Skocz do zawartości

Zakrycie 47 Gem - fajna sprawa


Piort

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Chcę siępodzielic wrażeniami z wczorajszego/dzisiejszego zakrycia gwiazdy 47 Gem przez ciemną stroną księżyca.

 

Na samym początku chcę podziękować "sprawcy" spektaklu - Robertowi, za wyczrpującą informację wcześniej na temat zajścia teog zajwiska.

 

Otóż, to było moje pierwsze zakrycie gwiazdy. I na świeżo skomentował bym to jako bardzo spektakularne....

Ten moment, kiedy na godzinę przed, gwiazda jest tak daleko od tarczy...

... potem na kwadrans przed, żonglerka okularami, jaki wybrać żeby gwiazda zachowała jak największą jasność, a zarazem krawędź księżyca bła jak największa...

... wybrałem okular 8mm z szerokim polem, jasność giwazdy bła dość znaczna - 5,8mag więc nadal waliła po oczach w okularze - power 125X,

... kiedy znalazła się już bardzo bliko tarczy (rozświetlonej zresztą jeszcze troszkę światłem popielatym - co wg. zmnie zwiększyło jeszcze wrażenia) - zauważyłem jak szybko księżyc mknie po niebie...zostało zaledwie kilka sekund...

... przestałem mrugać żeby nie przegapić... i .... znikła !! tak szybko !! Jako że to było pierwsze zakrycie nie wiedziałem czego można się spodziewać, czy zgaśnie, czy stanie się tak jak zeszłej nocy - to wyglądało jakby ktoś wyjął wtyczkę z kontaktu, momoent - ale jakże przyjemny.

 

To tyle z moich wrażeń, trochę sie rozpisałem, ale tak to właśnie było, będę śledził takie zdarzenia, bo wbrew pozorom są warte zanotowania...

 

Pozdrawiam, Piort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując przez swoje bino to zakrycie, jak również zakrycia kilku innych, sąsiednich gwiazd, zaobserwowałem przypadkowo niezwykle efektowny przelot sztucznego satelity na tle popielatej części Księżyca. Widok niezwykły.

 

Pozdrawiam

Epizod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem jednak takie zakrycie zarejestrowane na dobrym sprzęcie VHS przy 50fr/sec potrafi zrobić niespodziankę. Zazwyczaj gwiazda znika na 5-6 klatkach ale czasem jest tak, że znikanie przeciąga się na więcej klatek. Patrzymy wtedy w katalog a tu co... gwiazda wielka i na dodatek blisko. Resztę dopwiedzcie sobie sami.

Inne emocje wiążą się z zakryciami gwiazd z partnerami. Kiedy to skaładniki nie rozdzielone przez telepa znikają kolejno (oczywiście przy odpowiednim PA).

Ale już zupełnie inne emocje budza takie obserwacje jak się je prowadzi w sposób zorganizowany. Wtedy przynoszą nam one konkretną informację.

I do tego ostatniego w szczególności Was zachęcam.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne zakrycie gwiazdy o podobnej jasności 9 maja. Niestety już przy większej fazie Księżyca. Oczywiście będzie rozszerzona informacja w kalendarzyku. W najbliższych dniach jedynie "słabizny" ;) .

 

Trzeba przyznać, że takie zakrycia jak to wczorajsze mają swój urok. Niewielka faza Księżyca, a więc i jego niezbyt duża jasność nie utrudnia w znaczący sposób obserwacji gwiazdy, a widoczne światło popielate (ciemny brzeg) oprócz walorów estetycznych :) pomaga zaobserwować moment zakrycia. Tuż przed zjawiskiem gwiazdka "przykleja się" do brzegu i nagle (na ogół) znika. Niestety wczorajszego zjawiska z powodu zachmurzenia nie obserwowałem :(.

 

Jednak chyba najładniej wyglądają odkrycia w miarę jasnych gwiazdek kilka dni przed nowiem. Patrzymy na ciemny brzeg, aż tu nagle mały, punktowy rozbłysk. Pamiętam taki jeden, gdy odkrywana była gwiazda 4 wielkości, przy niewielkiej fazie Księżyca i bardzo dobrej przejrzystości powietrza. Gdy pojawiła się gwiazda miałem wrażenie, że zaobserwowałem nagły wybuch. :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he :) Oglądałem sobie ten ksieżyc wczoraj wieczorkiem i widziałem ze tam jakaś jasna gwiazdka się do zakrycia szykowała. Ale dzięń pełen pracy ciężkiej to i padnięty byłem. Poszedłem spać. A szkoda. Bo zakryć szykowało się kilka bo było pare słabszych gwiazd. Trudno. Nie pierwszy, nie ostatni raz :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he :) Oglądałem sobie ten ksieżyc wczoraj wieczorkiem i widziałem ze tam jakaś jasna gwiazdka się do zakrycia szykowała. Ale dzięń pełen pracy ciężkiej to i padnięty byłem. Poszedłem spać. A szkoda. Bo zakryć szykowało się kilka bo było pare słabszych gwiazd. Trudno. Nie pierwszy, nie ostatni raz :rolleyes:

 

No..no.. ja wczoraj machnąłem dokładnie 9 zakryciątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaobserwowałem przypadkowo niezwykle efektowny przelot sztucznego satelity na tle popielatej części Księżyca. Widok niezwykły.

Dzisiaj w Piotrkowie o 23:51 też będę miał takie coś

 

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Prywatne/PS0000.JPG

 

Ogólnie zakrycia gwiazd przez Księżyc już widziałem, ale przelotu satelity przed Księżycem jeszcze nie więc nie mogę się doczekać.

 

Pewnie dla tego nie widziałem że na stronie "http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites?" opcja "Sun/Moon Crossers" nawala "http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites/16?" i nie pokazuje wszystkich przelotów. Może pokazuje tylko duże kątowo satelity, a mi nie chodzi o przelot ciemny na tle jasnej tarczy, tylko o przelot jasny na tle ciemnej tarczy.

 

Dlatego najlepiej szukać poprzez funkcję "Brightest" "http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites/6?" zaznaczając mały obszar poszukiwań wokół Księżyca "Searching for satellites found within a certain area".

 

O 0:59 będę też obserwował przelot 3 składników przez Herkulesa, ale nie będą to fragmenty C, B i G komety SW3 tylko satelity NOSS latające trójkami. Jak jakieś UFO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie to jest ostatnio tak ze jak jest czyste niebo to na chwilke ze jak sie szykuje z telepem to chmury albo mleko sie robi ....przedwczoraj patrzylem kilkadzioesiat minut i takie mleko sie zrobilo ze masakra

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie to jest ostatnio tak ze jak jest czyste niebo to na chwilke ze jak sie szykuje z telepem to chmury albo mleko sie robi ....przedwczoraj patrzylem kilkadzioesiat minut i takie mleko sie zrobilo ze masakra

Ja się szykuje z telepem tylko wtedy gdy w promieniu kilkuset km nie ma żadnej chmurki tak jak dziś

 

http://oiswww.eumetsat.org/IDDS-cgi/listIm...,d=1,v=100,pp=0

 

Niestety nic nie przeleciało przez ciemną stronę Księżyca, albo obiekt 5,6 mag był za słaby dla 33x50, albo strona CalSKY do kitu.

 

Na marginesie odkryłem że funkcja "Sun/Moon Crossers" szuka mniejsze satelity gdy zmienimy level z "hobby" na "astronomer".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.