Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o Jowisza to trudno o dobry seeing - obserwowałem go już kilka razy w tym sezonie i ani razu maksymalny power nie przekroczył 120x <_< bo przy 200x - totalna kiszka.

 

oto co zobaczyłem: (powiększenie 120x, kiepski seeing... i zbyt twardy ołówek :)

 

skanuj0003.jpg

 

Mnie też zastanawia ta plamka na środku... chyba mi się nie przywidziała ?

 

Ja też widziałem tę plamę ! i zastanawiałem sie co to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś krótkie obserwacje Jowisza lornetką 10x50.

W radio usłyszałem,że o 14.16 odległość Jowisz-Ziemia była najmniejsza w tym roku.Planeta miała średnicę kątową 45" (?-nie do końca jestem pewien czy tyle).

 

4 księżyce dostrzeżone,Io po prawej,reszta po lewej.Zdumiewający był jednak Jowisz.Dość duża kropa.Miałem wrażenie że to jej tarcza,szczególnie jak się spoglądało na księżyce,które były malutkimi szpileczkami.A może to wpływ małej wysokości spowodował taką wielkość tej kropki?Nie wiem ale jeszcze takiego Jupiterka nie widziałem w Tento.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj musiałem trafić na naprawdę dobry seeing, bo obserwacje Jowisza udały mi się nadzwyczajnie.

W LVW8 150X planeta ładnie i dość ostro widoczna jak na tą wysokość przez przeważającą część czasu. Oprócz pasów widoczne struktury na powierzchni, w pasie równikowym jakieś zgrubienia.

 

Chwilami przy powerze 240X (LVW8+ Barlow 1,6) uzyskiwałem dobry nie zafalowany obraz i powiem wam że to było to :banan: Ale obserwowałem głównie przy 150X, to jest powiększenie optymalne na teraźniejszego Jowisza.

 

Rok temu jak obserwowałem jeszcze standardowymi okularami synty to widziałem zaledwie pasy, ale i Jowisz był jeszcze niżej. Spędziłem na niego około godziny w okolicy 1.00h

 

Trochę się wkurzyłem, bo wyliczając sobie z kalendarza Ściężora pozycje wielkiej plamy, wynikało że jej tej nocy nie zobaczę :szczerbaty: , a szkoda bo upolował bym ją przy takich warunkach pięknie.

 

Dalej polowałem na Plutona którego rok temu nie udało mi się złowić i tym razem jestem pewny na 95% że go chwyciłem, ale minimalnie nie zgadzają mi się namiary ledwo widocznej gwiazdy. Tak czy owak trzeba próbować dalej, wiadomo warunki niekorzystne: pluton nisko i brak nocy.

 

Saturn również ładnie widoczny, ale to zaledwie namiastka tego co można było ujrzeć parę miesięcy temu, a o Wenus to lepiej nie będę wspominał bo wybrałem się dosyć późno. :szczerbaty:

 

Podsumowując: świetna, sucha, ciepła noc. Tylko żeby ten Jowisz był już przynajmniej w Wodniku :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się wkurzyłem, bo wyliczając sobie z kalendarza Ściężora pozycje wielkiej plamy, wynikało że jej tej nocy nie zobaczę :szczerbaty: , a szkoda bo upolował bym ją przy takich warunkach pięknie.

 

Ostatniej nocy rzeczywiście nie było dobrych warunków do podziwiania WCP. Była widoczna po wschodzie Jowisza, ale tylko do około 22 godziny, a ponownie pojawiała się około 4, czyli w jeszcze gorszych warunkach.

 

Dzisiaj powinno być znacznie lepiej, gdyż tranzyt WCP (przejście przez południk zwrócony ku Ziemi) wypada około 1:52, a plama powinna pojawić się przy brzegu tarczy już około północy.

 

Tutaj wystarczy wpisać datę i masz momenty tranzytów WCP.

 

http://www.skyandtelescope.com/observing/o...pt/3304091.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy rzeczywiście nie było dobrych warunków do podziwiania WCP. Była widoczna po wschodzie Jowisza, ale tylko do około 22 godziny, a ponownie pojawiała się około 4, czyli w jeszcze gorszych warunkach.

 

Dzisiaj powinno być znacznie lepiej, gdyż tranzyt WCP (przejście przez południk zwrócony ku Ziemi) wypada około 1:52, a plama powinna pojawić się przy brzegu tarczy już około północy.

