Skocz do zawartości

Soczewka Barlow'a


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zakupić soczewke barlow'a x2 którą będe używał z okularem Soligor zoom 8-24mm.Do wyboru mam Soligora i z Nowosybirska(Himpol).Czy miał ktoś okazje porównać te barlow'y,a może w tym przedziale cenowym wszystkie są tej samej klasy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barlow NPZ jest zaufany i mozesz go smiało łykac, mimo tego, że widoczne jest wyraźne zazólcenie. Nie przeszkadza to jednak w obserwacjach.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam zamiaru zmieniać teleskopu   :( ,niebawem planuje zakup lantana 5,2mm,ale do tego czasu chciałbym 'powerować' za pomocą taniego barlow'a ......ale wychodzi na to,że nie ma tanich,a dobrych

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiego barlowa x2 NPZ, bo dostałem go w zestawie z moim 200K. Robię fotki Vestą z tym barlowem  - i zerknijcie na mojego Jowisza.

 

jow_08.05.03_20h37m_s.jpg

 

Różnie można o nim mówić - ale czy jest żółty?

Ja żółtego tam zbyt wiele nie widzę.

Pomijam rozkoszny kolorek pochodzący od Vesty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakieś fatum. Jak można mówić o zażółceniu barlowa NPZ o tak prostej budowie. To naprawde chwyt poniżej pasa.

 

Barlow'y NPZ są naprawde bardzo dobre a ich zażółcenia nie zauważyłem.

 

Mam dwa barlow'y NPZ 2x i 3x. Mam też ZOOM'a Soligora i TAL'a 100 RS.

 

Zdecydowanie przydatniejszy do tego zestawu będzie barlow 3x aby nie dublować powiększeń.

 

I tak bez barlowa powiększenie to 42-125x a z barlowem 3x 126-375.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack i Martel : używacie rosyjskich teleskopów, z lekko zołtym kolorkiem. Ja mam amarykana ;) i widze duża roznice miedzy obrazem ze standardowym SPL 26mm a z Barlowem. Zażółcenia nie widać gdy patrzy się ot tak, widać to WYRAŹNIE JEDYNIE w porownaniu z innymi, nie rosyjskimi okularami.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, rozumiem, że Martel może mieć "żółto" bo ma z przodu soczewę, która ponoć koloruje obraz na kanarkowy. Nie wiem - nigdy nie widziałem.

Ale ja nie mam żadnych soczewek - dwa lusterka - (prawie) tak samo jak u Ciebie w ETX`ie. To niby co powoduje to zażółcenie - ten PL 25? Jak patrzę przez ten okular, to mam wrażenie, że kolorki w ogóle gdzieś uciekły - blado jakoś tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oj Bielaczku w Klewzowie światło przechodzi 4x przez 2 soczewki w te i z powrotem czyli napotyka aż 8 powierzchni refraktywnych i 4x wchodzi w ośrodek szklany na którym występuja straty na odbiciu i pochłanianiu, wiec nie mów że prawie nie ma w nim soczewek   ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja tam wiem - sam go przecie nie rozbiorę (bo kto potem złoży) ;D

Poważnie aż tyle szkła po drodze? Przyznaję - to dla mnie niespodzianka! Ale teraz wiem, gdzie się kolor podział - on się rozchodzi po tych szkłach jak ten ból po kościach...

Ale żółtego nie widzę - pewnie trzeba pokukać przez inny sprzęt stojący tuż obok na ten sam obiekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Skieruj go na znak drogowy z białym tłem i zobacz go dla porównania gołym okiem to zobaczysz sam i ocenisz czy żółte czy nie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię tego barlowa NPZ x3 żeby sprawdzić jak to jest z tym żółtym i czy różni się od Soligora. Jak się spotkamy to będzie okazja przetestować. Ja nie mam problemów z tym żółtym jeśli w ogóle istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.