Skocz do zawartości

Binoviewer Soligor - CD - krótko ale treściwie i ku przestrodze...


Rothbard

Rekomendowane odpowiedzi

W czasie zaćmienia w Turcji miałem okazję popatrzeć przez Skywatchera 80ED z nasadką bino Baadera i obraz był fantastyczny. Idealna kolimacja i wrażenie 3D. Gdy za chwilę popatrzyłem przez swojego Celestrona z lantanem obraz wydał mi się jakiś taki płaski. Być może sprawię sobie kiedyś takie bino, ale to już koszt dużo większy niż 1000zł za soligora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Beskidach będę przebywał w miesiącach lipiec - październik. Można się ze mną umówić prywatnie.

pozdrawiam

Taak, z pewnością BINO daje dobre wrażenia wizualne.

Chyba, że ktoś ma kłopoty z widzeniem dwuocznym.

 

Co do tych obliczeń powierzchniowych - są one słuszne przy zastosowaniach fotometrycznych. Natomiast przy ocenie wrażenia z obserwacji wizualnych - po prostu porównanie wrażeń decyduje, żadne pierwiastki ze stosunku średnic nie mają zastosowania. :)

W końcu to, co sprawia nam tyle przyjemności, to OBRAZ a nie aprtury numeryczne i takie tam!

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś były wykresiki co do zasięgu w bino i nie bino. "apertura" w bino "rośnie" o czynnik około 1,4. 230*1,4=320 tak więc jesteśmy w okolicach 350mm więc niedziwota. :)

 

Genialne :helo:

A zatem lornetka 70mm spokojnie zastępuje refraktor 100mm ... :buahaha:

a może i większy bo brak obstrukcji ...

 

Co do tych obliczeń powierzchniowych - są one słuszne przy zastosowaniach fotometrycznych. Natomiast przy ocenie wrażenia z obserwacji wizualnych - po prostu porównanie wrażeń decyduje, żadne pierwiastki ze stosunku średnic nie mają zastosowania. :)

W końcu to, co sprawia nam tyle przyjemności, to OBRAZ a nie aprtury numeryczne i takie tam!

:Salut:

 

Cygnus przeczytaj moje posty - piszę dokładnie to samo - WRAŻENIA z uzywania bino są jednym i tu się całkowicie zgadzam, że obraz "jest lepszy" w znaczeniu jak pisałem:

 

... spogladanie przez bino 2x230mm SPRAWIA WRAŻENIE na obserwatorze korzystania z większego teleskopu np. 350mm - i tu się zgadzam - jest to sprawa fizjologii widzenia (kontrast, plastyczność zobrazowania, łatwiejsze dostrzeganie szczegółów) ...

ale określanie zasięgów gwiazdowych to drugie, i jest to porównywalne do fotometrii - prawda?

Teoretyczny zasięg graniczny teleskopu 350mm jest prawie o 1 magnitudo większy niż teleskopu 230mm.

A różnica blasku 1 magnitudo oznacza 2,5 x różnicę jasności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.