 

Tutaj wystarczy wpisać datę i masz momenty tranzytów WCP.

 

http://www.skyandtelescope.com/observing/o...pt/3304091.html

 

 

Fajny link, ale dzisiaj nie pójdę muszę przecież odespać noc, a obserwacja kiedy człowiek jest zmęczony i senny mi nie odpowiada. :Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

 

Po pierwsze chciałbym się pochwalić, że w końcu po cierpliwym wyczekiwaniu i zbieraniu funduszy dodaję do swojej sygnatury Syntę 8" :banan:

 

Po drugie, wczoraj wypatrzyłem niesamowitego Jowiszka. Warszawa, planeta wys. 21°, obserwacje z pokoju i obrzydliwy widok na centrum, ale szczegóły i detale jak na obrazku z Hubble'a :D . Widok nieprzeciętny nawet przy pow. 240x. Obraz był bardzo ostry... :Salut:

 

Widoczne trzy pasy, ciemniejsze bieguny oraz ciekawe zawirowania atmosfery na ich krawędziach. Niestety nie byłem wstanie zobaczyć WCP. Postaram się dzisiaj coś ujrzeć...

 

Mam pytanie, czy filtr pomarańczowy będzie pasował do Jupitera, poprawi jego kontrast...??

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

 

Po pierwsze chciałbym się pochwalić, że w końcu po cierpliwym wyczekiwaniu i zbieraniu funduszy dodaję do swojej sygnatury Syntę 8" :banan:

 

Po drugie, wczoraj wypatrzyłem niesamowitego Jowiszka. Warszawa, planeta wys. 21°, obserwacje z pokoju i obrzydliwy widok na centrum, ale szczegóły i detale jak na obrazku z Hubble'a :D . Widok nieprzeciętny nawet przy pow. 240x. Obraz był bardzo ostry... :Salut:

 

Widoczne trzy pasy, ciemniejsze bieguny oraz ciekawe zawirowania atmosfery na ich krawędziach. Niestety nie byłem wstanie zobaczyć WCP. Postaram się dzisiaj coś ujrzeć...

 

Mam pytanie, czy filtr pomarańczowy będzie pasował do Jupitera, poprawi jego kontrast...??

Pozdrawiam

 

Z filtrów właśnie zamówiłem BAADER NEODYNIOUM MOON&SKYGLOW.

 

link do filtra

 

Do Jowisza który jest nisko nad horyzontem i reflektora powinien się nadać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze chciałbym się pochwalić, że w końcu po cierpliwym wyczekiwaniu i zbieraniu funduszy dodaję do swojej sygnatury Syntę 8" :banan:

ehh..

sprawiasz, że ciśnienie mi skacze :angry:

od 3 tygodni czekam na moją ósemkę i jeszcze z tydzień poczekam... napisali, że w połowie czerwca :angry:

a tu w międzyczasie Saturn 'spierniczył' i do tego najkrótsze noce nadchodzą :angry:

mam nadzieję, że Jowisz coś pokaże, bo inaczej to chyba się na tubę będę patrzył zamiast w niebo :szczerbaty:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie zaatakowałem z krakowa i powiem że nie jest zły 2 pasy dostrzegłem ciemne miejsca też power bez problemu wyostrzyłem 240x fajny efekt był jak pod koniec tranzytu europy był jowisz z ,,kitką'' :) ale na moje oko to w tamtym roku był wiele lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z Zayzkiem obserwowaliśmy Jowisza. Seeing był dość dobry (epsilony rozdzielone przy powerze 150x i 300x ) na Jowiszu ja bez problemu widzialem po raz pierwszy tak wyraźnie WCP (Teraz po sprawdzeniu w CdC miejsce zgadza się dokładnie więc nie mam wątpliwości) oczywiście pasy dwa i jeszcze majaczył gdzieś jeden. Obraz istna bomba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrów właśnie zamówiłem BAADER NEODYNIOUM MOON&SKYGLOW.

 

link do filtra

 

Do Jowisza który jest nisko nad horyzontem i reflektora powinien się nadać.

