Skocz do zawartości

R Leo - maksimum


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

A ten sarkazm faktycznie był potrzebny? Pewnie więcej pożytku, nie tylko astrodamianowi, dałyby ze dwa zdania o tym, czym jest efemeryda i dlaczego nie da się precyzyjnie określić daty - w tym wypadku - maksimum mirydy, nieprawdaż?

Zastanawiające jest, dlaczego czasami zawodowcom tak ciężko dzielić się wiedzą z amatorami...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Bardzo ciekaw jestem skąd wiesz, że akurat tego dnia będzie maksimum.

 

Skąd wiem,jakie pytanie heh.. Kolego wygerenuj sobie z tej stronki Mapkę z Plottera mapkę A i B potem wydrukuj, wystaw sobie Teleskop i oceniaj a zobaczysz że Gwiazda R Leo idzie w górę bo ja nie muszę się tłumaczyć :g:

Edytowane przez astrodamian27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... sarkazm najwyrazniej nie dotarł.

 

Astrodamian, zrób prosty test. Będzie Cię kosztował zaledwie kilka nocy. Nie patrz na plotter AAVSO, po prostu oceniaj. Do R Leo, dobierz sobie kilka miryd (na przykład 3 ) w dogodnym dla ciebie fragmencie nieba, BEZ zaglądania w efemerydy. Jest ładna pogoda, prawie nów, nazbieraj do każdego obiektu po kilka ocen. Za tydzień popatrz w wyniki swoje i innych obserwatorów. Pamiętaj, porównuj wyniki innych dopiero PO zakończeniu całej serii własnych obserwacji.

 

Do każdej z obserwowanych miryd naszkicuj prostą mapkę z gwoazdkami nawigacyjnymi w polu widzenia, i oznakowaną gwiadą porównania i zmienną. Całość wyników swojego testu daj na wątku, postaramy się odpowiedzieć na pytania i wyjasnić co i jak na twoim materiale.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podziękowań dojdziemy jak przedstawisz wyniki swoich ocen z eksperymentu o którym pisałem. Na tych danych inni obserwatrzy zmiennych powinni zdołać wyjasnić kilka zagadnień w sposób prosty i jasny pokazując palcem o co chodzi. Wyjasnić na tyle, że Radek nie będzie już musiał używać sarkazmu.

 

Proszę nie doszukuj się drugiego dna w tym poście. Po prostu spróbuj zrobić ten test dla samego siebie. Sądzę, że dobrze na tym wyjdziesz.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrodamian27, uwierz mi, że naprawdę chciałbym wiedzieć na jakiej podstawie twierdzisz, że maksimum będzie akurat 4.4.2012. Pytanie było zadane z ciekawości. Z faktu, że R Leo jaśnieje jak dla mnie nie wynika żadna konkretna data maksimum.

 

PS.

Sarkazmu użyłem, żeby unaocznić do czego może prowadzić takie podejście. Był on tak samo potrzebny jak i pytania retoryczne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ekspertami jest tak, że mylą się ale rzadko. ;)

 

W tekście, który linkujesz, Krzysztof_K napisał, zgodnie z prawdą, że R Leo

 

Obecnie powoli zbliża się do maksimum, które przypadnie około 4 kwietnia.

i tego się trzymajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres zmian blasku R Leo zmienia się od 308 d do 319 d - tak wynika z analizy danych zebranych w przeciągu 100 lat. Były to głównie dane AAVSO. Co ważne nie ma prostych relacji wiążących długość danego cyklu pulsacji np. z długością okresu poprzedniego. Ogólnie można powiedzieć, że długości kolejnych okresów są podobne tzn. jeśli dla R Leo, któryś cykl pulsacji trwał 310 d, to jest bardziej prawdopodobne, że kolejny będzie miał 312 d, a nie np. 318 d. Przewidywanie dokładnej długości danego okresu jest trudne, więc trudne jest także przewidzenie momentu maksimum.

 

Dlatego właśnie warto obserwować miry. Moment maksimum powinien być wynikiem obserwacji, a nie daną wejściową. Najlepiej monitorować daną mirę tak długo, jak tylko się da - chodzi tu zarówno o spadek jasności gwiazdy, jak i pory roku. Dane z całego cyklu pulsacji niosą dużo więcej informacji, niż samo tylko maksimum.

 

Pogodnego nieba!

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak pisze Radek P. Mirydy lubią płatac figle.

 

R Leo cały czas jaśnieje, chyba ok. 6,5 mag miała parę wieczorów temu.

 

Kiedy będzie maksimum? Wtedy kiedy nadejdzie :-). Wg AAVSO Bulletin na ten rok wypadnie ono orientacyjnie 26.03.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim poście podałem zakres okresów R Leo: 308 d - 319 d. To są okresy wyznaczone na podstawie analizy całej krzywej zmian blasku. Kolejne momenty maksimów mogą różnić się o więcej niż 319 d lub mniej niż 308 d. Zatem zaobserwowany moment maksimum może się różnić od tego przewidzianego nawet o ponad dwa tygodnie. To jest kolejny argument za tym, żeby miry obserwować długo przed maksimum i długo po maksimum.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to, że jasność R Leonis jeszcze pnie się do góry.

Twierdzę tak na podstawie najdokładniejszych znanych mi w tej chwili obserwacji, które wykonałem sam :).

Jest to fotometria DSLR wykonywana z dokładnością rzędu kilku setnych magnitudo.

