Jump to content

73P Schwassmann-Wachmann


Adamo
 Share

Recommended Posts

Guest kaluzny_m

Kawałek C wrzucałem do innego wątku, kawałek (kawałki B1 i B2) z wczoraj wyszły mizernie - czyli tak:

 

25_04_06_schw_b.jpg

 

Pozdrawiam !

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj tak na szybko z domu, bez darków i flata. Poprostu pogoda siadła. Wysokie chmury skutecznie przysłoniły niebo podczas tej sesji więc tylko 8 X 120sek iso 800 Canon350d. luneta 130/1000 , montaż NJP160.

Może uda mi się na tą kometę do puszczy wyskoczyć jak się niebo zlituje.

 

Kometa1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kurcze Waldek, domyślam się co myślisz o tym zdjęciu, ale biorąc pod uwagę warunki w jakich fociłeś wyszła naprawdę fajnie.

Ja wczoraj zachęcony przez papatka i przez pogodę zdobyłem się, niestety tylko na balkonowe, obserwacje i fotografowanie tej kometki. Pierwsze zaskoczenie to, że dostrzegłem ją wizualnie przez lornetkę 7x50 w sumie bez większego problemu (oczywiście mówię o składniku C), a warunki mam naprawdę cieniutkie. Drugiego zaskoczenia niestety już nie było, bo na fotce się uwieczniła, ale pod czarnym niebem wyszła by duuuuużo lepiej. Z drugiej strony lepszy rydz niż nic:

 

2006_04_26_23_30_00_73p_schwassmann_wachmann_resize.jpg

 

20x60s + 20x120s, ISO400, Canon 300D + Pentacon 300mm@5,6, prowadzenie na Losmandy GM8. Do każdego zdjęcia zaaplikowany uśredniony z 6 klatek dark wykonany odpowiednio dla 60s i 120s, obróbka w IP, końcowe obróbka w PS.

 

I crop w skali 1:1 samej komety

2006-04-26_23-30-00_73p_schwassmann-wachmann_crop.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj nad Poznaniem chmury się rozstąpiły, ale dobra widoczność była bardzo krótko i znów tylko osiem ekspozycji udało mi się zrobić. Luneta Tak. FS-128 /1024 , Canon 350d filtr UHC-S , 8 X 120sek. iso800 bez darków . dwie minuty to już za długi czas naświetlania dla tej komety. Jądro lekko jajowate. Trzeba by zejść do 60 sek. ale to za krótko jak na miasto.

kom105a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Waldek, przecież możesz prowadzić za jądrem komety, tylko ze korekty trzeba wprowadzać ręcznie przez okular podświetlany lunety prowadzącej i wtedy da się dłużej uciągnąć na mniejszym ISO. Trudne, bo trzeba korygować w obu osiach, ale realne. Centrum komety zaczyna się rozmywać jak pamiętna Hale-Bopp tuż przed rozwinięciem pięknych warkoczy, tyle że S/W w mniejszej skali.

Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

Leszku, realne ale nie w mieście gdzie kontrast miedzy jadrem komety a tłem jest tak kiepski że trudno byłoby precyzyjnie uprowadzić.

Poza tym za miastem w ciemnym miejscu ustawiam na 60sek. i jestem pewien że to by starczyło. Niestety na najbliższe dni pogoda ma być do bani i za miasto się nie wybiorę żeby to sprawdzić.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

a Waldku mógłbyś dać cropa jądra komety?

Twoje zdjęcie jest tak szczegółowe, że już można się pobawić w jakieś "budowanie" struktury głowy komety :)

 

kom105a0.jpgkom105a1.jpg

oczywiście mocno przewalone, ale to tylko przykład, że może by spróbować takiej obróbki, jak przy mgławicach np. M42?

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Tak się złożyło że dopiero dzisiaj mogę podać kropa ale za to kometa zrobiona w miarę ciemnym miejscu.

Jeziory k. Poznania. Wczoraj się zmobilizowałem i wspólnie z Marvazem obserwowaliśmy kometę przez lunety Taka 128 i achromat 150. W obu sprzętach widok był przedni. Oczywiście trzeba było uwiecznić to zjawisko co uczyniłem.

24 x 90sek. iso800 , Canon 350zmodyfikowany. APO 128/1040 powieszone na NJP160

 

kometa3.jpg kometa4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Waldku, to jest majstersztyk precyzji prowadzenia i ekspozycji :notworthy:

jądro można wyciągnąć do rozmiarów 1 pixela:

kometa3jądro.jpg

niesamowite

dziękuję pięknie i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj wyszedłem na obserwacje komety koło 3.. zanim sie zebrałem doszedłem na miejsce, obejrzałem M57, M13, Albireo, epsilonki i zacząłem polować na komete ku mojemu zdziwieniu patrze w niebo a tu już nagle w kilka minut widno :/ nie ukrywam że byłem zły, ale dzisiaj też sie może trafi!

Link to comment
Share on other sites

Wyszło precyzyjnie bo używałem guidingu do montażu , jak można poprawić i tak niewielki PE to to robię.

Zastanawiam się nad niebieską otoczką wokół jądra od frontu. Raczej nie jest to efekt uboczny optyki ani obróbki. Jak czas pozwoli obrobię jeszcze jedno zdjęcie, tam też ten obłok występuje.

Link to comment
Share on other sites

Dokładam następną fotkę składnika C

Przesadziłem z czasem i trochę się rozjechała :) no ale trudno sie mówi....

73p.jpg

Edited by Adamo
Link to comment
Share on other sites

Waldku, ładna wyszła Ci barwa tej komety. Napisz czym obrabiasz fotki?

 

Z obróbką materiału Canona 350d z wydłubanym filtrem IR jest problem z którym walczę z coraz lepszym skutkiem ale w dalszym ciągu to nie jest to.

Kometa akurat wyszła nieźle a orabiałem w IP czyli standartowa konwerja z RAW na TIFF , następnie składam materiał w tymże programie. Do rozjaśnienia poskładanej foty stosuję digital development ( chyba dobrze napisałem). Na tym kończę współpracę z IP i dalszą obróbkę robię w Photoshopie i tu dopiero staram się odpowiednio zbalansować kolor. Używam do tego praktycznie wszystkich dostępnych opcji i nie stosuję wypracowanego szablonu bo każdy materiał jest niepowtarzalny i wymaga specyficznej obróbki, no i nie da się tego zrobić w 5 minut przynajmniej w moim przypadku, generalnie trzeba mieć dobrej jakości monitor i do tego dobrze zestrojony szczególnie balans bieli musi być perfekt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.