 

Pozdrawiam

 

Polecam ten filtr mam go od pol roku,choc najlepiej sie sprawuje na ksieżycu, doskonale niweluje poswiatę i przymglenia. Na jowiszu tez da efekt gdy podczas obserwacji kiedyś ten filterek na chwile zdemontowalem jowisz sie zrobil taki jakis żóltawy - bleeeeee. Z filtrem kolorki bardziej przypomonają foty z webcama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh..

sprawiasz, że ciśnienie mi skacze :angry:

od 3 tygodni czekam na moją ósemkę i jeszcze z tydzień poczekam... napisali, że w połowie czerwca :angry:

a tu w międzyczasie Saturn 'spierniczył' i do tego najkrótsze noce nadchodzą :angry:

mam nadzieję, że Jowisz coś pokaże, bo inaczej to chyba się na tubę będę patrzył zamiast w niebo :szczerbaty:

 

pzdr

 

Wczoraj przyatakowałem Jowisza niestety kicha obraz pływał masakra, choć zdarzały się chwile spokoju widoczny jeden pas czasem dwa piękne ustawienie księżyców jak grot strzały miałem ochotę na wielkiego czerwonego kleksa, ale stwierdziłem, że przy takich warunkach nie ma, co się nastrajać i wróciłem do NASA TV niestety te upały nie nastrajają sprzętu do oglądania a człowieka wręcz przeciwnie ;-) Powodzenia w zakupie 8” nie przestrasz się gabarytów hihi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh..

sprawiasz, że ciśnienie mi skacze :angry:

od 3 tygodni czekam na moją ósemkę i jeszcze z tydzień poczekam... napisali, że w połowie czerwca :angry:

a tu w międzyczasie Saturn 'spierniczył' i do tego najkrótsze noce nadchodzą :angry:

mam nadzieję, że Jowisz coś pokaże, bo inaczej to chyba się na tubę będę patrzył zamiast w niebo :szczerbaty:

 

pzdr

 

Ty się ciesz, że tylko tydzień. Ja muszę odłożyć podobny zakup conajmniej na miesiąc :angry: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ten filtr mam go od pol roku,choc najlepiej sie sprawuje na ksieżycu, doskonale niweluje poswiatę i przymglenia. Na jowiszu tez da efekt gdy podczas obserwacji kiedyś ten filterek na chwile zdemontowalem jowisz sie zrobil taki jakis żóltawy - bleeeeee. Z filtrem kolorki bardziej przypomonają foty z webcama.

 

 

Czytałem dużo dobrego o filterku BAADER NEODYNIOUM MOON&SKYGLOW na angielskim necie, jest dość popularny (niewygórowana cena), dlatego go wybrałem. Właśnie głównie na Jowisza, a w drugiej kolejności na zbliżającego się Marsa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedł dziś Jowisz na jasnym jeszcze niebie :) i tu pytanie do Was:czy jest możliwe zaobserwowanie jego tarczy przy pow.10x ? Ja ją widziałem,ale wole sie zapytać by ktoś potwierdził,żeby nie było niedomówień.

 

Zdecydowanie tak. W mojej 10x50 Jowisz to wyraźna mała tarczka. Ładnie przez nią widać również galileuszowe księżyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem znowu na obserwacji Jowisza i warunki jeszcze lepsze niż ostatnio. Tylko co ciekawe, wygląd Jowisza nie przypomina tego z podręcznika. To znaczy chodzi mi o regulaminowy rozkład pasów, ta planeta jest bardzo zmienna w wyglądzie. Pięknie widoczne obszary równikowe, obszar okołobiegunowy, ale praktycznie nie do zauważenia pasy umiarkowane południowy i południowy-południowy. Wyraźnie widoczny owal który zidentyfikowałem jako " wielką czerwoną plamę" . Strefa równikowa zafalowana tworzy jakby takie globule i podejrzanie cienka, ciekawe.

 

Obraz bardzo wyraźny, chwilami zupełnie bez zafalowań. Ale jak to przy reflektorach bywa zbyt jasny, a przez to gubi się część kontrastu. Czekam na filtr Baadera Neodymium. Dla hecy w wyciąg włożyłem filtr Baadera UHC-S. Planeta stała się ciemniejsza, ale obniżyły się ilości detali. To tak w ramach eksperymentu. Całą swoją klasę filtr pokazał chwilę później na Ringu gdzie przy 240X widok był świetny.

 

Obserwacje prowadzone LVW 8 (150X), wyżej spowerować jest ciężko i 240X, przynajmniej w tym zestawie co mam, niczego nie wnosi do obrazu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.