Skocz do zawartości

drgania i gwiazda polarna


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jak wycelować bez kupowania lornetki biegunowej dokładniej w gwiazde polarną niż tylko pi razy drzwi, nie mam montazu z napędem więc aby sie skupić na obiekcie najlepiej jest mi ruszać sie tylko w jeden osi wiadomo, wkońcu od tego służszy montaż paralaktyczny :-)

2. Czy są jakieś sposoby na zminimalizowanie drgań w teleskopie C6-N? Jak narazie robie coś takiego:

- wbijam statyw mocno w ziemie

- teleskop dobrze wyważony w osi deklinacji i rektascencji, przeciw waga jak najbliżej montażu (żeby nie drgała na samym końcu tej metalowej końcówki)

- metalowa pułeczka w komplecie aby usztywnić nogi statywu

- jakieś inne sposoby? :szczerbaty:

3. Czasem miałem wrażenie że w osi deklinacji jak sie poruszałem to teleskop robił to takimi skoczkami mniej płynnie czy to normalne? Teraz jest prawie idealnie wyważony i tego nie widze bo nie chce mi sie narazie go dokładnie sprawdzać ale pamietam że coś takiego sie zdarzyło, czy to możliwe że przydałoby sie montaż nasmarować?

4. Czy jak ktoś nosi okulary ( nie ja) to może sobie dopasować ostrość w teleskopie sam?

5. dopisz jak wymyśle.

 

----

 

Swoją drogą luneta biegunowa to nie taki wielki zaś wydatek, jak dokładnie dzięki niej można wyznaczyć polarną?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Czy jak ktoś nosi okulary ( nie ja) to może sobie dopasować ostrość w teleskopie sam?

Oczywiście że może :D

Co do reszty to nasmarowac jak najbardziej,

A co drgań może zastanów sie na wymiana statywu ( bo chyba masz aluminiowy z tego co pamietam to takie są w tych modelach)

Co do gwiazdy polarnej jażeli nie focisz to na oko wystarczy.

Jak miałem mizara to na oko do wizuala nie było problemów :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek lunetki biegunowej, nie lornetki. :D

 

1. Wyjmujesz zaslepkę od lunetki i patrzysz oczkiem bez ta dziurka na lunetkę. Ustawiasz montaż tak aby było widać polarną, to wystarczy do wizuala.

 

2. Wymień statyw na geodezyjny to najważniejsze wtedy wszystko staje sie 10 razy stabilniejsze. Montaż wyważasz tak aby przy zwolnionym hamulcu wszystkie osie byłu w równowadze (jeśli przeciwwagę dajesz przy moncie to robisz to nieprawidłowo)

 

3. Szarpie jak masz niewyważony. Jak nie masz doświadczenia to jak wygarniesz chińską maź z montażu to będzie jeszcze gorzej tak że smarowanie sobie odpuść, latem ten chiński "smar" jest do zniesienia.

 

4 :ha: to był żart prawda ??

 

5 czekamy

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. no to wiem widze przez tą dziurke Polarke ale i tak mi czasem mi spierdziela obiekt obserwacji szczególnie przy wiekszym powerze :\

2. tak, statyw mam aluminiowy, nie wiem skąd wziać taki statyw geodezyjny:P

( przykładowo taki : http://www.allegro.pl/item96595432_statyw_..._fs20_nowy.html ? )

3. teleskop potrafie dobrze wyważyć więc to nie problem , jednak pomimo tego czasem miałem problemy z szarpaniem...

4. Edit: napisze inaczej, chodziło mi oto dokładnie czy osoba która ma wade wzorku nie nosząc okularów może sobie wyostrzyć obraz tak jakby miała okulary i patrzyła na obraz który bedzie ostry dla mnie. :P zamieszałem :P

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja przedwczoraj patrzyłem na Saturna z powiekszeniem 400x, miałem napęd w jednej osi, polarke ustawiłem tak jak ci pisałem, położenie Saturna korygowałem co około 3-4min jak mi uciekał zabardzo na brzeg pola.

