Skocz do zawartości

Jeziory Wielkie - 21/22kwietnia


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W 2-gim dniu świąt odwiedziłem w ośrodku w Jeziorach Wielkich @ndrzeja, który wyprawiał tam „spotkanie klasowe”. Gdy przyjechałem o 21-ej na miejsce, 8-mio calowy Soligor @ndrzeja był już rozstawiony. Szybko rozłożyłem swojego 130 mm Pegasusa i zacząłem testować miejsce przyszłych warsztatów. Zacząłem od obiektów, które niebawem miały zajść za horyzont lub zejść zbyt nisko do dogodnych obserwacji, podczas gdy @ndrzej pokazywał swoim znajomym planety, odpowiadając na dociekliwe - muszę przyznać – pytania. I tak na pierwszy ogień poszły: M 37, 38, 36, 35, 44, 67, gromadkę NGC2420. Nawet Eskimosa – NGC2392 udało mi się ujrzeć. Przy tych pierwszych, objaśnialiśmy towarzystwu czym są gromady otwarte. Później @ndrzej poszedł imprezować do ogniska, a ja zainteresowałem się Lwem, gdzie zobaczyłem galaktyki: NGC2903, M65, 66, NGC3628, M95, 96, 105, NGC3371. Następnie już dla formalności M81, 82 i wschodzącą M57. Wszystkie te obiekty udało mi się ujrzeć mimo upierdliwego dymu i światła ogniska palącego się opodal. Ale nie protestowałem, bo przy okazji miałem oprawę muzyczną w postaci szant śpiewanych przez kumpli Andrzeja. Gdy „ogniska już dogasał blask” przyszedł czas na Pannę oraz Warkocz Bereniki. I tak po kolei M98 i 99 bardzo słabo, ale widoczne. M100, 85, NGC4450,88, 91, 90, 84, 86 NGC4438, 87, 58, 59, 60, NGC4526, M49, NGC4365, M61, NGC4559, 4565, 4725, M64 już znacznie lepiej. Zakończyliśmy deserem w postaci M53 i M3 ok. 1:30. Gdybyśmy posiedzieli do rana, to padła by chyba znaczna część katalogu Messiera z przynależnościami.

Co ciekawe galaktyki wyglądały podobnie w moim 130mm Pegasusie  jak w @ndrzeja 8-mio calowym Soligorze. Dopiero przy naprawdę słabych – takich jak M98 i 99 Soligor miał niewielką przewagę. Być może powodem była poświata od niedalekich lamp, których nie gasiliśmy, bo było to spotkanie ad hoc i nie chcieliśmy niepokoić po nocach gospodarzy ośrodka. Trzeba przyznać, że to chyba najlepsza pora roku na obserwacje. Nie jest już zimno, komary jeszcze nie tną, a noc jest jeszcze przyzwoicie długa i czarna.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny połów , kto zapisywał wszystkie obiekty ? W Jeziorach trochę te dalekie światła przeszkadzają ale widok nieba pozwala na obserwacje słabych galaktyk i mgławic . Do tego Szanty w tle   ;) tylko pozazdrościć . Pozdrawiam Piotr Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisywałem przy świetle LEDowej latarki. Szkoda tylko, że @ndrzej był słabo ubrany i szybko zmarzł bo ja byłbym w stanie chyba do rana siedzieć (wypiłem dwie kawy jedna po drugiej :-))

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.