Skocz do zawartości

Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8"


maxlam

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze jedno bardzo ważne dlal mnie pytanie:

Czy ten teleskop zmieści się na oto tym balkonie??

Ponieważ z tego balkonu mam widok na całą południową część nieba.

Barierka ma wysokość 1 metra czy to spowoduje znaczne ograniczenie ruchów teleskopu??

Balkon.GIF

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkonik masz podobnych gabarytów do mojego czyli lipny inaczej nie można tego nazwać szczerze ledwo z teleskopem staniesz na nim ale da się choć nie jest za ciekawie mój balkon ma 110x120 patrzę po płytkach barierka to nie wiem nie mam przy sobie żadnej miary ale standard. I powiem tyle ledwo się zmieściłem z nim jak go nisko nad horyzont skierowałem co widać na fotkach jak robiłem fotkę byłem już przyparty do końca balkonu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak na razie nie będe kierował teleskopu na okna sąsiedniego bloku bo mnie oskarżą o podglądanie :angry: .

 

Wielkie dzięki i pogodnych nocy:]

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A do mnie dziś dotarła Synta :)

Złożenie montażu banalnie proste, choć na szczęście składałem w warsztacie, bo tymi dołączonymi "narzędziami" (nie tyczy imbusów) to bałbym się :D Cała reszta też bez jakichkolwiek przygód.

Nie podzielam obaw co do "łożyskowania" montażu - ja zostawię tak, jak jest - podkładki dystansowe są "na moje oko" wykonane z sensownie wytrzymałego materiału. Nie podoba mi się natomiast wykonanie podstawy z płyty - za parę lat trzeba będzie wymienić na sklejkę, sensownie pomalowaną którymś z lakierów nowej generacji, takim "pracującym" wraz ze sklejką (np. lakiery sprzedawane jako "jachtowe"). Okleinowanie sztorców płyty - w kilku miejscach fatalne, sztorce nie były należycie doszlifowane.

Wyciąg chodzi rzeczywiście sztywno, ale do zimy chyba zostawię - jestem przyzwyczajony do "delikatności" wykonania mego Alkora. Toż to przecież wyrób ... fabryki czołgów :D He, tubę Alkora w razie czego szybciuchno można wykorzystać do domowego sklecenia bazooki jakiejś :D A w Syncie to oszczędności na wadze i ilości materiałów widać na pierwszy rzut oka. Optyka - wiadomo. Do Synci mam Barlowa Vixena 2x i Plossla Antaresa 7,5 mm (tzn. na razie będzie on testowany, dzięki życzliwości Zbiga).

Za to pewne zaskoczenie dała kolimacja metodą Hamalową. Hmm... parę ruchów kluczem i po sprawie! Co prawda robiłem już to wcześniej - w Alkorze, ale tu praktycznie nie było problemu.

Co do testu nocnego - cóż, nie mam złudzeń... Dwa nowe telepy w ciągu trzech dni musiały wpłynąć na ilość chmurwów wszelakich :D Choć...ciiiii.... coraz częściej przebija słoneczko....

 

Na koniec takie moje przemyślenie na temat Synty:

zadziwiająco tani teleskop, mobilny, nie zajmujący dużo miejsca, ze sławną już optyką - dlatego też jedyny sensowny wybór na początek. No i dlatego mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz Wiechu proponuje ci przywalić z 600-800 razy w polarną i sprawdzić krążki jak i astygmatyzm lustra. Zrobiliśmy to ostatnio w Syncie kolegi i wszystko było perfect z fabryki. Ten sprzęt zadziwia... chyba wrócę do Synci, ale z wyciągiem Baadera... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
To teraz Wiechu proponuje ci przywalić z 600-800 razy w polarną i sprawdzić krążki jak i astygmatyzm lustra. Zrobiliśmy to ostatnio w Syncie kolegi i wszystko było perfect z fabryki. Ten sprzęt zadziwia... chyba wrócę do Synci, ale z wyciągiem Baadera... :szczerbaty:

I tak uczynię!!!

He, zobaczymy co ta optyka u mnie pokaże ;)

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam co można byłoby dokupić do synty 200/1200 tam są okulary 25mm i 10mm, do koło 250zł ? Może jakiś barlowek i jeszcze plossla, żeby mieć komplecik jakiś sensowny powiększeń?

