Jump to content

Zakrycie 47 Gem - fajna sprawa


Piort
 Share

Recommended Posts

Cześć

 

Chcę siępodzielic wrażeniami z wczorajszego/dzisiejszego zakrycia gwiazdy 47 Gem przez ciemną stroną księżyca.

 

Na samym początku chcę podziękować "sprawcy" spektaklu - Robertowi, za wyczrpującą informację wcześniej na temat zajścia teog zajwiska.

 

Otóż, to było moje pierwsze zakrycie gwiazdy. I na świeżo skomentował bym to jako bardzo spektakularne....

Ten moment, kiedy na godzinę przed, gwiazda jest tak daleko od tarczy...

... potem na kwadrans przed, żonglerka okularami, jaki wybrać żeby gwiazda zachowała jak największą jasność, a zarazem krawędź księżyca bła jak największa...

... wybrałem okular 8mm z szerokim polem, jasność giwazdy bła dość znaczna - 5,8mag więc nadal waliła po oczach w okularze - power 125X,

... kiedy znalazła się już bardzo bliko tarczy (rozświetlonej zresztą jeszcze troszkę światłem popielatym - co wg. zmnie zwiększyło jeszcze wrażenia) - zauważyłem jak szybko księżyc mknie po niebie...zostało zaledwie kilka sekund...

... przestałem mrugać żeby nie przegapić... i .... znikła !! tak szybko !! Jako że to było pierwsze zakrycie nie wiedziałem czego można się spodziewać, czy zgaśnie, czy stanie się tak jak zeszłej nocy - to wyglądało jakby ktoś wyjął wtyczkę z kontaktu, momoent - ale jakże przyjemny.

 

To tyle z moich wrażeń, trochę sie rozpisałem, ale tak to właśnie było, będę śledził takie zdarzenia, bo wbrew pozorom są warte zanotowania...

 

Pozdrawiam, Piort

Link to comment
Share on other sites

Obserwując przez swoje bino to zakrycie, jak również zakrycia kilku innych, sąsiednich gwiazd, zaobserwowałem przypadkowo niezwykle efektowny przelot sztucznego satelity na tle popielatej części Księżyca. Widok niezwykły.

 

Pozdrawiam

Epizod

Link to comment
Share on other sites

Czasem jednak takie zakrycie zarejestrowane na dobrym sprzęcie VHS przy 50fr/sec potrafi zrobić niespodziankę. Zazwyczaj gwiazda znika na 5-6 klatkach ale czasem jest tak, że znikanie przeciąga się na więcej klatek. Patrzymy wtedy w katalog a tu co... gwiazda wielka i na dodatek blisko. Resztę dopwiedzcie sobie sami.

Inne emocje wiążą się z zakryciami gwiazd z partnerami. Kiedy to skaładniki nie rozdzielone przez telepa znikają kolejno (oczywiście przy odpowiednim PA).

Ale już zupełnie inne emocje budza takie obserwacje jak się je prowadzi w sposób zorganizowany. Wtedy przynoszą nam one konkretną informację.

I do tego ostatniego w szczególności Was zachęcam.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

Następne zakrycie gwiazdy o podobnej jasności 9 maja. Niestety już przy większej fazie Księżyca. Oczywiście będzie rozszerzona informacja w kalendarzyku. W najbliższych dniach jedynie "słabizny" ;) .

 

Trzeba przyznać, że takie zakrycia jak to wczorajsze mają swój urok. Niewielka faza Księżyca, a więc i jego niezbyt duża jasność nie utrudnia w znaczący sposób obserwacji gwiazdy, a widoczne światło popielate (ciemny brzeg) oprócz walorów estetycznych :) pomaga zaobserwować moment zakrycia. Tuż przed zjawiskiem gwiazdka "przykleja się" do brzegu i nagle (na ogół) znika. Niestety wczorajszego zjawiska z powodu zachmurzenia nie obserwowałem :(.

 

Jednak chyba najładniej wyglądają odkrycia w miarę jasnych gwiazdek kilka dni przed nowiem. Patrzymy na ciemny brzeg, aż tu nagle mały, punktowy rozbłysk. Pamiętam taki jeden, gdy odkrywana była gwiazda 4 wielkości, przy niewielkiej fazie Księżyca i bardzo dobrej przejrzystości powietrza. Gdy pojawiła się gwiazda miałem wrażenie, że zaobserwowałem nagły wybuch. :)

Edited by Robert Bodzoń
Link to comment
Share on other sites

He he :) Oglądałem sobie ten ksieżyc wczoraj wieczorkiem i widziałem ze tam jakaś jasna gwiazdka się do zakrycia szykowała. Ale dzięń pełen pracy ciężkiej to i padnięty byłem. Poszedłem spać. A szkoda. Bo zakryć szykowało się kilka bo było pare słabszych gwiazd. Trudno. Nie pierwszy, nie ostatni raz :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

He he :) Oglądałem sobie ten ksieżyc wczoraj wieczorkiem i widziałem ze tam jakaś jasna gwiazdka się do zakrycia szykowała. Ale dzięń pełen pracy ciężkiej to i padnięty byłem. Poszedłem spać. A szkoda. Bo zakryć szykowało się kilka bo było pare słabszych gwiazd. Trudno. Nie pierwszy, nie ostatni raz :rolleyes:

 

No..no.. ja wczoraj machnąłem dokładnie 9 zakryciątek

Link to comment
Share on other sites

zaobserwowałem przypadkowo niezwykle efektowny przelot sztucznego satelity na tle popielatej części Księżyca. Widok niezwykły.

Dzisiaj w Piotrkowie o 23:51 też będę miał takie coś

 

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Prywatne/PS0000.JPG

 

Ogólnie zakrycia gwiazd przez Księżyc już widziałem, ale przelotu satelity przed Księżycem jeszcze nie więc nie mogę się doczekać.

 

Pewnie dla tego nie widziałem że na stronie "http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites?" opcja "Sun/Moon Crossers" nawala "http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites/16?" i nie pokazuje wszystkich przelotów. Może pokazuje tylko duże kątowo satelity, a mi nie chodzi o przelot ciemny na tle jasnej tarczy, tylko o przelot jasny na tle ciemnej tarczy.

 

Dlatego najlepiej szukać poprzez funkcję "Brightest" "http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites/6?" zaznaczając mały obszar poszukiwań wokół Księżyca "Searching for satellites found within a certain area".

 

O 0:59 będę też obserwował przelot 3 składników przez Herkulesa, ale nie będą to fragmenty C, B i G komety SW3 tylko satelity NOSS latające trójkami. Jak jakieś UFO.

Link to comment
Share on other sites

u mnie to jest ostatnio tak ze jak jest czyste niebo to na chwilke ze jak sie szykuje z telepem to chmury albo mleko sie robi ....przedwczoraj patrzylem kilkadzioesiat minut i takie mleko sie zrobilo ze masakra

Edited by KOPER
Link to comment
Share on other sites

u mnie to jest ostatnio tak ze jak jest czyste niebo to na chwilke ze jak sie szykuje z telepem to chmury albo mleko sie robi ....przedwczoraj patrzylem kilkadzioesiat minut i takie mleko sie zrobilo ze masakra

Ja się szykuje z telepem tylko wtedy gdy w promieniu kilkuset km nie ma żadnej chmurki tak jak dziś

 

http://oiswww.eumetsat.org/IDDS-cgi/listIm...,d=1,v=100,pp=0

 

Niestety nic nie przeleciało przez ciemną stronę Księżyca, albo obiekt 5,6 mag był za słaby dla 33x50, albo strona CalSKY do kitu.

 

Na marginesie odkryłem że funkcja "Sun/Moon Crossers" szuka mniejsze satelity gdy zmienimy level z "hobby" na "astronomer".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 27 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.