Skocz do zawartości

73P Schwassmann-Wachmann


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

...

A co do przerw w gwiazdach etc., to są te godziny doświadczenia, których z czasem nabywamy przy walce sprzętem po to, żeby... te przerwy wyeliminować...:Beer:

 

Tomciu, zapewne tak, lecz tu, to akurat raczej napewno software nie hardware, bo zarejestrowany materiał jest "ciągły", bez przerw :)

 

ale jak już powoli, ewoluuje astrofoto w strone astrovideo, to też pozwolę sobie dołączyć filmik :)

 

73PB_res.zip

 

plik to spakowany filmik 4 sek, w rozdzielczości 800x600 24 fps, rozmiar pliku 290 kB, to 113 klatek, po 20 sek zrobionych w ciągu ok. 60 min, od 00:05 do 01:03 i jak wyżej eos 350D w C8-N

 

filmek zresizowałem do mniejszej rozdzielczości, mam gotowy w rozdzielczości 1728x1152, lecz rozmiar to już 1,6MB, mocniej kompresować już nie chciałem, postaram się wrzucić go gdzieś i zapodać linka

pozdrowienia

 

aa i jeszcze jedna uwaga film kompresowany codekiem xvid, dla tych którzy takiego nie mają w systemie, mozna go ściągnąc np. stąd: http://www.xvidmovies.com/codec/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups masz rację ,kurde znowu ten odwieczny problem z zipami na forum :(

hmm, ale ponieważ forum nie przyjmuje plików avi, zrobie taką manianę:

 

73PB_res.avi.zip

 

po zgraniu na dysk, trzeba zmienic nazwę pliku z 73PB_res.avi.zip na 73PB_res.avi

jednym słowem trzeba wywalić ostatnie rozszerzenie

 

zaraz sprawdze czy działa

 

sprawdzone, działa :)

 

 

a to jeszcze dorzucę:

 

p73_135mm.jpg 73PBcrop.jpg

73P z obiektywu 135mm i 73P z ogniskowej 1000mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj późnym wieczorem przez pomyłkę wstawiłem poniższy link w dziale Obserwacje astronomiczne.

Mam nadzieję, że nie przyczynię się do bałaganiarstwa na forum, jeśli dam go też tu.

 

Komety to tylko błędy w Matriksie.

Poniżej link do avika, zrobionego z wczoraj na dziś. Fragment C.

 

http://www.iryda.pl/astronomy/sw9052006.avi

 

Niestety, pogoda w drugiej połowie nocy się pogorszyła, co widać na filmie.

Z racji ograniczeń przepustowości sieci film przycięty do 9.5mb.

85 klatek, każda po 180 sekund, binx2, prowadzenie za kometą z lekkim przesunięciem.

tak toa 130, sbig st-2000xm, losmandy g-11, maximdl

 

Pozdrawiam

Tiamat

 

Tiamat, animacja masakruje, jestem pełen podziwu, jak ze statku kosmicznego :notworthy::notworthy::notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za miłe słowa:)

Dziś w nocy nakręciłem krótki ze wzgledu na pogodę kolorowy avik składnika B. Zrobienie filmu w kolorze kamerą czarnobiałą z wirujacymi cały czas filtrami jest pewnym wyzwaniem. Chcąc mieć nierozjechaną kometę zdecydować się trzeba na gwiazdy w postaći kresek RGB. W związku z tym tło wygląda tak sobie. W rzeczywistosci film trwa 2 i pół godziny.

Gdy ustawiałem prowadzenie zadzwonił telefon i... zapomniałem skorygować prowadzenie montażu, tak aby kometa wleciała po jakimś czasie w środek kadru. :Boink:

Film zrobiony ogniskową 500mm, każdy kolor naswietlany 90 sekund.