 

Może by kupić barlowa 2x i 15mm plossla? Wtedy będą okularki 10,15,25mm i powery:

z 10mm : 120x i 240x

z 15mm : 80x i 160x

z 25mm : 48x i 96x

 

?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też niedłudo będe miał ten dylemat, bo zamawiam synte za 2 miesiące.

Ja jednak stawiam na swana 33mm 2 cale + barlow soligor 2 cale a na dokładke okularek planetarny vixen lv 6mm.

 

Własnie sprawdzałem cene tego okularu no i potaniał , kosztuje 379 zł.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóź, ja nie wiem czy prędko ( 2 miesiące?) bym nazbierał reszte kasy na tego LV6.. chciałem go kupić to fakt. Zastanawiam się jak bardzo będzie się różnił obraz LV6 a Vixen barlow 2x i okular 10mm.. Bo jeśli kupie LV bede miał 3 powery, 50,120,200... a tak to jest więcej możliwość dobrania odpowiedniego powera dla obiektu który sie obserwuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóź, ja nie wiem czy prędko ( 2 miesiące?) bym nazbierał reszte kasy na tego LV6.. chciałem go kupić to fakt. Zastanawiam się jak bardzo będzie się różnił obraz LV6 a Vixen barlow 2x i okular 10mm.. Bo jeśli kupie LV bede miał 3 powery, 50,120,200... a tak to jest więcej możliwość dobrania odpowiedniego powera dla obiektu który sie obserwuje :)

Celestron c6n sprzedany o ile się nie mylę, w takim razie skąd te powery? Jest coś o czym nam nie wiadomo? Jakaś większa rura gości u Ciebie potajemnie? :)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Celestron c6n sprzedany o ile się nie mylę, w takim razie skąd te powery? Jest coś o czym nam nie wiadomo? Jakaś większa rura gości u Ciebie potajemnie? :)

pozdr

Hehe, a poczytajże Emce powyższe posty Zysixa.... to i wiedzieć będziesz, czemu w topicu o Synci pisze

!

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam co można byłoby dokupić do synty 200/1200 tam są okulary 25mm i 10mm, do koło 250zł ? Może jakiś barlowek i jeszcze plossla, żeby mieć komplecik jakiś sensowny powiększeń?

 

Może by kupić barlowa 2x i 15mm plossla? Wtedy będą okularki 10,15,25mm i powery:

z 10mm : 120x i 240x

z 15mm : 80x i 160x

z 25mm : 48x i 96x

 

?

A no fakt, stopka mnie trochę zmyliła.

Też jest jestem klubowiczem ośmiocalowej synty na dobsonie :)

W tej chwili używam następujacych okularów do w/w teleskopu: zoom lv vixen 8-24, pl 32 soligor, spl 25 NPZ, barlow x2 NPZ oraz filtra kontrastowego moon@skyglow baadera. I mocno myślę nad nasadką bino WO (money, money przybywajcie!). Opinia Rothbarda na jej temat chyba przesądza sprawę.

Oczywiście swan 33 mm 2" też jest w planach.

pozdr

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóź, jak bedzie troche więcej czasu i dostane syntę napisze dokładnie co i jak :/ Po doświadczeniach zlotowych wiem że dla mnie ( do wizuala głownie) czy nawet fotek księżyca dobson jest świetny. Ojć ile razy ja tą rure na paralityku musiałem obracać, a północ i zenit to horror :unsure: No i teraz się zastanawiam co dokupić do tej synty... Ale jak mi saywiehu napisze jak sie sprawuje ten barlow 2x Vixena i bedzie aberacja na przyzwoitym poziomie to mysle że 15mm + barlow 2x bedzie ok narazie :P

 

Ps. Emce o co chodzi z tą nasadkąbo nie wiem ?;-)

 

Ps. 2 ide spać jutro matura z fizy :D

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóź, ja moge narazie tylko pomarzyć o czymś takim, bo za te pieniądze to druga synta :(

I tak jeszcze cały kawał nieba przede mną , nie moge odrazu startować z najlepszego sprzetu :P trzeba po kolei.

 

PS. i faktycznie robi wrażenie ta recenzja..

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóź, ja moge narazie tylko pomarzyć o czymś takim, bo za te pieniądze to druga synta :(

I tak jeszcze cały kawał nieba przede mną , nie moge odrazu startować z najlepszego sprzetu :P trzeba po kolei.

