Skocz do zawartości
Robert Bodzoń

R Leo - maksimum

Rekomendowane odpowiedzi

W poprzednim poście podałem zakres okresów R Leo: 308 d - 319 d. To są okresy wyznaczone na podstawie analizy całej krzywej zmian blasku. Kolejne momenty maksimów mogą różnić się o więcej niż 319 d lub mniej niż 308 d. Zatem zaobserwowany moment maksimum może się różnić od tego przewidzianego nawet o ponad dwa tygodnie. To jest kolejny argument za tym, żeby miry obserwować długo przed maksimum i długo po maksimum.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wygląda na to, że jasność R Leonis jeszcze pnie się do góry.

Twierdzę tak na podstawie najdokładniejszych znanych mi w tej chwili obserwacji, które wykonałem sam :).

Jest to fotometria DSLR wykonywana z dokładnością rzędu kilku setnych magnitudo.

Np. dzisiaj w nocy "Leosia" miała standardową jasność V= 6,094 +-0,036 magnitudo (poprzednio 6,11 magnitudo w dn. 31marca).

Szczegółowe dane obserwacyjne można znaleźć tutaj. Moje obserwacje są oznaczone plusem.

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ładne obserwacje - gratuluję.

Jak redukujesz klatki z aparatu? Czy dobrze zgaduję, że fotometria robiłeś na podstawie zielonych pikseli, bez filtru V?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak redukujesz klatki z aparatu? Czy dobrze zgaduję, że fotometria robiłeś na podstawie zielonych pikseli, bez filtru V?

Tak jest to fotometria z zielonych pikseli aparatu cyfrowego.

Obserwacje R Leo są robione na granicy możliwości "setupu" :) ponieważ gwiazda jest słaba:

-) 85mm obiektyw + przysłona F2,8 (--> 3 cm źrenica wejściowa obiektywu),

-) 1600 ISO,

-) 6 sekundowe fotki statywowe.

Po zrobieniu serii nieprześwietlonych np. 20 fotek R Leo (+fotki kalibracyjne: flaty, darki) należy :

1. skalibrować w.w.zdjęcia w sposób opisany pod odnośnikiem http://www.citizensky.org/content/iris-beginner ,

2. zestackowaną fotkę w barwie zielonej (piksele G) R Leo oraz gwiazd w pobliżu zamienić na jasności instrumentalne (np. fotometria aperturowa w programie Iris),

3. jasności instrumentalne zamienić na standardowe jasności astronomiczne w barwie V korzystając z arkusza kalkulacyjnego (w załączeniu przykład redukcji danych z obserwacji ze zlotu w Zatomiu - j.t. arkusz kalkulacyjny Open Office),

4. standardowe jasności wrzucić do polskiej bazy obserwacji gwiazd zmiennych oraz AAVSO.

Przy okazji obserwacji R Leo na tych samych fotkach wyznaczyłem jasności dwóch innych gwiazd zmiennych (są w odległości do ok.3 stopni na pd/wsch od R Leo) :

1. DV Leo - gwiazdka zmienna pulsująca półregularnie (typu SR ?)o zakresie zmian blasku 7,8-8,2 dla której nie ma obserwacji w bazie AAVSO (filtrowałem do 30tys. dni wstecz V/wizualnie?). Krzywa blasku jest tutaj.

2. DY Leo - gwiazda zmienna typu RS CVn o zakresie zmienności 7,59-7,64 magnitudo na granicy możliwości detekcji mojego "sprzętu". Krzywa blasku jest tutaj.

2012_03_22_19_47ZATOM_R_Leo_Reduction-Intermediate.zip

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzie znajdę arkusz-kalkulator którym przeliczasz? Bardzo by mi taki tool przyśpieszył pracę, ale już raz naciąłem się na "jakość" wyliczeń tego typu rozwiązania. Chciałbym pomacać to czym się posiłkujesz.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z moich obserwacji wynika, że maksimum przypadło gdzieś na początek kwietnia. Wczoraj oceniałem jasność R LEO na 6.4 mag

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdzie znajdę arkusz-kalkulator którym przeliczasz? Bardzo by mi taki tool przyśpieszył pracę, ale już raz naciąłem się na "jakość" wyliczeń tego typu rozwiązania. Chciałbym pomacać to czym się posiłkujesz.

