Skocz do zawartości

Nietypowe konstrukcje teleskopów


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Witam

Ponieważ pochmurno to można nadrobić braki w czytelnictwie. Jakiś czas temu czytałem o próbie wykonania zwierciadła głównego z aluminium. Jednak pomysł nie sprawdził się do końca.

W archiwalnym numerze Uranii 11/1960 znalazłem opis wykonania zwierciadła ze stali nierdzewnej i żelbetonu. Rozwiązanie to zostało opatentowane pod numerem 42 426. Autorem patentu jest znany konstruktor teleskopów, niestety już nieżyjący Antoni Rybarski Warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z tym pomysłem.

Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

No ale to jest dokładnie układ Nasmytha który buduję właśnie, tzn. przerabiam klasycznego Newtona na taki układ. I pewnie już byłby gotowy tylko lusterko utknęło w napylaniu...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

No ale to jest dokładnie układ Nasmytha który buduję właśnie, tzn. przerabiam klasycznego Newtona na taki układ. I pewnie już byłby gotowy tylko lusterko utknęło w napylaniu...

No tak nie do końca. W układzie "folded" lusterko jest płaskie i ogniskowa się nie zmienia. Trzeba tu dokładnie rozrysować układ bo łatwo sobie dodatkowo zwiększyć obstrukcję tym trzecim lusterkiem.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś jest je halo z tym schematem. Jeśli LW jest płaskie to jakim sposobem wiązka rozbieżna po odbiciu zmienia się w zbieżną?

ognisko teleskopu wypada wewnątrz tuby czyli ostrości nie uzyskasz w żadnym położeniu wyciągu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ZbyT napisał:

coś jest je halo z tym schematem. Jeśli LW jest płaskie to jakim sposobem wiązka rozbieżna po odbiciu zmienia się w zbieżną?

ognisko teleskopu wypada wewnątrz tuby czyli ostrości nie uzyskasz w żadnym położeniu wyciągu

 

pozdrawiam

Też tak myślę, ze coś tu nie tak jest. Taki obrazek uzyskałem w programie Paula Stevick'a, do projektowania teleskopów zwierciadlanych. Dla rożnych nietypowych układów działa poprawnie a tutaj taki motyw.

Pozdrawiam, 

Piotr.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, don Pedro napisał:

Też tak myślę, ze coś tu nie tak jest.

Wrzuciłem ten obrazek do SketchUpa i (mniej-więcej) zmierzyłem kąty - wygląda na to, że kąt odbicia dolnego promienia jest taki, jak kąt padania górnego i odwrotnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 15.10.2016 o 20:13, zbyszekzz napisał:

Witam

Ponieważ pochmurno to można nadrobić braki w czytelnictwie. Jakiś czas temu czytałem o próbie wykonania zwierciadła głównego z aluminium. Jednak pomysł nie sprawdził się do końca.

W archiwalnym numerze Uranii 11/1960 znalazłem opis wykonania zwierciadła ze stali nierdzewnej i żelbetonu. Rozwiązanie to zostało opatentowane pod numerem 42 426. Autorem patentu jest znany konstruktor teleskopów, niestety już nieżyjący Antoni Rybarski Warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z tym pomysłem.

Zbyszek

Gzies widziałem zwierciadlo wyszlifowane z aglomarmuru na parapety.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maxload.jpgLe site web de Jérôme - [ASTRO] Les différents télescopes

 

http://jerome.xf.free.fr/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=38&limit=1&limitstart=6

http://www.astromist.com/pages/clavius.html

 

Cap Newise Newton, z korektorem aberracji sferycznej umieszczonym przed pryzmatem kątowym. A już myślałem, że ja to wymyśliłem.

 

Miscellaneous Musings

 

Układ Schupmann'a, z lustem Mangina korygującym aberracje chromatyczną obiektywu. Taki flipper dla światła.

suschu.gif

 

fig1

 

Schupmann raz jeszcze.

 

https://www.wa2guf.org/building-a-schupmann/

 

image.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.