 

PS. i faktycznie robi wrażenie ta recenzja..

Do Synty najlepszy zestaw to:

Ortho 5mm

Pentax 7mm

Nagler 12mm

Panopic 22mm

Nagler 31mm

...

ale ten zestaw to jakieś sześć Synt... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emde no Ty to już w ogóle zaszalałeś a zamiast tej nakładki bino można dokupić drugą synte i zrobić bino newtona :P Ja chyba zostane narazie przy tanim rozwiązaniu barlow+ plossl 15mm ( o ile ten barlow bedzie w granicy przyzwoitości bo ja aż tak bardzo wymagający nie jestem..) :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
ale ten zestaw to jakieś sześć Synt... :szczerbaty:

He, myślę, że mając podstawę do lukania - czyli telep, dalej będzie już "z górki"! Zacznę od ortho. Ale i tak myślę na razie bardziej o platformie jakiejś, niż o okularach (poza Plosslem o długiej ogniskowej do DS i ...). Sądzę, że trzeba umieć na maxa wykorzystać to, co już się ma! Co z tego, że będą Naglery, jak obserwator będzie d.... :D

 

Zysix: założyłem wczoraj do oblukania Jupka tego Barlowa 2x Vixena. He, nie przyciemnia on zbyt mocno obrazu!!! Aberracja mała jest, ale jak dla mnie to sprawa drugorzędna, a Jupek fioletowy wcale nie był :D. Szkoda, że nie mogłem poczekać na księżyc, byłoby wszystko jasne.

W każdym razie po pierwszym kontakcie z tym Barlowem jestem pewien jednego: NIE skorzystam z prawa do odesłania do DO !!! Być może za jakiś czas postanowię kupić droższego Barlowa, ale na razie jest OK!

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Wiesiek, info o barlowie jest rownie wazne dla mnie ;-)

 

Ciesze sie, ze Twoja ocena jest pozytywna, a tym bardziej cieszy sie Zysix :Beer:

 

Jowisz nigdy nie bedzie fioletowy, co najwyzej na krawedziach lekko zabarwiony na czerwono-niebiesko, ale tylko przy sporych powiekszeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Jowisz nigdy nie bedzie fioletowy, co najwyzej na krawedziach lekko zabarwiony na czerwono-niebiesko, ale tylko przy sporych powiekszeniach.

Nie no, dla mnie to jasne : ":D" tam było !

 

To dodam jeszcze, że Barlow również całkiem poprawnie współpracuje ze Skyluxiem, przez chwilę lukałem na Księżyc, niedługo po jego wschodzie. Ale już wtedy przy ziemi spore zamglenia chodziły, no i zrezygnowałem z dalszej obserwacji.

Niestety, pełnej opinii o tym Barlowie na razie nie wydam, bo wczoraj po prostu jak urzeczony wpatrywałem się w tego Jupka w Cynthii - to był temat nr 1 "nocy w trójkącie" ;) (to było szyfrem!!!). Na to, co robiłem, wpływały głównie doznania, a nie myśl "techniczna". A dziś nie zanosi sie na cokolwiek - pada :( albo jak mawiają pono górale - "dżdża".

 

W ogóle to ostatecznie na zakup tego Barlowa zdecydowałem się po przejrzeniu testu na Astronocach - wywnioskowałem, że taki najgorszy on nie będzie.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o większych powerach ;-) zastanawiam się czy kupić Barlowa x2 x3 czy może zapolować na okular w granicy 2,5 3mm to już był by chyba mmax, comożna zrobić z tym zwierciadłem tak mmyślę, choćnie wiem opieram się na wypowiedziach kolegów z forum. Na razie jednak mi się nie śpieszy pogoda kiepska a na dodatek miałem wypadek w pracy przy naprawie drukarki do płytek porwało mi ścięgna w dłoni pozszywali mnie, ale cztery tygodnie w gipsie na początek a potem się zobaczy jak pech to pech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maxlam jeśli mówisz o syncie 200/1200 to przez 97,5% nocy nie będziesz mógł zastosować powiększenia większego od 200x z uwagi na seeing, jak Ci sie trafi ultraseeing wtędy pociągniesz może do 300x ale to i tak będzie chyba max. Pozatym okular 2,5 mm - 3mm musi być dośc dobry orto albo coś, ja mialem plossla 4mm :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.