 

http://www.iryda.pl/astronomy/73pswmini.avi

 

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dodam kometę z 10-go na tle nieporuszonych gwiazd. 3x90sek. iso800 Canon350d z UHC-s. Luneta Tak. FS-128/1030 F8. Zdięcie robione w Poznaniu, ale jak pamiętacie niebo było fantastycznie klarowne.

Mimo tak krótkiego czasu ( 270sek.) jądro komety niestety już jest krechą.

 

kometagwiazdy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dodam kometę z 10-go na tle nieporuszonych gwiazd. 3x90sek. iso800 Canon350d z UHC-s. Luneta Tak. FS-128/1030 F8. Zdięcie robione w Poznaniu, ale jak pamiętacie niebo było fantastycznie klarowne.

Mimo tak krótkiego czasu ( 270sek.) jądro komety niestety już jest krechą.

 

kometagwiazdy.jpg

 

Kurcze Waldek jak zwykle - pełen odlot :Salut::Salut::Salut:

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Trzy dni temu z piątku na sobotę zrobiłem film obiektywem z szerszym kątem wycelowanym na składnik B. Na filmie zarejestrowane są jeszcze cztery inne składniki. Niestety nie mam czasu na dokładniejsze poszukanie, co to za części komety. Z pobieżnego spojrzenia na stronę http://www.astrobgs.dyndns.org/astro/73P/ wydaje się, że jasny na dole to chyba Q, a na górze G. Pozostałe dwa są niezidentyfikowane. Mapy są już sprzed kilku tygodni, więc może dlatego ciężko jest je odnaleźć. Być może w wyniku rozpadów fragmenty lecą teraz inną trasą? Widać, że wyraźnie szybciej poruszają się niż składnik B- są najpewniej bliżej nas. Jest też pewne prawdopodobieństwo, że są to tzw. ghost images, które powstają w wyniku refleksów wewnątrz obiektywu lub szumów elektroniki. Typowym przykładem takiego zjawiska jest „obiekt” wyraźnie widoczny po lewej stronie u góry ekranu.

Kometa przechodziła przez Drogę Mleczną w Łabędziu. Jasna gwiazda u góry to Sadr. Widać, że im później tym Księżyc był niżej i zasięg się poprawiał. Aż do wschodu Słońca.

 

Pospiesznie przygotowałem dwie wersje. Niestety każda z nich sporo waży. Poniżej tej „wagi” ginie sporo szczegółów. Mała ma 16 Mb, duża ma 45 Mb.

Pierwsza, większa – widoczne wszystkie pięć składników http://www.iryda.pl/astronomy/1600l.avi

 

Druga, mniejsza – na niej nie widać dwóch najsłabszych. Obie w pełnej rozdzielczości 1600x1200.

http://www.iryda.pl/astronomy/1600m.avi

 

Można by się pobawić w usunięcie zaświetlenia u dołu filmu pochodzącego od lamp oraz odszumienie. Niestety nie mam czasu. Dołączyłem prowizoryczną mapkę, od której proponuję zacząć, gdzie zaznaczone są dla łatwiejszej identyfikacji trasy przelotów sfilmowanych fragmentów http://www.iryda.pl/astronomy/73psw120506.jpg .

Jako ciekawostkę dodałem też szybko zsumowane w Maximie 22 klatki, co daje łącznie ponad 180 minut naświetlania.

http://www.iryda.pl/astronomy/73psw120506suma.jpg

Pierwsza klatka zrobiona o 0.26 a ostatnia o 3.29 13. maja czasu polskiego.

 

 

22 klatki, każda naświetlana 500 sekund. Obiektyw Pancolar 50 mm przymknięty do f4.

Sbig ST-2000xm, Losmandy G-11. Odjęte darki. Szerokość kadru około 12 stopni.

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączyłem prowizoryczną mapkę, od której proponuję zacząć, gdzie zaznaczone są dla łatwiejszej identyfikacji trasy przelotów sfilmowanych fragmentów http://www.iryda.pl/astronomy/73psw120506.jpg .

 

Witaj :)

 

Wziąłem pod lupę te zdjęcie i zaznaczyłem fragmenty komety które były widoczne w okolicy tego rejonu nieba w czasie gdy robiłeś zdjęcie.

 

73psw1205061dv.th.jpg

 

Dołączam też dwie mapki z Guide

 

a0008fp.th.png a0011dv.th.png

 

Jak widzisz nie bardzo to pasuje faktycznym położeniom składników komet. Postaram się wykonać ponownie analizę po uaktualnieniu bazy komet na najnowszą. Wiele jednak się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz nie bardzo to pasuje faktycznym położeniom składników komet. Postaram się wykonać ponownie analizę po uaktualnieniu bazy komet na najnowszą. Wiele jednak się nie zmieni.

 

Dzięki Limax7:)

Zawsze można liczyć na Twoją fachową wiedzę;) Sprawa wewnętrznych refleksów obiektywu to nie lada problem. Zwłaszcza przy kręceniu filmów o kometach :ha: Z drugiej strony, że nie zarejestrował się fragment G, który wyszedł na filmie kilka tygodni wcześniej... Komety- ciała tajemnicze:) Jak świeże są dane w bazach, z których korzystasz?

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ponownie. Dane komet pobrałem z tej strony:

73P flagments orbital elements (Updated 2006 May 8)

http://www9.ocn.ne.jp/~comet/index.html

 

Wrzuciłem te dane do Excela, odpowiednio sformatowałem by Guide mógł je "przyjąć" i sprawdziłem jak wyglądał obszar w tamtej okolicy co na zdjęciu.

Zaznaczyłem miejsca gdzie powinny znajdować się fragmenty komet i nakreśliłem ich trasy od 0:26 do 3:31.

 

73psw12050629qv.th.jpg

 

Dołączam też 2 mapki z Guide również z trasami kilku fragmentów.

 

a0004oe.th.png a0010yi.th.png

 

Jak świeże są dane w bazach, z których korzystasz?

 

Zależy skąd je pobieram. Nie zawsze najświeższe bazy komet są dobre na dany czas.

MPEC http://cfa-www.harvard.edu/iau/MPEph/MPEph.html generuje efemerydy oraz dane dla komet i planetoid. Zazwyczaj są tam najnowsze dane.

Dla sprawdzenia tego co powyżej użyłem innego źródła, gdyż MPEC nie chciało mi wygenerować dwóch bardzo ważnych komet B i C co mnie zaskoczyło. Strona Kazuo Kinoshity jest jedną z najlepszych stron z danymi orbit komet.

 

Także Syuichi Nakano na swoich stronach doskonale wylicza orbity komet.

http://www.oaa.gr.jp/~oaacs/nk.htm

 

Większym problemem jest Epoka dla jekiej sprawdza się położenie komet. W tym wypadku najlepiej gdyby była ona 20060513 a jest z 20060525 co oznacza, że dane w tabeli (orbity) są najbardziej precyzyjne dla daty 25 maj 2006 godz 0:00 UTC.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monter i Limaxie, ja Was bardzo proszę, nie prowokujcie tych "paranormalnych" gości, bo niedość, że ich wczorajsza delegacja przejęła cały wątek "szarca-wacka" w dziale granice nauki, to jeszcze niedajboże do astrofotografii się przeniosą, głosić nam jedyną "prawdę i oświecenie" co my tak naprawdę fotografujemy :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monter i Limaxie, ja Was bardzo proszę, nie prowokujcie tych "paranormalnych" gości, bo niedość, że ich wczorajsza delegacja przejęła cały wątek "szarca-wacka" w dziale granice nauki, to jeszcze niedajboże do astrofotografii się przeniosą, głosić nam "prawdę i oświecenie" :D

pozdrowienia

 

sumas, ja poprostu chcę wiedzieć co to za obiekt. Wiekszość tu obecnych pewnie też. Spece od astrofoto niech się wypowiedzą. Ktoś widział tego typu odblaski podczas swojej przygody z astrofotografią ?

 

Wieczorem sprawdzę (chyba że ktoś mnie uprzedzi) czy w tamtej okolicy nie przelatywał jakiś PHA.

See you :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw JPG z zaznaczonym obiektem (na animacji również zaznaczyłem)

 

Więc co to za obiekt, a może odblask ?

 

Drogi Limaxie,

Toż to właśnie jeden z tych obiektów zaznaczonych przeze mnie w jpgu z zielonymi liniami. Pod każdą z pieciu linii kryje się mniej lub bardziej wyraźny obiekt. Długość każdej z tych linii odpowiada trasie jaką przeleciał każdy z tych obiektów podczas całego filmu. Akurat zaznaczony przez Ciebie jest najaśniejszy. W prawym górnym rogu jest drugi po nim co do jasności, a trzeci licząc z głównym obiektem czyli ogoniastą kometą - fragmentem C. Pozostałe obiekty widoczne są ze względu na jakość tylko na tym największym filmie (46mb). Są trudne do zauważenia, ale po kilku minutach wpatrywań widać je również. Dziwne, że nie zarejestrował się fragment G. Był on widoczny na filmie zrobionym trzy tygodnie wcześniej. Wówczas ekspozycja była dużo krósza, ale zdecydowanie lepsze niebo- Kudłacze. W najnowszym filmie zasięg sięga powyżej 11 mag.. Zastosowany filtr IDAS na pewno go trochę ograniczył. Za tym, że wszystkie cztery fragmenty są refleksami świadczy też fakt, że ich prędkości są znacznie wyższe niż fargmentu C. Przy okazji wszystkie one względem siebie mają je podobnei. Ciężko to wytłumaczyć nawet mniejszą odległością od Ziemii.

Kilka tygodni wcześniej z podobnego powodu miałem nie tylko ja ciekawe doświaczenie:). Gdy zmontowałem film z fragmentami B, C i G ( http://www.iryda.pl/astronomy/cometmin.avi) zadzwonił do mnie Janusz P. z informacją, że po lewej stronie ekranu u góry, tuż za cyfrą 2 w dacie 2006 porusza się obiekt, którego nie ma w żadnych zestawieniach ruchomych obiektów tego regionu nieba. Natychmiast wysłałem raport do Central Bureau for Astronomical Telegrams. Rozpoczęło się kilka nerwowych dni czekania na pogodę, aby potwierdzić zauważony przez Janusza obiekt. W momentach dobrej pogody robiłem bardzo forsowne zdjęcia tym samym obiektywem szerokiego pola, bo z racji krótkiego zapisu nie wiadomo, gdzie ten obiekt miałby się poruszać. Przy czynnej średnicy obiektywu 0.7 cala:) rejestrowały się obiekty poniżej 14 mag:) Po rozmowach telefonicznych z Danem Greenem panowie w Smithsonian Astronomical Observatory obliczyli przewidywane położenie obiektu na najbliższe dni, ale niestety... pupa. Goście z CBAT od samego pczątku powątpiewali w realność tego obiektu sugerując jego optyczno-elektroniczne pochodzenie, gdyż z racji przelotu 73P SW ten rejon nieba jest wyjątkowo intensywnie przeszukiwany. Jedyne co pozostało, to oficjalne przyjęcie raportu przez CBAT oraz fajna przygoda z wielką Astronomią:) Zapomniałem wspomnieć o zaniedbanej przez te dni mojej rodzinie, która nad podziw wyrozumiale zniosła moją duchową nieobecność oraz pracy zawodowej:), która została odstawiona na bok. Ostatni film ze znacznie dłuższymi ekspozycjami pokazuje, że rejestrowany wcześniej "obiekt" pojawił się ponownie.

 

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.