Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc w kolimacji...

maor

Rekomendowane odpowiedzi

Cały czas mam wrażenie, że kolimacja mojego teleskopu jest jakaś niedokładna. Druga opcja to starawe już lustro główne (powłoka ciut matowieje - może od tego powinienem zacząć?).

Ale dokończę o kolimacji - mam wrażenie, że oś optyczna i oś "mechaniczna" tuby teleskopu się rozmijają. Podejrzewam, że mogłaby to być przyczyna niemożności ustawienia ostrości

[np. na Saturnie w moim Newtonie 175/1000 i okular 9 mm Plossl nie widać Casinniego, Barlow 2x pogarsza tylko sprawę, ale nie o to chodzi - w pewnym momencie, kiedy wydaje mi się, że mam ostrość złapaną to widać tak jakby ten obraz był... "podwójny"??? i trochę rozjechany - wybaczcie opis tego zjawiska - dokładniej nie potrafię]

Co do tego lusterka wtórnego to przy ustawieniu go na środku wyciągu nie można uzyskać na jego środku obrazu lustra głównego - trzebaby wygiąć pająk tak, by oddalić wtórne od wyciągu - tylko jak takie wygięcie zrobić na stałe? Mogę jeszcze zrobić tak, że obniżę to lusterko wtórne (tzn. tak, by było trochę bliżej głównego) i wtedy mam na środku obraz głównego i tylko już kolimować główne lustro, ale... wtedy jednak lusterko wtórne nie jest położone w środku wyiągu. Czy to źle?

Pomocy!

P.S. Następnym razem jednak chyba kupię nowy teleskop... Albo od kogoś z tego forum.

P.S. 2 Wczorajsze obserwacje i tak były udane - M 13, M 57, Jowisz, Saturn... Ach... Pięknie! Nie poddam się tak łatwo! ;)

Maor

Powiedz najpierw jak kolimujesz swoj teleskop i jaki to jest teleskop. Na pewno jakies zdjecia by pomogly. Jakiego uzywasz okularu i czy nie jest on uszkodzony (nie widzialem jeszcze podwojnego obrazu spowodowanego przez uklad dwoch zwierciadel).

Na pewno nie trzeba niczego wyginac, czyba, ze lustro wtorne jest na stale przyspawane do pajaka. Powinny byc tam srubki sluzace do regulacji pochylenia lustra wtornego.

W uproszczeniu kolimacja za pomoca Cheshire lub zwyklej nakladki z dziurka wyglada tak:

1. Patrzac od przodu teleskopu ustawiamy lustro wtorne na srodku.

2. Ustawiamy obraz lustra wtornego na srodku patrzac przez wyciag.

3. Ustawiamy obraz lustra glownego na srodku lustra wtornego

4. Ustawiamy lustro glowne tak, aby odbicie lustra wtornego i dziurka przez ktora patrzymy byly na srodku. Mozna do tego celu zaznaczyc srodek lustra glownego robiac kropke markerem lub naklejajac krazek.

Pozdrawiam

Maciek

zobacz http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

Podwojny obraz moze byc jak za mocno lustro masz przykrecone, musi dac sie obracac dosc lekko.

jakos musisz lusterko tak ustawic aby bylo w srodku wyciagu bo tylko czesc swiatla wpadnie do okularu .

Kolimację robię właśnie "Hamalową matodą". A co do przykręcenia lustra - to może być przyczyna (lubię raczej, żeby wszystko było porządnie skręcone) - tylko jak mam sprawdzić czy ono się lekko obraca? Przecież ręką przez tubus nie sięgnę a jak wyjmę lustro - kolimację raczej diabli wzięli (i znów mogę przykręcić za mocno).

A co do wtórnego, to zmieniłem położenie "beleczek" pająka i udało się je ustawić na środku - rzeczywiście obraz jest znacznie lepszy!

Bardzo dziękuję!!!