Skocz do zawartości

R Leo - maksimum


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio na A-F coś cicho o zmiennych (za wyjątkiem zagadek :)).

 

Proponuję więc rzucić okiem na jedną z najbardziej znanych miryd (gwiazd zmiennych długookresowych) - R Leo. Właśnie zbliża się do maksimum (a może już osiągnęła) i ma jasność ok. 5,5 mag. Położona jest w charakterystycznym miejscu i łatwo ją odnaleźć, tym bardziej, że gwiazdozbiór Lwa jest obecnie doskonale widoczny wieczorem. Zachęcam do obserwacji. Wystarczy zwykła lornetka np. 10x50.

 

Tutaj mapka:

(Po lewej stronie zaznaczony Regulus)

http://www.aavso.org/cgi-bin/shrinkwrap.pl..._LEO/RLEO-A.GIF

 

I nieco dokładniejsza:

(Uwaga! Południe na górze)

http://www.aavso.org/cgi-bin/shrinkwrap.pl..._LEO/RLEO-B.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu wątkowi dziś zapolowałem na nią z sukcesem !!

Piękna czerwień !! Nie miałem żadnej mapki wydrukowanej i nie wiedziałem czy napewno o ona, więc sporządziłem rysunki i teraz po porównaniu wiem że udało mi się!

 

Przy okzaji zmierzyłem Mag - przy zaświetlonym osiedlowym niebie Newtonem 200/1000 - zerkaniem widziałem 11.90m - przy 125X (lvw8mm) - lv5 nie pokazał już więcej... więc nie za fajne mam tu niebo!

 

Ale do R Leo spokojnie wystarcza aby badać cały cykl :)

 

RR Leo - nie trafiłem dobrze, ale jutro już się nie pomylę !

 

Pozdrawiam,

Piort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu wątkowi dziś zapolowałem na nią z sukcesem !!

Piękna czerwień !! Nie miałem żadnej mapki wydrukowanej i nie wiedziałem czy napewno o ona, więc spożądziłem rysunki i teraz po porównaniu wiem że udało mi się!

Gratuluję złapania zmiennej ;) To teraz ściągnij mapkę z AAVSO i zrób ocenę :)

 

Przy okzaji zmierzyłem Mag - przy zaświetlonym osiedlowym niebie Newtonem 200/1000 - zerkaniem widziałem 11.90m - przy 125X (lvw8mm) - lv5 nie pokazał już więcej... więc nie za fajne mam tu niebo!

No fakt, nie za fajne, ja Skyluxem u siebie widzę tylko o niecałe magnitudo słabiej... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta mapa!

 

Więc rysowałem wczoraj to co widziałem....

wiem że tu liczy się zdolność oceny jasności a to trzeba ćwiczyć... zwróciłem wczoraj uwagę na gwiazdę która była obok - 5,8 mag i uznałem je za identyczne jasnością. Potem w szukaczu - wniosek był ten sam.

Różniły się jedynie barwą - R Leo była wyraźnie czerwieńsza - to też może trochę mącić moje wrażenia...

 

Ale ogólnie uważam że to świetna zabawa, będe się w to bawił napewno...

Dzięki za instruktarz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 lata później...
Gość astrodamian27

Witam. Przedstawiam wykres z aavso, R Leo jest w maksimum jasności i zachęcam do abserwacji :astronomer2:

 

98bf3512f2776efb.jpg

Edytowane przez astrodamian27
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.