Wersja arkusza dostosowana do R Leonis jest załączona w niniejszym wątku w mojej odpowiedzi z dn. 6 kwietnia br godz.14:17. Został on przygotowany na podstawie arkusza kalkulacyjnego ze strony citizensky - patrz tutaj.

A R Leonis zatrzymała się na poziomie około 6,10 magnitudo (stadardowy "dżonson" V). Czyżby to było makimum?

Moje obserwacje DSLR są oznaczone plusikem w bazie AAVSO.. Czarnymi kropkami są oznaczone obserwacje wizualne. Zielonymi kropkami są oznaczone obserwacje w standardzie "V" innych obserwatorów.

Edytowane przez Rybi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy użyciu bardzo pożytecznego narzędzia http://www.aavso.org/vstar-overview można sprawdzić wstępnie, że maksimum było 2 kwietnia. Ja wczoraj oceniłem na 6.5 mag. Ten brak czasu nie mam kiedy wstukać obserwacji wykonanych od poczatku roku ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przed chwilą wrzuciłem do baz danych gwiazd zmiennych obserwacje R Leo z ostatnich dni. Z tych obserwacji (fotometria DSLR z dokładnością do kilku setnych magnitudo) wynika, że R Leo od początku kwietnia cały czas ma jasność około 6,1 magnitudo. Na poniższym rysunku są to obserwacje oznaczone niebieskim krzyżykiem.

Za parę m-cy z danych obserwacyjnych będzie można wyznaczyć dokładnie moment tego maksimum. Ale póki co interesuje mnie odpowiedź na lamerskie pytanie - kiedy wreszcie "zacznie się ściemniać" ? :g:

Nieodgadniona jest natura miryd ... :)

R_LEO_2012_04_15_g16.jpg

Edytowane przez Rybi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za parę m-cy z danych obserwacyjnych będzie można wyznaczyć dokładnie moment tego maksimum. Ale póki co interesuje mnie odpowiedź na lamerskie pytanie - kiedy wreszcie "zacznie się ściemniać" ? :g:

Jasność R Leonis zaczęła spadać około 16-17 kwietnia (szczegóły na poniższym rysunku).

Dzisiaj w nocy wynosiła około 6,20 magnitudo.

Mam nadzieję, że na moim "setupie" uda się ją poobserwować do około 8 magnitudo :)

Jednocześnie z R Leonis wyznaczam jasność dwóch innych gwiazd zmiennych, które są w polu widzenia 9x12 stopni - DV Leo i DY Leo.

Szczególnie jestem zadowolony z obserwacji DV Leo (zmienna typu SR). Od marca br jej jasność wzrosła z 8,2 do 7,7 magnitudo.

Natomiast zmienność DY Leo (amplituda około 0,05 magnitudo) jest na granicy dokładności tej techniki. Prawdopodobnie z bardziej długoogniskowym obiektywem (200-300mm) zamiast 85mm, można by było nieco zwiększyć dokładność.

R_LEO_2012_04_22_g13.jpg

DV_LEO_2012_04_22_g13.jpg

DY_LEO_2012_04_22_g13.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W ostatniej Proximie na str.18 jest ciekawy artykuł Pana Stanisława Świerczyńskiego, podsumowujący kwietniowe maksimum R Leonis na podstawie obserwacji z polskiej bazy gwiazd zmiennych.

Obserwacje wizualne: maksimum 6.1 +-0.1 mag w dn. 6 kwietnia 2012 r. (+-2dni).

Obserwacje CCD: maksimum 6.07 +-0.01 mag w dn. 8 kwietnia 2012 r. (+-1dzień).

Z wcześniejszych prognoz podanych np. na tym forum wynikało, że R Leo powinna mieć maksimum 4 kwietnia 2012 r., czyli miryda spóźniła z tym maksimum o około 2-4 dni :)

Edytowane przez Rybi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W ostatniej Proximie na str.18 jest ciekawy artykuł Pana Stanisława Świerczyńskiego, podsumowujący kwietniowe maksimum R Leonis na podstawie obserwacji z polskiej bazy gwiazd zmiennych.