2. Ja mam statyw geodezyjny drewniany spod teodolitu , jest ok. Ten co pokazałeś jest aluminiowy, powinien byc ok ale pewności nie mam. Drewniane statywy są czasem na allegro czy świstaku ich ceny oscylują w granicach 80zł (czasem można kupić za psie pieniądze).

3. Szarpanie miałeś przy obu kierunkach kręcenia, czy w jednym?

4. Jasne że tak. W teleskopie tak jak np: w lornetce, ostrość dostosowujesz sobie indywidualnie, jesli np: twój kolega ma wadę wzroku i ustawi sobie ostrość to gdy podejdziesz do okularu i popatrzysz będziesz miał nieostry obraz.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czwórke jeszcze raz potwierdzam :D tak cos czułem że zamieszałeś

Jak nie masz napędu to zawsze będzie uciekał, kwestia tylko czy łapiesz go spowrotem na jednej osi czy obydwiema musisz pokręcić.

A co do statywów to z takim nie miałem dzo czynienia więc nie wyrazam poini chośc wydaje sie lepszy od tego co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szarpie to za mocno przysuniety slimak do zebatki . Jakis luz tam musi byc . Czesto zebatka ma bicie i jak z jednej strony jest luz to z drugiej moze duzo ciezej chodzic i dlatego szarpniecia .

Pisales , ze umiesz wywazac i takze pisales , ze ciezarek przeciwwagi dajesz jak najblizej montazu aby nie drgal . To sa najprawdopodobniej sprzecznosci . Jak juz wyzej wspomniano to musisz slimakiem w RA krecic aby sledzic obserwowany obiekt . Tylko co jakis czas robisz korekte w osi Dec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz teraz sam, kupno teleskopu to pół sukcesu. Jak Ci tak planetki uciekają z pola widzenia, to może czas oprócz statywu (podokręcaj z czuciem co się da i raczej nie wysuwaj nóg ze statywu, będzie stabilniej) pomyśleć o jakimś porządnym okularku o szerokim polu widzenia. W Twoim telepie ogniskowa to 750 mm, więc do planet w celu uzyskania >200x trzeba coś poniżej 4 mm, a tu już plossle odpadają. No chyba, że z soczewką barlowa.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daje cieżarka najbliżej montażu, kiedyś dawałem sam cieżki ciężarek na sam koniec i to starczyło, ale drgało teraz daje oba lżejszy i cięższy mniej więcej w połowie i drga mniej a jest wyważony. Narazie aparat kupie potem pozbieram na okularki i lunetke :-) ( To w pierwszy poście napisałem lornetka poprostu pisałem szybko) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczaj czemu Ci drgaja ciezarki . Chyba sa 2 mozliwosci . 1 to za ostro krecisz osia slimaka mikroruchow .

2 to na tym slimaku szarpie czyli za mocno docisniety do zebatki . Popularne montaze musza miec luzy aby plynnie chodzily . Te luzy kasuje sie niedowazeniem lub przewazeniem szczegolnie w osi Dec .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak wycelować bez kupowania lornetki biegunowej dokładniej w gwiazde polarną niż tylko pi razy drzwi

 

Metodą dryfową lub tak http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=1822.0

 

2. Czy są jakieś sposoby na zminimalizowanie drgań w teleskopie C6-N? Jak narazie robie coś takiego:

 

Wymienić statyw, koledzy już pisali

 

3. Czasem miałem wrażenie że w osi deklinacji jak sie poruszałem to teleskop robił to takimi skoczkami mniej płynnie czy to normalne?

 

Tak, jeśli wyważenie jest takie że przekładnia popuszcza a nie ciągnie, to samo się tyczy osi Ra.

 

Swoją drogą luneta biegunowa to nie taki wielki zaś wydatek, jak dokładnie dzięki niej można wyznaczyć polarną?

 

Dokładnie

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.