Skocz do zawartości

"Meade" LightBridge 8"


Paweł Sołtysek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zapytanie odnosnie tego teleskopu:

 

"Meade" LightBridge 8"

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365

 

Przymierzam sie do kupna synty 8'' na dobsonie, ktora jest po bardzo atrakcynjej cenie w DO. Jednak znajomy powiedzial, ze "Meade" LightBridge 8" jest duzo lepszy, bo to solidna firma. Chcialbym poznac Wasze opinie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj Syntę, bo cenowo jest nie do pobicia, chyba, że zależy Ci na tym aby teleskop się dał złożyć i był bardziej kompaktowy w przypadku podróży. Co do jakości optyki to Synta jest naprawdę bardzop dobra, poczytaj sobie opinie na forum. Osobiście patrzyłem parokrotnie pzrez Syntę 20cm i według mnie ten teleskop Synta od jakiegoś czasu robi naparwdę karierę :)

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy kto jest twoim znajomym :szczerbaty:

 

a poważnie to na forum jeszcze chyba nikt takiego niema. LB napewno dłużej sie składa i niewiem czy te wręgi między tubami nie szkodzą sztywności. pozatym pewnie kolimacja za każdym razem po rozstawieniu a i w naszym klimacie roszenie obu luster i trzeba by zakładać jakąś szmate na te wręgi. Zima prawde o nich powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do optyki to się zgadza Synta jest rewelacyjna jak za te pieniądze ale ma także wady, kiepski wyciąg a nawet bardzo kiepski no i dobson jakis taki sztywny, na szczęście te wady można łatwo usunąć więc ja bym się długo nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do optyki to się zgadza Synta jest rewelacyjna jak za te pieniądze ale ma także wady, kiepski wyciąg a nawet bardzo kiepski no i dobson jakis taki sztywny, na szczęście te wady można łatwo usunąć więc ja bym się długo nie zastanawiał.

 

Co do wyciagu... Co z nim nie tak?

 

Co do montazu... Czy do dobsona mozna zamontowac jakis naped? Jezeli tak to ile to bedzie kosztowalo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyciagu... Co z nim nie tak?

 

Co do montazu... Czy do dobsona mozna zamontowac jakis naped? Jezeli tak to ile to bedzie kosztowalo?

 

Tak jak pisze Grzybek80 wyciąg w Syncie jest bardzo przeciętny, ma niewielkie luzy ale jeszcze ujdzie. Co do montażu to możesz zawsze dobsona postawic na platformie.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postanowiłem tak.

Najpierw Synta 8", bo to ostatnio naprawdę stosunkowo niewielki wydatek, a telep wielokrotnie sprawdzony. Jakość optyki, wg tego co wyczytałem z archiwum, znacznie przerasta ewentualne niedomagania techniczne.

Drugim krokiem, jeśli nie refraktor albo S-C, byłby większy Newton. Tu z kolei może tenże Meade LightBridge, ale największy model. Też cena stosunkowo atrakcyjna. Albo za równowartość ... lustro czy "kawałek" lustra do czegoś większego, co sam budowałbym, uważnie zerkając się na perypetie Hansa :D

Inaczej: najpierw kupić za małe pieniądze, później zorientować się, co da się "wycisnąć.

Schematy platform i napędów do Dobsonów są w Download.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.