Np. dzisiaj w nocy "Leosia" miała standardową jasność V= 6,094 +-0,036 magnitudo (poprzednio 6,11 magnitudo w dn. 31marca).

 

Szczegółowe dane obserwacyjne można znaleźć tutaj. Moje obserwacje są oznaczone plusem.

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak redukujesz klatki z aparatu? Czy dobrze zgaduję, że fotometria robiłeś na podstawie zielonych pikseli, bez filtru V?

Tak jest to fotometria z zielonych pikseli aparatu cyfrowego.

Obserwacje R Leo są robione na granicy możliwości "setupu" :) ponieważ gwiazda jest słaba:

-) 85mm obiektyw + przysłona F2,8 (--> 3 cm źrenica wejściowa obiektywu),

-) 1600 ISO,

-) 6 sekundowe fotki statywowe.

 

Po zrobieniu serii nieprześwietlonych np. 20 fotek R Leo (+fotki kalibracyjne: flaty, darki) należy :

1. skalibrować w.w.zdjęcia w sposób opisany pod odnośnikiem http://www.citizensky.org/content/iris-beginner ,

2. zestackowaną fotkę w barwie zielonej (piksele G) R Leo oraz gwiazd w pobliżu zamienić na jasności instrumentalne (np. fotometria aperturowa w programie Iris),

3. jasności instrumentalne zamienić na standardowe jasności astronomiczne w barwie V korzystając z arkusza kalkulacyjnego (w załączeniu przykład redukcji danych z obserwacji ze zlotu w Zatomiu - j.t. arkusz kalkulacyjny Open Office),

4. standardowe jasności wrzucić do polskiej bazy obserwacji gwiazd zmiennych oraz AAVSO.

 

Przy okazji obserwacji R Leo na tych samych fotkach wyznaczyłem jasności dwóch innych gwiazd zmiennych (są w odległości do ok.3 stopni na pd/wsch od R Leo) :

1. DV Leo - gwiazdka zmienna pulsująca półregularnie (typu SR ?)o zakresie zmian blasku 7,8-8,2 dla której nie ma obserwacji w bazie AAVSO (filtrowałem do 30tys. dni wstecz V/wizualnie?). Krzywa blasku jest tutaj.

2. DY Leo - gwiazda zmienna typu RS CVn o zakresie zmienności 7,59-7,64 magnitudo na granicy możliwości detekcji mojego "sprzętu". Krzywa blasku jest tutaj.

2012_03_22_19_47ZATOM_R_Leo_Reduction-Intermediate.zip

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie znajdę arkusz-kalkulator którym przeliczasz? Bardzo by mi taki tool przyśpieszył pracę, ale już raz naciąłem się na "jakość" wyliczeń tego typu rozwiązania. Chciałbym pomacać to czym się posiłkujesz.

Wersja arkusza dostosowana do R Leonis jest załączona w niniejszym wątku w mojej odpowiedzi z dn. 6 kwietnia br godz.14:17. Został on przygotowany na podstawie arkusza kalkulacyjnego ze strony citizensky - patrz tutaj.

 

A R Leonis zatrzymała się na poziomie około 6,10 magnitudo (stadardowy "dżonson" V). Czyżby to było makimum?

Moje obserwacje DSLR są oznaczone plusikem w bazie AAVSO.. Czarnymi kropkami są oznaczone obserwacje wizualne. Zielonymi kropkami są oznaczone obserwacje w standardzie "V" innych obserwatorów.

Edytowane przez Rybi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wrzuciłem do baz danych gwiazd zmiennych obserwacje R Leo z ostatnich dni. Z tych obserwacji (fotometria DSLR z dokładnością do kilku setnych magnitudo) wynika, że R Leo od początku kwietnia cały czas ma jasność około 6,1 magnitudo. Na poniższym rysunku są to obserwacje oznaczone niebieskim krzyżykiem.

 

Za parę m-cy z danych obserwacyjnych będzie można wyznaczyć dokładnie moment tego maksimum. Ale póki co interesuje mnie odpowiedź na lamerskie pytanie - kiedy wreszcie "zacznie się ściemniać" ? :g:

 

Nieodgadniona jest natura miryd ... :)

R_LEO_2012_04_15_g16.jpg

Edytowane przez Rybi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za parę m-cy z danych obserwacyjnych będzie można wyznaczyć dokładnie moment tego maksimum. Ale póki co interesuje mnie odpowiedź na lamerskie pytanie - kiedy wreszcie "zacznie się ściemniać" ? :g:

Jasność R Leonis zaczęła spadać około 16-17 kwietnia (szczegóły na poniższym rysunku).

Dzisiaj w nocy wynosiła około 6,20 magnitudo.

Mam nadzieję, że na moim "setupie" uda się ją poobserwować do około 8 magnitudo :)

 

Jednocześnie z R Leonis wyznaczam jasność dwóch innych gwiazd zmiennych, które są w polu widzenia 9x12 stopni - DV Leo i DY Leo.

Szczególnie jestem zadowolony z obserwacji DV Leo (zmienna typu SR). Od marca br jej jasność wzrosła z 8,2 do 7,7 magnitudo.

Natomiast zmienność DY Leo (amplituda około 0,05 magnitudo) jest na granicy dokładności tej techniki. Prawdopodobnie z bardziej długoogniskowym obiektywem (200-300mm) zamiast 85mm, można by było nieco zwiększyć dokładność.

R_LEO_2012_04_22_g13.jpg

DV_LEO_2012_04_22_g13.jpg

DY_LEO_2012_04_22_g13.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.