Z wcześniejszych prognoz podanych np. na tym forum wynikało, że R Leo powinna mieć maksimum 4 kwietnia 2012 r., czyli miryda spóźniła z tym maksimum o około 2-4 dni :)

No i właśnie z obserwacji z ostatnich 20 lat wynika, że ta miryda opóźnia się z maksimami (wydłuża okres).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i właśnie z obserwacji z ostatnich 20 lat wynika, że ta miryda opóźnia się z maksimami (wydłuża okres).

Z tego artykułu wcale nie wynika, że okres się wydłuża. Wykres O-C uzyskany z aktualną liniową efemerydą pokazuje tylko szum, więc okres pulsacji był przez te 20 lat prawie stały. Jest przy tym dłuższy niż by to wynikało z efemerydy w GCVS.

Wyznaczony moment ostatniego maksimum to 6 kwietnia 2012.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

(...) na podstawie obserwacji z polskiej bazy gwiazd zmiennych.

(...)

(...)

Wyznaczony moment ostatniego maksimum to 6 kwietnia 2012.

read.gif

Proste pytanie, dlaczego obserwacje wizualne są brane pod uwagę z większą wagą niż CCD?

Trochę teraz sprowokuję - Zrobię dokładniejsze wyznaczenie dowolnie wskazanego minimum/maksimum/okresu/krzywej do 14Mag moim amatorskim sprzętem, niż jakikolwiek obserwator wizualny w tej samej lokacji.

Z CCD i komputerem ludzkie oko i zegarek nie mają szans.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proste pytanie, dlaczego obserwacje wizualne są brane pod uwagę z większą wagą niż CCD?

Może dlatego, że są prowadzone od dziesiątek lat (na setkach gwiazd) i na tej przestrzeni można porównywać (jednorodny) materiał.

Trochę teraz sprowokuję - Zrobię dokładniejsze wyznaczenie dowolnie wskazanego minimum/maksimum/okresu/krzywej do 14Mag moim amatorskim sprzętem, niż jakikolwiek obserwator wizualny w tej samej lokacji.

Ale co to ma udowodnić?

Jeszcze stosunkowo niedawno sens miały obserwacje pozycyjne i zakryciowe wykorzystujące ludzkie oko i zegarek. Dzisiaj za pewnymi wyjątkami (np. zakrycia planetoidalne) nie wykorzystuje się tych "prymitywnych" metod. Pewnie z czasem tak będzie i z gwiazdami zmiennymi (długookresowymi, ale nie tylko).

Zrobię dokładniejsze wyznaczenie dowolnie wskazanego minimum/maksimum/okresu/krzywej do 14Mag moim amatorskim sprzętem, niż jakikolwiek obserwator wizualny w tej samej lokacji.

Poproszę o następne maksimum SS Cygni ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

V czy Clear?

Zapuszczę monitoring. Jak pogoda da, to będzie materiał.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

read.gif

Powołałem się na moment maksimum wyznaczony wizualnie z dwóch powodów. Po pierwsze, wcześniejsza dyskusja w tym wątku dotyczyła tej właśnie metody. Po drugie trzeba sobie zdać sprawę, co oznacza stwierdzenie "moment maksimum". W przypadku mir może on wypadać w różnym momencie w zależności od tego, w jakim filtrze prowadzimy obserwacje. W przypadku tych, które są tu cytowane jako CCD, brak jest informacji o tym, jaka była krzywa czułości sprzętu. Dla obserwacji wizualnych jest to w przybliżeniu znane.

Pozwolę się nie zgodzić, ale nie zamierzam dyskutować na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Warto obserwować R Leo które maksimum wypada na koniec tego miesiąca Marca. Jej jasność co raz wyżej góruje powyżej 6.5 mag.  Wczorajszego wieczora dałem na 6.40 magnitudo!

R leo.PNG

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

R Leo ustrzelona 2016-02-26

_06rleotif_Annotated.thumb.jpg.71ef932adba81d276e6163d6bdeb9343.jpg

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi