Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Patrzyliscie kiedys na jowisza przez filtr nebularny ?:)

:D

Kiedyś oglądałem sobie jakieś DS-y z UHC-esem w okularze i przestawiłem sobie teleskop na Jowisza, nie pamiętając o filterku- jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem zielonego Jowisza :)

poza tym obniża kontrast i ostrość planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś Tranzyt WCP : )) W końcu przetestuje nowy sprzęt : )) Ciekawe jak będzie wyglądał przy 120x :]

 

Pogodnego nieba! Pozdrawiam : )

 

 

a ja wlasnie nie mam telepa pod reka :(

 

jesli chodzi o 120 x to wydaje mi sie ze moze byc za malo zeby uchwycic choc ja nigdy tego nie probowalem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Kiedyś oglądałem sobie jakieś DS-y z UHC-esem w okularze i przestawiłem sobie teleskop na Jowisza, nie pamiętając o filterku- jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem zielonego Jowisza :)

poza tym obniża kontrast i ostrość planety.

 

 

u mnie bylo tak ze Jowisz wygladal jakos tak jaskrawo niebiesko :D...wygladalo to jak jakas nietypowa gwiazda ....ale pasy bylo widac ..patrzylem na niego przez filtr LPR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omg... Przy 120x na SP 10mm z Synty, porażka.... :/ Ale i tak sprzęt świetny :D

 

ale wiesz co ?.....kilka dni temu jak poprawil sie seeing ..wrzucilem 10mm z barlowem 2x co mi dalo 240 x...zorientowalem sie ze to pierwszy raz na Jowiszu zastosowalem bo niestety wczesniejszy seeing na to zabardzo nie pozwalal...i bylo ekstra ..to dopiero bylo wejscie w uklad Jowisza ;) tylko ze telepa mialem nie wystudzonego i malo czasu na patrzenie....nastepnym razem przysiedze przy jowiszu jak pogoda pozwoli byc moze bede mogl zastosowac juz nawet 320x :)....nie wiem czy sie reszta forumowiczow ze mna zgodzi ale sadzac po gabarytach uzyskanych obrazow przy takim powiekszeniu i zdolnosci rozdzielczej teleskopu to 240 x juz pozwoli spokojnie obserwowac ewentualny tranzyt ksiezyca na tle Jowisza :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz światłosiłe telepa? Ja mam 4.7 chyba... :/ Strasznie jasny... 10mm u mnie wygląda potwornie... Ale we wszelkich obs. uzywam tylko 25mm : )) Mam zamiar sobie kupić WO SWANa 33mm : )) A później jakiegoś Orto, albo LV... Jednak mój to "szybki" Newton... W sam raz do DS... Więc będę inwestwał w szerokokątne... : ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz światłosiłe telepa? Ja mam 4.7 chyba... :/ Strasznie jasny... 10mm u mnie wygląda potwornie... Ale we wszelkich obs. uzywam tylko 25mm : )) Mam zamiar sobie kupić WO SWANa 33mm : )) A później jakiegoś Orto, albo LV... Jednak mój to "szybki" Newton... W sam raz do DS... Więc będę inwestwał w szerokokątne... : ))

 

 

u mnie swiatlosila 8 ...to wez jakis kolorowy plastik przystaw do okulara ;)

a powaznie to bez filterkow chyba sie nie obejdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jowisza teraz chyba najlepiej ogladac jak jest jasno, jest wyzej. Wczoraj bardzo ladnie bylo widac cien ksiezyca a ustawilem telepy ok 20.20. Nie przesadzaj tez z powiekszeniami 100-120 lepiej widac niz 200x .

Ale jak cien zbilzal sie do konca tarczy to juz wszystko sie zamazywalo.

 

 

W0l3k inwestycja w okular szerokokatny 33 mm to w/g mnie zly pomysl. Chyba, ze masz bardzo ciemne niebo i jestes mlody. Nie bedzie to okular na lata, poniewaz z ich uplywem zrenica oka maleje i nie bedzie 7 mm ale z 5-6 mm .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisza teraz chyba najlepiej ogladac jak jest jasno, jest wyzej. Wczoraj bardzo ladnie bylo widac cien ksiezyca a ustawilem telepy ok 20.20. Nie przesadzaj tez z powiekszeniami 100-120 lepiej widac niz 200x .

Ale jak cien zbilzal sie do konca tarczy to juz wszystko sie zamazywalo.

W0l3k inwestycja w okular szerokokatny 33 mm to w/g mnie zly pomysl. Chyba, ze masz bardzo ciemne niebo i jestes mlody. Nie bedzie to okular na lata, poniewaz z ich uplywem zrenica oka maleje i nie bedzie 7 mm ale z 5-6 mm .

Mam 16 lat :P Bardzo ciemne niebo... W dobry warunkach zasięg mam ok,. 5.7 mag. Hmm... No własnie teraz zastanawiam się nad kupnem tylko LV :P Tylko mam dylemat z ogniskową... Na Jupa to chciałbym 5 mm i w przyszłości Barlowa. Ale 5 mm to za dużo na kulki, o galaktykach już nie mówiąc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W0l3k inwestycja w okular szerokokatny 33 mm to w/g mnie zly pomysl. Chyba, ze masz bardzo ciemne niebo i jestes mlody. Nie bedzie to okular na lata, poniewaz z ich uplywem zrenica oka maleje i nie bedzie 7 mm ale z 5-6 mm .

