzyć w takie historie, więc wszem i wobec proszę nie dajmy się zwariować... !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.