Skocz do zawartości

Nietypowe konstrukcje teleskopów


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

A to coto takie ciekawe?? Jakos niemoge sobie uzmysłowic jak to lustro dobija tak pod katem? :Boink: ono musi byc jakies "krzywe" :szczerbaty:

 

A i tu wiecej modeli

 

A no tak w newtonie to wszysciutko jest prościutko a tu to wszysciutko jest zdeczka krzywo Moze by sie człowiek porwał na taką konstrukcje hehe Jakby niebyło to telep sie skraca dwukrotnie... :blink:

 

a to to juz całkiem... :szczerbaty:

 

Mistrzostwo pomysłu

Edytowane przez BODI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to coto takie ciekawe?? Jakos niemoge sobie uzmysłowic jak to lustro dobija tak pod katem? :Boink: ono musi byc jakies "krzywe" :szczerbaty:

 

A i tu wiecej modeli

 

A no tak w newtonie to wszysciutko jest prościutko a tu to wszysciutko jest zdeczka krzywo Moze by sie człowiek porwał na taką konstrukcje hehe Jakby niebyło to telep sie skraca dwukrotnie... :blink:

 

a to to juz całkiem... :szczerbaty:

 

Mistrzostwo pomysłu

 

 

 

Niezłe mutanty... ciekawe jak wygląda sprawa z kontrastem w takim krzyżowym rozwiązaniu?

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe mutanty... ciekawe jak wygląda sprawa z kontrastem w takim krzyżowym rozwiązaniu?

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori2711

 

Zdaje się że te krzywe zwierciadło jest wycinkiem koła z dużego zwierciadła, patrz zdjęcie.

Sam myślałem nad zrobieniem takiego, ma pewną zaletę w obrazie gwiazdy nie widać krzyża lustra wtórnego.

post-3009-1162794244_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lustra sferyczne ?? :| Dwoma sferycznymi nie wyeliminujesz aberracji sferycznej.

 

Zdaje się, że żadnymi całkowicie nie wyeliminujesz :huh: - tylko przy takich światłosiłach aberacja sferyczna generowana przez zwierciadła sferyczne jest na akceptowalnym poziomie.

(Tak jak dla newtonów f10 (czy nawet f8?) i ciemniejszych lustro główne może być z powodzeniem sferyczne)

 

A z "wycinkiem profilu" dużego lustra to nawet jest (był?) w sprzedaży newton off-axis Oriona:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=newton+offaxis

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak to jest z off-axis przy lustrze sferycznym?

No bo np ja mam lustro sferyczne i odchyle je o 2.5* to co sie stanie?? czy to lustro musi byc jakos specyficznie wyszlifowane??? przecież to jest sfera - to tu nic nie nawymyśla. :blink:

off_axis_sfera.jpg

Czy te 2.5* zniekształci mi obraz?? Może mi to ktoś naświetlic zdeczka?? Bardzo bym prosił. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być odpowiedni wycinek paraboli. I koniec . B)

 

Lustro sferyczne off-axis działa dobrze tylko przy światłosiłach rzędu 16 dla 10cm lustra i około 20 dla 15cm (ogniskowa 300cm !!). W przypadku mniejszej światłosiły aberracja sferyczna zacznie przewyższać śrdnicą krążek dyfrakcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak to jest z off-axis przy lustrze sferycznym?

No bo np ja mam lustro sferyczne i odchyle je o 2.5* to co sie stanie?? czy to lustro musi byc jakos specyficznie wyszlifowane??? przecież to jest sfera - to tu nic nie nawymyśla. :blink:

post-879-1162854424_thumb.jpg

Czy te 2.5* zniekształci mi obraz?? Może mi to ktoś naświetlic zdeczka?? Bardzo bym prosił. :notworthy:

 

Jeśli zwierciadło będzie mieć profil jak te na rysunku (wycinek koła z dużego zwierciadła) to wszystkie

cechy zostaną zachowane i nie ma znaczenia czy będzie sferyczne czy paraboidalne, zastanawiam

się nad niesymetrycznym stożkiem światła, który powstaje po odbiciu od lustra wtórnego,

czy nie będzie mieć wpływu na tworzenie się obrazu w okularze?

A co do twojego pytania, co się stanie po odchyleniu lustra, nic, najwyżej obrazy ciał które mają

być okrągłe wyjdą owalne.

post-3009-1162894065_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad niesymetrycznym stożkiem światła, który powstaje po odbiciu od lustra wtórnego,

czy nie będzie mieć wpływu na tworzenie się obrazu w okularze?

źrenica wyjściowa nie bedzie współosiowa z osia okularu i bedzie przylegać do osi okularu krawędziowo lub jeszcze dalej w zależności od rozsunięcia krawędzi lustra głównego od osi optycznej teleskopu.

zrenica_z_offaxis.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie chłopaki co jeszcze jest ważne.

 

Na moim rysunku zielona linia przedstawia oś optyczną. Na niebiesko namalowałem lustra - główne i wtórne ze zwykłego Newtona. Tutaj ograniczeniami są : D/F = 4 dla lustra parabolicznego i dostępnych okularów (!!), a D/F > około 8 dla lustra sferycznego - z uwagi aby aberracja sferyczna była mniejsza niż krążek dyfrakcyjny.

 

Ale z uwagi na skończony rozmiar lustra wtórnego - aby teleskop był całkowicie off axis - wycinek lustra głównego musi być mniejszy niż pół !! - możliwe maksymalne wycinki przedstawiają czerwone linie - stosuje się albo górną część albo dolną, lecz zawsze d<D/2 !!

 

Z tąd wyżej pisałem o światłosiłach dla lustra sferycznego, skoro D/F > 8 a d<D/2 z tąd właśnie d/F > 16 .

 

Dla paraboli wyjdzie d/F > 8 właśnie z uwagi na komę oraz na niewspółosiową źrenicę w okularze o czym wspomniał Mc Arti.

Off.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Mam takie pytanie : czy znacie może jakąś stronkę z teleskopami " Taurus " gdzie mógł bym zobaczyć sobie te teleskopy . akcesoria i cennik . Pytam dlatego że strona : teleskopytaurus ,chyba jeśli sie nie mylę od Pana Mirosława Dymka mi nie działa a jestem tymi telepami również zainteresowany . Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję!! :Beer:

 

Pozdrawiam serdecznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a choćby na forum jest mnóstwo zdjęć Taurusów

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6676

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7840

natomiast co do cennika, najlepiej by było jakbyś skontaktował się z Mirkiem

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showuser=92

 

 

a przy okazji, taki baaardzo jasny newton

 

t1m_4.jpg

 

średnica 1m i F/3 !!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.