 

 

Dlatego właśnie przymierzam się do Swana 25mm 2 cale :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 7 miesięcy temu...

Witam

Postanowiłem odswieżyć wątek Jowisza.

W niedzielę rano pierwszy raz lookałem na te planetke - była godzina ok 4:00 n aczas letni. Nie wiem dlaczego ale nie mogłem zbyt wiele szczegółow zobaczyć na tarczy bo była zbyt jasna. Widzialem tarczę jasna jak Księżyc w pełni i niewyraźne 2 pasy w atmosferze (w okularze LV 9mm power 133x) za nic ni emogłem wyciemnić obrazu nawet Barlowem przy powerze 266x tarcza była zdecydowanie za jasna. Czy to wina zbyt niskiego położenia planety nad horyzontem czy jak? Dlaczego w dobrych warunkach przy wystudzonym sprzecie (ok 5 godzin) nie moge zobaczyć nic poza duzym białym krążkiem? Proszę o pomoc - pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Postanowiłem odswieżyć wątek Jowisza.

W niedzielę rano pierwszy raz lookałem na te planetke - była godzina ok 4:00 n aczas letni. Nie wiem dlaczego ale nie mogłem zbyt wiele szczegółow zobaczyć na tarczy bo była zbyt jasna. Widzialem tarczę jasna jak Księżyc w pełni i niewyraźne 2 pasy w atmosferze (w okularze LV 9mm power 133x) za nic ni emogłem wyciemnić obrazu nawet Barlowem przy powerze 266x tarcza była zdecydowanie za jasna. Czy to wina zbyt niskiego położenia planety nad horyzontem czy jak? Dlaczego w dobrych warunkach przy wystudzonym sprzecie (ok 5 godzin) nie moge zobaczyć nic poza duzym białym krążkiem? Proszę o pomoc - pozdrawiam.

 

 

Dlatego że Jowisz jest w niekorzystnym położeniu- świeci nisko. Warunki w Niedziele były słabe, zapylenie i słaby seeing. Na zbyt jasny obraz pomoże kupno refraktora F10 :szczerbaty: Mała średnica tuby to mniejsza podatność na słaby seeing. Planetki to nie jest mocna strona Newtonów. Chyba że są wysoko położone i jest świetny seeing, wtedy dużym lustrem można powalczyć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj po zakończonym maratoniku Messiera (86 z 110 B)) zerknąłem na Jowisza. Pływał niemiłosiernie, praktycznie zero detalu na tarczy. Niestety najbliższe parę lat nie pozwoli raczej na delektowanie się widoczkami tej planety. Musimy się uzrboić w cierpliwość i przeczekać aż będzie wyżej na ekliptyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedziela 4: 20 Synta 8" LV 4mm katastrofa. Plossl 10mm dwa pasy. Czekam na 10" i popróbuję znowu.

W 10” będzie to samo a nawet gorzej, co innego z DS. Okular 4mm kiedy Jowisz jest tak nisko to nieporozumienie.

 

Pozdrowionka :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Obserwacje 26 maja 1.30 do 3.00.

Ciężko było wstawać, ale opłacało się. Ciepło 19-20C. Jowisz na wysokosci :+17°47' ( mieszkam na południu :D ).

Kontrast słaby, ale pasy widoczne. Czasem nawet coś więcej... Ganimedes właśnie dojeżdza od tarczy, a na tarczy czarna kropka. Tak widać było cień księżyca. Czasem widać nieregularne rozmycia i zaburzenia w pasie chmur.

Mimo, że Jowisz nisko, warto w niego celować, szczególnie mieszkając na południu...

 

Dobrych warunków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje 26 maja 1.30 do 3.00.

Ciężko było wstawać, ale opłacało się. Ciepło 19-20C. Jowisz na wysokosci :+17°47' ( mieszkam na południu :D ).

Kontrast słaby, ale pasy widoczne. Czasem nawet coś więcej... Ganimedes właśnie dojeżdza od tarczy, a na tarczy czarna kropka. Tak widać było cień księżyca. Czasem widać nieregularne rozmycia i zaburzenia w pasie chmur.

Mimo, że Jowisz nisko, warto w niego celować, szczególnie mieszkając na południu...

 

Dobrych warunków!

 

 

Ładne obserwacje, ale czym obserwujesz?

 

Jestem ciekaw czy można zobaczyć teraz ( to znaczy w takich słabych warunkach) Syntą słynny huragan na Jowiszu

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne obserwacje, ale czym obserwujesz?

 

Jestem ciekaw czy można zobaczyć teraz ( to znaczy w takich słabych warunkach) Syntą słynny huragan na Jowiszu

 

Pozdrawiam

 

Synta 200/1200 + Plossl TeleVue 8mm + południe kraju (Jowisz w czasie górowanie jest na wysokości 18 stopni).

 

Ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.